Kapatılmış Bilgisayara Uzaktan Nasıl Erişilir

Kapatılmış Bilgisayara Uzaktan Nasıl Erişilir uzaktan erişim teknolojisi, hiçbir şekilde yeni bir kavram değildir. Bir çok kuruluşun BT departmanlarında destek hizmetleri sağlama şeklini değiştirdiğinden özellikle yararlı olan bir teknolojidir. Artık son kullanıcının bir sorunu olduğunda, teknisyen kullanıcının masa üstünde kolayca oturum açabilir ve iş istasyonundan taşınmak zorunda kalmadan sorunu çözebilir. Ve bu, son kullanıcıyı işlem çözümlemesi sürecinde yönlendirmek için bir telefon görüşmesini kullanmaktan çok daha kolaydır.

Bununla birlikte, uzaktan kumandanın birçoğu farkında değildir ya da belki de yürütmenin çok zor olduğunu düşünürler ve bu nedenle büyük ölçüde yetersiz kullanılırlar. Bantlı bilgisayarların uzaktan kontrol edilme yeteneğinden bahsediyorum. Bu, en yeni nesil Intel Core işlemcilerde Intel Aktif Yönetim Teknolojisinin (AMT) geliştirilmesi ve dahil edilmesiyle mümkün olmuştur.

Bilgisayarınızın Intel AMT’yi destekleyip desteklemediğini kontrol etme

Basit yol, bilgisayarınızda intel vPro etiketinin olup olmadığını kontrol etmektir. Bunun gibi bir şeye benzemeli.

Intel vPro Etiketi

Alternatif olarak, Intel AMT ve Intel Management Engine (Intel ME) hakkında bilgi toplayan Intel Kurulum ve Yapılandırma Yazılımını (Intel SCS) çalıştırabilirsiniz.

Bu bilgiyi ayrıca Aygıt Yöneticinizden de kontrol edebilirsiniz. Sistem Aygıtları seçeneğine gidin ve Intel Management Engine  yazılımının  mevcut üretici yazılımı sürümünü kontrol edin.

Intel ME Bellenimi

Ardından, donanım yazılımınız hakkında ek bilgileri kontrol etmek için resmi Intel sitesine gidin. Yalnızca belirli üretici yazılımı sürümleri AMT ile uyumludur.

Ayrıca cihaz yöneticisinde, cihazınızda Intel AMT bağlantı noktası olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Intel AMT bağlantı noktası

Bilgisayarınız AMT ile uyumluysa, bir sonraki adıma geçmenin zamanı geldi. AMT’yi BIOS’tan yapılandırma. Tüm bilgisayarlar, teknoloji varsayılan olarak devre dışı bırakılmış olarak gönderilir.

Intel AMT Nasıl Etkinleştirilir

BIOS’unuzdaki Intel ME kurulumunu açın

Kullanmakta olduğunuz bilgisayarın türüne bağlı olarak bunu yapmanın farklı yolları vardır. Bazı bilgisayarlarda, kurulum doğrudan BIOS ayarlarından yapılabilir.

Intel ME kurulumuna girin

Ancak, diğer bilgisayarlar için öncelikle BIOS yapılandırmanızdan ürün yazılımı ayrıntılarını ve AMT Kurulum İstemini etkinleştirmeniz gerekir.

Firmware ayrıntı bilgisi

Bu işlem bittikten sonra PC’nizi yeniden başlatın ve BIOS’unuzu girmeniz istendikten hemen sonra CTRL + P tuşlarına basmanız istenecek, böylece Intel ME kurulumuna erişebilirsiniz.

Intel Yönetim Motoru

Bu seçeneklerden hiçbirini görmüyorsanız, bunun nedeni muhtemelen bilgisayarınızın Intel AMT ile uyumlu olmamasıdır.

ME kurulumuna giriş yapın

Varsayılan şifre olarak admin kullanın ve sonra yeni bir şifre oluşturmak için devam edin. Bu, PC’nize erişmeden önce uzaktan kumandayı doğrulamak için kullanılan şifre olacaktır.

MEBx Girişi

Yeni şifreyi oluştururken uyulması gereken bazı kurallar var. Her şeyden önce, en az 8 karakter uzunluğunda olması gerekir. Sonra en az bir büyük harf, küçük harf, sayı ve sembol içermesi gerekir.

AMT’yi yapılandırın

Intel AMT Yapılandırması

Ana menü açıldığında, Intel AMT Yapılandırma seçeneğini seçin ve aşağıdaki değişiklikleri yapın.

1. Yönetilebilirlik Özellik Seçimini Etkinleştir.

Yönetilebilirlik Özellik Seçimini Etkinleştirme

2. SQL / IDER / KVM bölümünü açın ve üç seçeneğin etkin olduğundan emin olun. Burada ayrıca eski Yönlendirme Modu adı verilen başka bir bölüm bulacaksınız. Bunun da etkinleştirildiğinden emin olun. Bazı bilgisayarlarda KVM yapılandırması kendi bölümü olarak kullanılabilir.

SQL IDER KVM’yi Etkinleştirme

3. AMT yapılandırma menüsüne geri dönün ve Kullanıcı İzni bölümünü açın. Kullanıcı Seçimi üzerine tıklayın ve hiçbirini seçin. Bu, uzaktan kumandanın bu PC’ye her zaman onayınızı almak zorunda kalmadan erişmesine olanak sağlar. Daha sonra uzaktaki BT’den Konfigürasyona Katılabilir seçeneğini açın ve etkinleştirin. Bu, uzak bilgisayarın az önce belirlediğiniz Kullanıcı Seçimi tercihini değiştirebileceği anlamına gelir.

