kablosuz özelliği kapalı sorunu çözümü

kablosuz özelliği kapalı sorunu çözümü “Kablosuz özelliği kapalı” hatası, genellikle bilgisayar kablosuz adaptörü harici olarak devre dışı bıraktığını algılar ve kendisi açamazsa oluşur. Bu hata çok genel ve çok farklı durumlara karşılık gelebilir. İnternet’e bağlanamadığınız da Windows Ağ Tanılama’yı çalıştırdığınızda ortaya çıkar.

Bu durumlar, BIOS ayarlarında hata, donanım düğmesi devre dışı, eski sürücüler vb. İçerir. Bu sorun genellikle işletim sisteminizi güncelleştirirken veya BIOS’unuzu güncelleştirirken veya yeni bir Windows güncellemesi yüklediğinizde ortaya çıkar. Bu problem için bir takım farklı çözümler listeledik.

Fiziksel / Klavye Anahtarı Kullanarak WiFi’yi Açma

Günümüzde pek çok dizüstü bilgisayar, kullanıcıların tek bir düğmeyi kullanarak WiFi’yi hızlı bir şekilde açıp kapatmalarını sağlayan fiziksel bir anahtar içeriyor. Erişim kolaylığı ve erişilebilirlik sağlar. Hata mesajına neden olan donanım anahtarının istenmeden kapatılmış olması mümkündür. Dizüstü bilgisayarınızın kenarlarında veya ekranın altında herhangi bir yerde bulunan herhangi bir düğmeyi bulun.

Fiziksel anahtardan başka, bir klavye anahtarı kullanarak WiFi’yi kapatmak için de seçenekler var. Donanım anahtarı ile aynı işlevi de sağlar; erişim kolaylığı ve erişilebilirlik. Bu düğmeler genellikle onlara basmadan önce “Fn” düğmesine basmanızı gerektirir. Bu yapılandırma, dizüstünden dizüstü bilgisayara farklı olabilir. Kablosuz anahtarı temsil eden herhangi bir anahtar için klavyenizin etrafına bakın. Bazı modellerde, ekranın altına yakın bir dokunmatik dizüstü bilgisayar özelliği de vardır. Bir kablosuz simgesinin işaretlenmesini aramayı deneyin ve doğru şekilde açmak için dokunun. Açmak için ortak bir anahtar ” Fn + F2 ” dir.

Dizüstü Bilgisayarınızı Güçlendirin

Birçok kullanıcı için çalışan bir diğer geçici çözüm, dizüstü bilgisayarınızı güçlendirmektir. Güç çevrimi, bir bilgisayarı tamamen kapatıp tekrar kapatmanın bir eylemidir. Güç çevriminde nedenler, bir elektronik cihazın konfigürasyon parametrelerini yeniden başlatmasını sağlamak veya yanıt vermeyen bir durum veya modülden kurtarmaktır. Ayrıca, dizüstü bilgisayarı tamamen kapattığınızda hepsi kaybolduğu için tüm ağ yapılandırmalarını sıfırlamak için kullanılır.

Dizüstü bilgisayarınızı güç çevrimi için düzgün şekilde kapatın ve tüm kabloları çıkarın. Daha sonra pili doğru şekilde çıkarın ve ayırın. Şimdi, pili takmadan önce 2-3 dakika bekleyin. Pili çıkarmanın nedeni, tüm kapasitörlerin doğru şekilde boşaltılmış olduğundan ve RAM’de depolanan tüm mevcut veriler kaybolduğundan emin olmaktır. Dizüstü bilgisayarı tekrar açtıktan sonra sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol edin.

Windows Mobility Center’ı kullanarak WiFi’yi açma

Windows Mobility Center, bilgisayarınızla alakalı bilgi ve ayarları merkezileştirir. Her biri bir işlevden oluşan karo kiremitlerden oluşur. Genellikle çeşitli masaüstü bilgisayarlarda erişilemez. Parlaklık kontrolü, kablosuz seçenekler, pil veya güç planı gibi işlevler burada bulunur. WiFi yapılandırmalarının, Windows Mobility Center’da kapalı olduğundan bu konuyla karşı karşıya kaldığınız yüzdendir.

