BIOS’ta CPU Fan Hatası Nasıl Onarılır

BIOS’ta CPU Fan Hatası Nasıl Onarılır Bu modern dünyada, bilgisayar ya da akıllı telefon gibi elektronik sistemimize güveniyoruz. Günlük hayatımızda kullanımları büyük ölçüde arttı ve onları ofislerimizde, evlerimizde kullanmaya neredeyse mecburuz. Ancak, bu elektronik cihazları kullanırken, donanımımızın soğuk kaldığından emin olmalıyız, böylece çalışmalarımıza herhangi bir engel olmadan devam edebiliriz. Bu amaçla fanlar, bir PC veya dizüstü bilgisayarın önemli bileşenlerini soğutmak için soğutucu olarak kullanılır. CPU, sabit disk veya GPU gibi bileşenlerin kendilerini güzel ve serin tutmak için özel fanlara sahip olmaları gerekir. Fanların kullanımı bir bilgisayar sisteminde son derece önemli olsa da, bazı problemleri ortaya çıkarmaya eğilimli olabilirler.  unlardan biri CPU Fan Hatası .

Sistemi başlatmaya çalışırken bu hata mesajı görünür. Hata mesajını aldıktan sonra, sisteminize giremez ve yapmayı planladığınız şeyi yapamazsınız. Bu hata mesajı, fanın fiziki sorunları gibi düzgün çalışmasını engelleyen bazı yazılım hatalarına karşı birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilir. Bununla birlikte, bu makaledeki tüm bunları detaylı bir şekilde inceleyeceğiz.

CPU Fan Hata Mesajına ne sebep olur?

Hata mesajının görünmesinin olası iki nedeni vardır ve bunlar şunlardır:

 • Fan ile Fiziksel Sorun: Hata mesajının ortaya çıkmasına neden olabilecek ilk şey, kullandığınız fanlardan biriyle ilgili fiziksel bir sorundur. Bu, fanın dönmediği için fiziksel olarak hasar görebileceği anlamına gelir. Bu nedenle, sizden hata mesajı istendi.
 • Yazılım Kusuru: Hata mesajının görünmesinin başka bir nedeni de yazılım hatasıdır. Fan ayarlarının BIOS ayarlarında çalışmamasına neden olan bazı problemler olabilir. Bu, yukarıda belirtilenden nispeten daha kolay bir şekilde sabitlenebilir.

Düzeltmelerin üstesinden gelmek için, fanla ilgili herhangi bir fiziksel sorun olmadığını doğrulamak için ilk önce size çeşitli sorunları göstereceğimizi unutmayın. Daha sonra, fanın konfigürasyonuna gireceğiz ve sizi bu konuda yönlendireceğiz.

Donanım Arıza Tespiti:

Başlamadan önce, lütfen PC’nizin sökülmesinden ve fanların işlevselliğini kendi başınıza kontrol etmekte rahat olduğunuzdan emin olun. Çok temel bir bilgiye sahip değilseniz, sisteminizi yakındaki bir teknisyene götürmenizi ve bir göz atmasını sağlamanızı öneririz. Devam ederseniz, fanı herhangi bir fiziksel hasarla ilgili sorunları gidermek için lütfen aşağıdaki talimatları tek tek izleyin.

 1. Bilgisayarınızı kapatın ve ana karta bağlı tüm fanları ortaya çıkarmak için camı CPU’nun kasasından çıkarın.
 2. Bundan sonra , her fanın tüm kablolarının doğru şekilde takıldığından ve gevşek kablo olmadığından emin olun.
 3. Tamamlandıktan sonra, sisteminizi açın ve camı tekrar takmayın. Hiçbirinin dönmediğini görmek için fanları yakından izleyin.
 4. Eğer bir fan bulursanız dönmüyor ve ilgili teller takılı-girmelerinin yasak olduğunu doğru olarak doğruladıktan, o zaman fan bozuktur ve bunu değiştirmek zorunda olacağı anlamına gelir.
 5. Tüm fanlar düzgün çalışıyorsa, tebrikler. Fanlarınız fiziksel olarak hasar görmemiş gibi görünüyor ve bir yazılım hatası nedeniyle hata mesajı çıkıyor.Soğutma Fanları Dönüyor

Yazılım Sorun Giderme:

Donanım sorun giderme işleminden geçtikten ve fanlar kusursuz çalışıyor gibi göründüğünde, yazılım hatası bu soruna neden oluyor demektir. Sorununuzu gidermek için aşağıda verilen talimatları izleyin:

 1. Bilgisayarınızı açın ve F10 tuşuna basarak  BIOS  yarlarına erişin (anahtar üreticinize göre değişebilir).
 2. Şimdi Fan Kontrolü bölümüne gidin. Bu genellikle bazı BIOS’lar için Gelişmiş Ayarların altındaki Donanım İzleme  atında bulunurken, diğerleri için ayrı bir sekme olabilir.
 3. Burada, CPU Q-Fan Kontrolü seçeneğinin Etkin olduğundan emin olun.
 4. Tamamlandığında, CPU Fan Hızı Düşük Limit ayarını görebilirsiniz. Bunu Yoksay olarak ayarlayın ve sonra sisteminizi yeniden başlatın CPU Fan Hızı Düşük Limiti Yok Sayılıyor
 5. Sorununuzu çözüp çözmediğine bakın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. cpu fan error BIOS’ta CPU Fan Hatası Nasıl Onarılır için yorumda bulun

  BIOS’ta CPU Fan Hatası Nasıl Onarılır için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak BIOS’ta CPU Fan Hatası Nasıl Onarılır için ilk yorumu yapabilirsin.