Telegram nedir ve Nasıl Kullanılır?

6 dk okuma süresi

Telegram nedir ve Nasıl Kullanılır? Ücretsiz platform olan Telegram, bulut tabanlı bir anlık mesajlaşma yazılımı ve uygulama hizmetidir. Gizlilik taahhüdü nedeniyle giderek daha popüler hale gelen ücretsiz hizmet, dikkate almaya değer birçok özellik içerir. İşte Telegram’ın nasıl kullanılacağına hızlı bir bakış.

Telegram nedir?

Telegram, yüzeyde piyasadaki diğer anlık mesajlaşma servislerine benziyor ve benzer araçlar sağlıyor. Mesajlar, fotoğraflar, videolar ve dosyalar gönderebilir, gruplar ve yayın kanalları oluşturabilirsiniz. Yine de, hizmet diğer anlık mesajlaşma hizmetlerinden farklıdır. Birincisi, şu anda Android, iOS, macOS, Windows ve web üzerinden mevcut olduğu için tek bir platforma veya hizmete bağlı değildir. Telegram’ı Apple Watch’ta da kullanabilirsiniz. Telegram API ile geliştiriciler, hizmeti diğer platformlar için uygulamalara da ekleyebilir.

Ve sonra hizmetin imza şifrelemesi var. Hizmet şu anda iki katmanlı güvenli şifrelemeyi desteklemektedir. Özel ve grup sohbetleri, sunucu-istemci şifrelemesi sunar. Gizli sohbetler ayrıca istemci-istemci şifrelemesini kullanır.

Gizli Sohbetler?

Bir güvenlik katmanı eklemek istiyorsanız, gizli sohbetleri kullanarak Telegram’da başka biriyle iletişim kurabilirsiniz. Siz ve alıcınız dışında hiç kimse bu mesajları okuyamaz ve iletilemez. Gizli sohbetlerle belirli bir süre sonra mesajlar, fotoğraflar, videolar ve dosyalardaki zamanlayıcıları kendi kendini imha edecek şekilde ayarlayabilirsiniz. Gizli sohbetler de cihaza özeldir ve Telegram bulutunun bir parçası değildir. Gizli bir sohbette mesajlara yalnızca kaynak cihazdan erişebilirsiniz.

Diğer Faydalar

Telegram başka bir güvenlik özelliği sunar – kullanıcı adları. Hizmet üzerinden iletişim kurmak için tek yapmanız gereken telefon numaranızı değil, kullanıcı adınızı başkalarına vermektir. Kullanıcı adlarıyla, orada hangi bilgilerin olduğu ve insanların sizinle nasıl iletişim kurabileceği konusunda daha fazla kontrole sahip olursunuz. Varsayılan olarak, telefon numaranız yalnızca adres defterinize kişi olarak eklediğiniz kişiler tarafından görülebilir.

Bulut tabanlı olduğu için Telegram, mesajlarınıza aynı anda tüm cihazlarınızdan erişmenize olanak tanıyan sorunsuz senkronizasyon da sağlar. Ek olarak, içeriğiniz bulutta da barındırılır, bu nedenle Telegram’ın bireysel akıllı telefonlarda, tabletlerde veya bilgisayarlarda çok fazla alana ihtiyacı yoktur. Aynı cihazda birden fazla hesap da kullanabilirsiniz.

Telegram Nasıl Kullanılır

Telegram hakkında bahsetmeye değer birkaç nokta daha var. Bunlardan biri küresel mesaj silme. 2019’da tanıtılan özellik, kullanıcıların bire bir özel sohbetler sırasında diğer kullanıcılar tarafından gönderilen mesajları silmesine olanak tanır. Bu ‘nükleer seçenek’ seçildiğinde, sizinle Telegram’daki bir başkası arasındaki herhangi bir iletişim izi ikiniz için her cihazda kaybolur  . Çoğu anlık mesajlaşma servisi bu tür bir kontrol sağlamaya bile yaklaşmaz.

Telegram ayrıca her kullanıcıya mesaj depolama alanında 2GB sağladığından büyük bir avantaj sağlar. 

Son olarak, anlık mesajlaşma hizmeti, kullanıcıların mesajlar, komutlar ve satır içi istekler göndererek etkileşimde bulunabilecekleri üçüncü taraf botları da içerir. Bu botlar, oyun oynama, ödeme kabul etme, özelleştirilmiş haberler ve bildirimler sağlama ve daha fazlası gibi çeşitli görevleri gerçekleştirebilir. Hizmet aynı zamanda sınırsız sayıda insanın çeşitli konuları güvenli bir şekilde tartışabileceği grup tabanlı sohbet odalarıyla da tanınır.