 1. Windows + S’ye basın, ” Windows mobilite merkezi” yazın ve uygulamayı açın. Windows 7 kullanıcıları için Windows + X tuşlarına basın ve listelenen uygulamalardan birini seçin.
 2. Kablosuz başlığın altında bulunan ” Kablosuz aç” düğmesini tıklayın. Erişilemiyorsa / mevcut değilse, sonraki çözümlere geçin. Bazı bilgisayarların hareket kabiliyet merkezinde bu seçeneği yoktur.

Güç Yönetimi Ayarlarını Değiştirme

Windows, güç tasarrufu yapmak ve enerji tasarrufu yapmak için kullanılmadığında cihazları kapatan bir özelliğe sahiptir. Bu, makinelerinizin pil ömrünü en yükseğe çıkarmak için yapılır. Şansınız, sistemin cihazınızı kapatması ve tekrar açılmamasıdır. Güç tasarrufu modunu devre dışı bırakmayı deneyebilir ve bunun durumumuza herhangi bir gelişme getirip getirmediğini kontrol edebiliriz. Kablosuz adaptörü tutmak için harcanan güç miktarı çok düşük olduğundan endişelenmeniz gereken bir şey yok.

 1. Basın Windows + Rbaşlatmak için Çalıştır Türü “ msc diyalog kutusunda ve Enter tuşuna basın”. Bu, bilgisayarınızdaki tüm aygıtlardan oluşan bir pencere başlatır.
 2. “Ağ bağdaştırıcıları” nı genişletin ve bilgisayarınıza bağlı kablosuz bağdaştırıcıyı bulun. Sağ tıklayın üzerindeki Wi-Fi adaptörü ve seçmek Özellikler ‘ .
 3. Seç Güç Yönetimi sekmesineve işaretini kaldırın “diyor seçeneği bilgisayar gücünden tasarruf etmek bu aygıtı kapatmasına izin ver ”.
 4. Değişiklikleri kaydetmek ve çıkmak için Tamam tuşuna basın. Bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekebilir.

Giriş Ekranında WiFi’yi Açma

Birçok kullanıcı tarafından bildirilen bir başka potansiyel geçici çözüm, Windows’u açtığınızda oturum açma ekranında WiFi’yi açıyordu. Bu özellik genellikle orada, dolayısıyla yanlış kimlik doğrulama, Windows İnternet’e bakabilir ve girdiğiniz şifre ile en son şifreyi eşleştirebilir. Bunun nedeni bilinmiyor, ancak bu çözüm sizin için işe yarıyorsa, yeni bir hesap oluşturup kablosuz işlevselliğin beklendiği gibi çalışıp çalışmadığını görmelisiniz.

 1. Bilgisayarınızı yeniden başlatınve bilgisayarın oturum açma ekranına geçmesine izin verin.
 2. Ekranın sağ alt tarafınabakın ve kablosuz adaptör simgesini bulun. Tıklayın ve WiFi’yi açın.
 3. WiFi açıldıktan sonra, beklendiği gibi çalışıp çalışmadığını kontrol edin ve sorun yoktur.

Not: Oturum açma ekranınız dayken WiFi düğmesini açmayı da deneyebilirsiniz. Bunun bazı sorunlarının çözüldüğünü belirten bir kaç makale okudum

Windows Tanılamayı Kullanma

Adaptör ayarlarınızda bulunan ‘Tanıla’ özelliğini kullanmayı deneyebiliriz. Birden çok vaka ve senaryo gözlemledikten sonra, yukarıdaki tüm çözümler tükendiğinde teşhis özelliğinin kullanılmasının fark ettik. Windows, ağ bağdaştırıcınızla ilgili bir sorun olduğunu otomatik olarak algılar ve olması gerektiği gibi WiFi açık değildir. Bu vahşi bir atış ama birçok kişi için çalıştı gibi denemeye değer.

