Yurt dışında çalınan veya kaybedilen pasaport için ne yapmak gerekiyor

Yurt dışında çalınan veya kaybedilen pasaport için ne yapmak gerekiyor. Pasaport kaybetmek, yurt dışında seyahat edenlerin karşılaştığı en yaygın kabuslardan biridir. Göz açıp kapayıncaya kadar, kimlik pasaport kaybedilebilir. Ne olursa olsun, pasaportlarının yurt dışında kaybolması veya çalınması durumunda panik yapmanıza gerek yoktur.

Yurt dışında kayıp veya çalınmış bir pasaportun değiştirilmesi

Kaybolan veya çalınan bir pasaportun değiştirilmesi, Türkiye Cumhuriyeti Büyük elçiliği ile temasa geçerek ve süreci başlatmak için Konsolosluk Bölümü ile görüşerek başlar. Konsolosluk Bölümü, pasaportlarını değiştirmek için bir randevu almak üzere yolcuları programlanabilir. Randevu sırasında, Kişilerden geçerli kimlik bilgileri (ehliyet gibi) ve seyahat programınızı da içeren bir dizi eşya getirmeleri istenecektir.

Yapacağınız ilk şey https://www.konsolosluk.gov.tr/ sitesini ziyaret edip bulunduğunuz ülkedeki konsolosluk bilgilerini almak olacaktır, canlı destek birimleri de var telefon bile açmaya gerek yok. Oldukça yardımsever ve ilgililer.

Erbil T.C konsolosluğuna gittiğimde benden önce karakola gitmemi ve durumu anlatır bir belge getirmemi istediler, bunu yapamayacağımı belirttikten sonra kısa bir süre bekletip

  • Uçak bileti  (  direk bulunduğunuz ülkeden yurda dönüş olmak zorunda )
  • 1 adet biyometrik fotoğraf
  •  nüfus cüzdanı, ehliyet ( Türkiye vatandaşı olduğunuza dair belgeler kısaca)

Bunları teslim ettikten sonra bir dilekçe formu verdiler, forumu doldurup imzaladıktan sonra, yaklaşık 25 dakikada 1 ay kullanım süresi olan geçici bir pasaport verdiler. Bununla yurda giriş yapıp. İkamet ettiğiniz yerde yeni pasaport başvurunuzu yapabilirsiniz.

Not: eğer bulunduğunuz şehirde T.C. konsolosluğu yoksa ise olan şehir hangisi ise ona geçip işlemlerinizi halletmelisiniz. Eğer o ülkede yok ise kolluk Kuvvetlerine başvurup ülkenize iadenizi talep etmekten başka seçeneğiniz kalmıyor. Umarım makalemiz sizlere yardımcı olmuştur makalemize eklemek istediğiniz konu hakkında başka faydalı bilgi için lütfen yorum olarak bırakın.

  • Ana Sayfa
  • Genel
  • Yurt dışında çalınan veya kaybedilen pasaport için ne yapmak gerekiyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Yurt dışında çalınan veya kaybedilen pasaport için ne yapmak gerekiyor için yorumda bulun

    Yurt dışında çalınan veya kaybedilen pasaport için ne yapmak gerekiyor için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Yurt dışında çalınan veya kaybedilen pasaport için ne yapmak gerekiyor için ilk yorumu yapabilirsin.