Android’de Wi-Fi şifresi nasıl bulunur

5 dk okuma süresi

Android’de Wi-Fi şifresi nasıl bulunur hiç Android telefonunuzda Wi-Fi şifresini bulmaya çalışırken çaresiz hissettiniz mi? Android telefonlar, ayarlar uygulamasında Wi-Fi şifrelerini göstermez, bu nedenle karakterleri hatırlamıyorsanız modem yönlendiricinize başka bir cihazdan bağlanmanız neredeyse imkansızdır.

Yanlışlıkla ağı unut seçeneğine bastığınızda ancak şifreyi hatırlamazsanız daha da acı verici hale gelir, oradan geri dönmenin tek yolu modem yönlendiricinizi en yakın servis noktasına götürmek ve ayarların sıfırlanmasını sağlamaktır. Daha önce böyle bir durumda olduysanız, muhtemelen Android’in açık kaynaklı bir sistem olarak kullanıcıların şifreleri görüntülemesine neden izin vermediğini merak etmişsinizdir. 

Android’de Wi-Fi şifresi nasıl bulunur

Karmaşık olmasına rağmen, Wi-Fi şifrelerini Android cihazlarda görüntülemek imkansız değildir. Aşağıda, telefonunuzun Android sürümüne göre gerekli bilgileri topladık:

‌Android 10+

Neyse ki, herhangi bir harici uygulama veya kök olmadan Android 10+ üzerinde şifreleri bulmak mümkündür. Baş  ayarları görmek için aşağı kaydırın  sistemi  bulacaksınız hangi yeni ekran açmak için üzerine, ekranın alt kısmında musluğunu yazılım güncellemesi. Yazılım güncellemesine dokunarak,  telefonunuzun hangi Android sürümünde çalıştığını bileceksiniz. Henüz değilse telefonunuzu Android 10’a yükseltmeniz mümkün olabilir, bu nedenle ikinci yönteme geçmeden önce güncellemeleri daha iyi arayın. 

  • İlk adım: Wi-Fi ayarlarını bulun 

Üzerine dokunun Ayarlar, ardından  Wi-Fi ve bulmak Kablosuz ayarlarına  (şimdiki yeri olduğunu not edin Kablosuz ayarlarından Stok Android sürümü dayanmaktadır ve Kablosuz ayarları  telefonunuzda başka bir yerde olabilir).

  • İkinci adım: kaydedilmiş şifreleri görüntüleyin

Wi-Fi ayarlarına dokunduktan sonra, mevcut ağları gösteren yeni bir ekrana yönlendirileceksiniz; aşağı kaydırın ve kayıtlı ağları bulun (bunlar geçmişte en az bir kez bağlandığınız ağlardır). Parolasını görüntülemek istediğiniz ağa dokunun. 

Yeni ekranın üst kısmındaki paylaşıma dokunun. Bunu yaptıktan sonra, sistem parolanızı, PIN kodunuzu girmenizi veya yüz ya da parmak izini kullanarak kilidini açmanızı isteyecektir. Sistemin kilidini açtığınızda, yeni ekranda bir QR kodu ve bir şifre göreceksiniz. Wi-Fi’nize başka bir cihazdan bağlanmaya çalışıyorsanız, QR kodunu tarayabilir veya kodun altında görüntülenen şifreyi girebilirsiniz. 

Android 9 ve daha eski

Android 9 ve daha eski sürümlerde Wi-Fi şifrelerini bulmak zor olabilir; çünkü bir sistem kökü gerektiriyor. Köklendirmenin ne olduğunu daha iyi anlamak için aşağıdakileri okuyun:

Android geliştiricileri, telefonlarınızı kötü amaçlı yazılımlardan ve suçlu uygulamalardan korumak için sistemlerinize sınırlamalar yükler. Aynı sınırlamalar, orijinal geliştiricilerin çizdiği çizgilerin dışına çıkmamanızı sağlar; bu nedenle, Android’iniz Wi-Fi şifrelerinin görüntülenmesini desteklemediğinde, geliştirici seçeneklerine izin vermediğiniz sürece bunu göremezsiniz. Geliştirici seçeneklerine  izin vermek, kelimenin tam anlamıyla köklendirme ile ilgilidir; orijinal tasarımın sınırlarının ötesine geçmenizi sağlayacaktır. 