 1. Görev çubuğunuzda bulunan ağ simgenize sağ tıklayın ve ” Ağ ve Paylaşım Merkezi Aç” ı seçin.
 2. Pencerenin sağ üst köşesinde bulunan ” Adaptör ayarlarını değiştir” seçeneğini tıklayın.
 3. Artık bilgisayarınızda bulunan tüm ağ bağdaştırıcılarının listesi olacak. ‘WiFi’ adaptörünü vurgulayın ve adres çubuğunun altında bulunan ” Bu bağlantıyı teşhis edin” seçeneğini tıklayın.
 4. Windows, bağlantınızı algılar ve otomatik olarak düzeltirse, sorunun giderildiğini onaylamak için bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Ağ Sürücülerini Güncelleştirme

Çoğu kullanıcı, bu hatayı, sürücüleri en son kuruma güncellendiğinden dolayı yaşadığını bildirmiştir. Sürücüler, ağ bağdaştırıcınızı denetlemenin arkasındaki ana itici güçtür. Bir ağ adaptörü sadece donanımdır ve sürücüler operasyonunu kontrol eden ana kontrol mekanizmasıdır. Windows’un sürücülerinizi otomatik olarak güncel tutması gerekiyor, ancak bunları manuel olarak güncellemeyi deneyin. Üreticinizin web sitesine gidin ve en son ağ sürücülerini erişilebilir bir yere indirin.

 1. Diyalog kutusunda Çalıştır Tipi ” msc ” uygulamasını başlatmak için Windows + R tuşlarına basın ve Enter tuşuna basın. Bu, bilgisayarınızın cihaz yöneticisini başlatacaktır.
 2. “Ağ bağdaştırıcıları” nı genişletin ve WiFi aygıtınızı sağ tıklatın ve ” Sürücüyü güncelle” yi seçin.
 3. Şimdi Windows, sürücünüzü hangi yoldan güncellemek istediğinizi soran bir diyalog kutusu açacaktır. İkinci seçeneği ( Sürücü yazılımı için bilgisayarıma göz at) seçin ve devam edin.

Göründüğünde göz at düğmesini kullanarak indirdiğiniz sürücü dosyasını seçin ve buna göre güncelleyin.

 1. Güncelleştirmeden sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın ve bağlantı düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

BIOS’unuzu güncelleme

BIOS, Temel Giriş / Çıkış Sistemi anlamına gelir ve bilgisayarınızın önyükleme işlemi sırasında donanım başlatmayı gerçekleştirmek için kullanılan bir bellenimdir. BIOS sistemi, üreticiniz tarafından bilgisayarınıza önceden kurulmuştur ve bilgisayarınız çalıştırıldığında ilk çalıştıran yazılımdır. Bilgisayarınızdaki diğer işlemleri başlatan bir anahtardır.

BIOS ayrıca, bilgisayarınızdaki donanım bileşenlerini test etmek ve hatasız düzgün çalıştıklarından emin olmakla da yükümlüdür. BIOS’ların çoğu belirli bir model veya anakartla çalışacak şekilde özel olarak tasarlanmıştır. Geleneksel olarak BIOS, ROM’da yazılmış ve BIOS’u güncellerken donanımın değiştirilmesi gerekmiştir. Modern bilgisayar sistemlerinde BIOS, flash belleğe kaydedilir; böylece donanım değiştirme tehlikesi olmadan yeniden yazılabilir.

Bilgisayardaki BIOS’u güncelleştirmenin anında sorunu çözdüğüne dair çok sayıda rapor vardı, ancak çok teknik olduğu için bunu son çare olarak sakladık. Bu çözüme başvurmadan önce verilerinizi tamamen yedekleyin Makinenizin bios’larının nasıl güncelleştirileceğini hedefleyen bir dizi farklı makale var. Bir göz at.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. kablosuz özelliği kapalı sorunu çözümü için yorumda bulun

  kablosuz özelliği kapalı sorunu çözümü için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak kablosuz özelliği kapalı sorunu çözümü için ilk yorumu yapabilirsin.