Android’de RAM kullanımı nasıl azaltılır

Android’de RAM kullanımı nasıl azaltılır Bu günlerde piyasaya sürülen akıllı telefonlar, aynı anda birçok uygulama ve FPS oyunu çalıştırabilen çok sayıda RAM içeriyor. Ancak, aşırı RAM kullanımı genellikle Android’in akıllı telefonlarda çökmesine veya bellek taşmasına neden olur. Ayrıca, daha yüksek bellek kullanımı nedeniyle pil daha hızlı bitebilir. İşte Android’de RAM kullanımını azaltmak için en iyi ipuçlarından bazıları.

Android’de RAM kullanımı nasıl azaltılır

Android Açık Kaynak, yani OEM işletim sistemini özelleştirebilir ve daha iyi bir arayüz ve özellikler sunabilir. Ayrıca, optimizasyon başarısız olursa yüksek bellek veya yüksek RAM kullanımı ile sonuçlanabilir.  Bununla  birlikte, akıllı telefonunuzun bellek kullanımını yönetmenin birkaç yolu vardır . Ancak her çözümden önce, benzer sorunlarla karşılaşıp karşılaşmadığınızı öğrenmeniz gerekir.

 1. Son Uygulamaları Kapat
 2. Gereksiz Arka Plan Görevlerini Öldür
 3. Aşırı RAM kullanımına neden olan Uygulamaları kaldırın
 4. Kullanmadığınız uygulamayı devre dışı bırak / kaldır
 5. Sistem Ürün Yazılımını Güncelleyin

Android’de RAM kullanımını azaltmanın en hızlı yolları şunlardır

1 Son Uygulamaları Kapat

Sıklıkla açtığınız ve kapatmayı unuttuğunuz uygulamalar çok fazla bellek kaplar. Arka planda çalışırlar, bu yüzden kullanılmadığında bunları kapatmanız gerekir. Facebook ve Instagram gibi uygulamalar arka planda sürekli olarak çalışır. Çok fazla bellek kullanımına neden olur. Diğer uygulamalara geçtikten sonra bunları kapattığınızdan emin olun.

Son Uygulamaları Kapat

2 Gereksiz Arka Plan Görevlerini Öldür

Birkaç uygulamanın gereksiz bazı görevleri aşırı miktarda arka plan hizmeti kullanımına neden olur. Bu nedenle, onları bulmanız ve istenmeyen görevleri durdurmanız gerekir. Gerekirse uygulamayı kaldırın. Arka plan görevlerini öldürmek için Gelişmiş Görev Yöneticisi uygulamalarını da kullanabilirsiniz . Ancak, özellikle WhatsApp, Instagram ve benzeri uygulamalardan tüm bildirimleri devre dışı bırakacağı için şiddetle tavsiye edilmez.

Android'de Arka Plan Görevlerini Öldür

3 Aşırı RAM kullanımına neden olan Uygulamaları kaldırın

Bazı uygulamaları açtığınızda akıllı telefonunuzun geciktiğini görebilirsiniz. Bu uygulamaları kaldırarak sorunu çözebilir ve daha iyi alternatifler kullanabilirsiniz. Hangi uygulamaların daha fazla RAM tükettiğini nasıl bulacağınız aşağıda açıklanmıştır.

 1. Ayarlar> Hakkında’yı açın.
 2. Bellek / RAM’i ve uygulamalar tarafından kullanılan belleği seçin.
 3. RAM kullanımını uygulamalara göre bulacaksınız. Hangi uygulamanın RAM’e ağır yüke neden olduğunu öğrenin ve kaldırın.

4 Kullanmadığınız uygulamayı devre dışı bırakın / kaldırın

Herkes akıllı telefonlarda yüklü her uygulamayı kullanmaz. Ayrıca, akıllı telefonlarla önceden yüklenmiş olarak gelen uygulamalar, bunları kullanmasanız bile kaldırmayı önler. Bu nedenle, bu uygulamaların neden olduğu yükü azaltmak istiyorsanız, bunları kaldırmanız veya devre dışı bırakmanız gerekir. Kaldırılamayan uygulamaları nasıl devre dışı bırakabileceğiniz aşağıda açıklanmıştır .

Android'de önceden yüklenmiş Uygulamaları devre dışı bırak
 1. Ayarlar> Uygulamalar’a gidin.
 2. Tüm Uygulamalar sekmesini seçin.
 3. Kullanmadığınız uygulamayı seçin.
 4. İzin veriyorsa “Kaldır” a dokunun.
 5. Uygulama önceden yüklenmişse, ekranda “Devre Dışı Bırak” düğmesini görebilirsiniz. Uygulamayı tamamen devre dışı bırakmak için üzerine dokunun.

Devre dışı bıraktıktan sonra, uygulama boşta kaldığında hafızanızda kalır, ancak tek bir işlem bile çalışmaz.

5 Sistem Ürün Yazılımını Güncelleyin

Android akıllı telefonlarda aşırı bellek kullanımı, İşletim Sistemindeki bazı hatalardan dolayı da neden olabilir. Şirketler genellikle konuyla ilgili yeni bir yama hazırlama eğilimindedir. Bu nedenle, yeni bir yama cihazınıza çarparsa akıllı telefonu güncelleyin.

Yukarıda açıklanan yöntemlerle, akıllı telefonunuzu gereksiz yere çok fazla bellek almasını kontrol edebilirsiniz. Umarım bu ipuçları Android’de ram kullanımını nasıl azaltacağınızı öğrenmenize yardımcı olur. Son olarak, akıllı telefon bellek kullanımını azalttığını iddia eden uygulamaları KULLANMAYIN. Hepsi sahte ve işe yaramaz uygulamalar olduğunu belirtmek isterim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Android’de RAM kullanımı nasıl azaltılır için yorumda bulun

  Android’de RAM kullanımı nasıl azaltılır için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Android’de RAM kullanımı nasıl azaltılır için ilk yorumu yapabilirsin.