Kullanıcı Seçme Tercihi

2. adımda bahsettiğim ve KVM Configuration’ın kendi bölümü olduğu bilgisayarların bir Kullanıcı İzni bölümü yok. Bunun yerine, bu işlemdeki adımlar KVM yapılandırmasının bir parçası olarak yürütülecektir.

KVM Yapılandırması

4. Ağ Kurulumu’na gidin ve Ağ Adı Ayarları seçeneğini seçin. Bu, bilgisayarınız için uzaktan kumandaların sizi tanımlamak için kullanacağı bir ad atamanıza izin verir. DNS çakışmalarını önlemek için mevcut bilgisayar adınızı kullanmanızı öneririz.

Ağ Adı Ayarları

5. Ağ Kurulumu seçeneği altında Ağ Erişimini etkinleştirin . Devam etmek isteyip istemediğinizi soran bir açılır pencere belirecektir. Evet için Y girin.

Ağ Erişimini Etkinleştir

Ve bitti. Çıkmanız istenene kadar Escape düğmesine basın, ardından Evet için Y girin.

Intel ME Kurulumu’ndan çıkın

Intel AMT Kullanarak Uzaktan Bağlantı Nasıl Başlatılır?

Böylece uzaktaki bilgisayarın hepsi ayarlandı. Geriye kalan, uzaktan kumandadaki Intel AMT’yi kullanarak uzaktan bağlantı istekleri göndermenizi sağlayacak özel bir yazılımdır. Ne yazık ki, standart uzak masaüstü yazılımının çoğu bu özellikten yoksundur. Bu yüzden, bulunduğunuz ortama bağlı olarak kullanabileceğiniz iki yazılım önereceğim.

Bunlardan ilki, SolarWinds tarafından erişilebilecek çok sayıda uzak bilgisayara sahip iş ortamlarında kullanım için uygun olan kapsamlı bir yazılım olan Dameware’dir. Sonra ikincisi MeshCommander olur. Temel kullanım için daha uygun olacak ücretsiz ve açık kaynaklı bir yazılım.  Ayrıca, Intel’in kendi aracı olan Yönetim Komutu Aracı vardır, ancak hızla MeshCommander ile değiştirilir.Intel AMT Remote bağlantısını yürütmek için Dameware Nasıl Kullanılır


Dameware uygulamasını yükledikten sonra, Mini Uzaktan Kumandayı (MRC) başlatın ve MRC görev çubuğundaki özel simgeye tıklayarak Remote Connect iletişim kutusunu açın.

Dameware Mini Uzaktan Kumanda’yı Başlat

Uzak bilgisayarın IP adresini belirtilen alana girin. Dameware, ağınızdaki uzak ana bilgisayarları da otomatik olarak keşfeder ve bunları Remote Connect iletişim kutusunun sol bölmesinde görüntüler. Bu, IP adresini manuel olarak girme gereksinimini ortadan kaldırır ve bunun yerine bilgisayarı kullanılabilir aygıtlar listesinden seçin.

Bağlayın-to-Out-OF-Band-Mac-bilgisayarlar kullanan-Intel AMT-KVM

Bu işlem bittikten sonra Intel AMT KVM Kullan etiketli seçeneği seçin ve bağlan’a tıklayın. Şifreyi girmeniz istenir. Uzaktan kumandadaki AMT’yi yapılandırmak için kullandığınız şifreyi ve içinde bulunduğunuz şifreyi kullanın.

Artık uzak görevlerinizle devam edebilirsiniz. Intel AMT Remote bağlantısını yürütmek için MeshCommander nasıl kullanılır


MeshCommander kurulduktan sonra, Başlatın ve Bilgisayar Ekle  seçeneğini seçin. Ana bilgisayar adı altındaki uzak bilgisayar için  bir  Kolay ad ve ayrıca IP adresini girmeniz isteni. İçin Şifre bölümünde, Intel ME kurulum giriş yaparken oluşturduğunuz parolayı kullanın.

MeshCommander Kullanarak AMT Uzaktan Kumandası

Devam etmek için Tamamı tıklayın ve beliren bir sonraki sekmede devam etmek için Bağlan’ı tıklayın.

MeshCommander Kullanarak Uzak Bir Bilgisayara Bağlanma

Bir sonraki pencerede, uzak masaüstü sekmesine tıklayın ve ardından  bağlanın. Artık uzaktan kumanda görevlerinizle devam edebilirsiniz.

MeshCommander ve AMT Kullanarak Uzak Bir Bilgisayara Bağlanma

Intel AMT Yönlendirme bağlantı noktası veya KVM özelliğinin devre dışı olduğunu bildiren bir kırmızı bayrakla karşılaşırsanız, etkinleştirmek için üzerine tıklayabilirsiniz hepsi bu ladar.

MeshCommander ile KVM’yi etkinleştirme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. kapalı bilgisayara uzaktan erişim Kapatılmış Bilgisayara Uzaktan Nasıl Erişilir için yorumda bulun

    Kapatılmış Bilgisayara Uzaktan Nasıl Erişilir için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Kapatılmış Bilgisayara Uzaktan Nasıl Erişilir için ilk yorumu yapabilirsin.