(Köklendirme ile telefonunuzun artık  üretici tarafından desteklenmeyeceğini veya garanti edilmeyeceğini unutmayın). 

Android 9’lu bazı cihazlarda Wi-Fi ayarlarına tıklandıktan sonra QR kodunun verileceği gözlemlendi. Bu durumda, Google View  kullanarak kodu hızlı bir şekilde tarayabilir  ve Wi-Fi şifrenizi alabilirsiniz. 

  • İlk adım: Wi-Fi şifre görüntüleyici yükleme

Wi-Fi şifrelerini Android telefonlarda görüntülemek için birkaç seçenek vardır, ancak Wi-Fi Şifre Görüntüleyici çok daha fazla cihazı kapsar ve muhtemelen sizinkinde de çalışacaktır. Play Store’u açın ve Wi-Fi Şifre Görüntüleyici yada ( Wi-Fi Password Viewer ) yazın uygulamayı yükleyin.

  • İkinci adım: Wi-Fi şifresini köklendirme ve görüntüleme

Uygulamayı başlatmak için simgeye dokunun; yeni ekranda süper kullanıcı erişimine izin vermenizi isteyecektir. Grant’e dokunduğunuzda, sisteminiz köklenecek ve şimdiye kadar bağlandığınız tüm Wi-Fi şifrelerinin bir listesini içeren bir ekrana yönlendirileceksiniz. Listeye dikkatlice baktığınızda, her birinin şifrelerinin altlarında da görüntülendiğini göreceksiniz.

  • Üçüncü adım: belirli bir Wi-Fi şifresini aramak

Bu adım, yalnızca uzun bir Wi-Fi ağları listesiyle sıkışıp kaldıysanız ve aradığınız ağları bulamıyorsanız gerekli olacaktır. Ekranın sağ üst köşesinde bir arama düğmesi bulun, üzerine dokunun ve ağın adını yazın. 

  • Dördüncü adım: parolayı paylaşmak

Parolasını paylaşmak istediğiniz ağı üzerine dokunarak seçin. Yeni bir menü görünecek ve size parolayı kopyalayıp daha sonra tercih ettiğiniz mesajlaşma uygulamasına yapıştırma ve paylaşma ya da aktarmak istediğiniz platformu seçerek doğrudan paylaşma seçeneği sunar. Bunu yolunuzu yapmayı tercih ederse, seçim  kopya şifre  seçeneği, ancak düşünün zaman kaybı, seçmeniz  payını  ve manifatura uygulamasından biri ile göndermek. 

  • Beşinci adım: QR kodu oluşturma (isteğe bağlı) 

Menüde QR yazan bir seçenek de var  . Üzerine dokunduğunuzda size yalnızca bir iPhone veya Pixel telefon tarafından taranabilen bir QR kodu verilir. Bahsedilen cihazlardan herhangi birine sahipseniz, cihazınızda Kamera uygulamasını açabilir ve yönlendiriciye bağlanmak için kodu tarayabilirsiniz. 

Bir Android telefonda Wi-Fi şifresini bulmak zor olabilir, ancak karmaşık olması gerekmez. Açıkladığımız gibi, Android 10+ üzerinde bir Wi-Fi şifresi bulmak, telefonunuzdaki Wi-Fi ayarlarını bulmak kadar kolay olabilir veya daha düşük Android sürümlerinde bir uygulama yüklemeyi gerektirebilir. Android telefonunuzda şifrenizi bulmanın en iyi yanı, bunun tek seferlik bir işlem olmasıdır ve ileride herhangi bir zamanda şifreyi unutursanız tekrar yapmanız gerekmeyecektir.

Yapılan Yorumlar
Bu yazı için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

x