En Yeni Özellik

Ocak 2021’de Telegram, diğer hizmetlerden videolar ve belgeler dahil olmak üzere sohbet geçmişinizi getirmenize olanak tanıyan yeni bir özelliği kullanıma sundu. Bu hizmet, (içerik bulutta tutulduğu için) yerden tasarruf etmenize olanak sağlarken, aynı zamanda bireysel ve grup sohbetlerinin sürdürülmesinde bir güvenlik seviyesi eklemenizi sağlar. Dışa aktarma özelliği WhatsApp, Line ve KakaoTalk gibi uygulamalarla çalışır.

Diğer Önemli SSS’ler

İnternette nereye baktığınıza bağlı olarak, Telegram’ın Rus hükümetinin sahibi olduğunu düşünebilirsiniz. Durum bu değil. Rus olan Pavel Durov, Telegram’ın kurucusu ve CEO’su. 2015 yılında, Telegram’ı da kuran kardeşi Nikolai Durov ile ülkeden kaçtı. Servis Dubai merkezlidir.

Telegram Verileri Üçüncü Taraflarla Paylaşır mı?

Telegram, tasarım gereği verilerini çeşitli ülkelerdeki birçok sunucuda depolar. Telegram’ın açıkladığı gibi 

Bu yapı sayesinde, hiçbir hükümetin veya benzer düşünen ülkeler bloğunun insanların mahremiyetine ve ifade özgürlüğüne müdahale etmemesini sağlayabiliyoruz. Telegram, yalnızca bir sorun dünya çapındaki birkaç farklı hukuk sisteminin incelemesini geçecek kadar ciddi ve evrenselse veriden vazgeçmeye zorlanabilir.

Bugüne kadar, 0 bayt kullanıcı verisini hükümetler de dahil olmak üzere üçüncü taraflara açıkladık.

Sesli Arama Yapmanın Maliyetleri Var mı?

Telegram, sesli aramalar dahil hizmetleri için ücret almaz. Ancak, bir arama yaparken telefonunuzun hücresel hesabını kullanıyorsanız, varsa, depolama sınırınıza aykırı olacaktır.

O Telefon Numarası Hakkında…

Telefon numaranızı diğer hizmet kullanıcılarına göstermenize gerek yoktur. Bir kullanıcı adı aracılığıyla diğer kullanıcıları arayabilirsiniz.

Telegram Nasıl Kullanılır

Telegram’ı kullanmaya başlamanın en kolay yolu, resmi uygulamasını Android veya iOS’a indirip ardından bir hesap oluşturmaktır.

Böyle yaparak:

  1. Mobil cihazınızda Telegram uygulamasına dokunun .
  2. Mesajlaşmayı Başlat’ı seçin.
  3. Telefon numaranızı ekleyin.
  4. Telefonunuza gönderilen kodu girin.
  5. Adınızı ve soyadınızı ekleyin, ardından İleri’yi tıklayın.

Bu kadar! Şimdi Telegram’a katıldınız. Kişi listenizde diğer kullanıcılar varsa, onlara artık üye olduğunuzu belirten bir metin gönderilecektir. Ayrıca bir masaüstü istemcisi olduğunu da belirtmekte fayda var. Windows, macOS ve Linux için mevcuttur.

Çıkış Yapılıyor

Daha önce belirtildiği gibi, hizmetin gizli sohbet özelliği uçtan uca şifrelenmiştir. Belirli bir cihazda hesabınızdan çıkış yaptığınızda, gizli sohbetlerinize erişimi kaybedeceğinizi unutmayın. 

Telegram Nedir: Gizlilik Önemli Olduğunda…

Kişisel veriler çevrimiçi ortamda% 100 güvenli değildir. Yine de, bazı hizmetler bir kişinin bilgilerini diğerlerinden daha iyi korumaktadır. Google ve Facebook gibi birçok büyük teknoloji şirketi kişisel verileri en yüksek teklifi verene satarken, Telegram gibi bir hizmetin popülaritesinin arttığını görmek güzel. Hizmet güvenlidir, gizliliğe bağlıdır ve kişisel bilgileri kimseye satmayacağını garanti eder. 

Yapılan Yorumlar
Bu yazı için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

x