Windows Kamera Hata Kodu 0xa00f4271

Windows Kamera Hata Kodu 0xa00f4271 Bazı Windows 10 kullanıcıları, Kamera uygulamasına erişmeye çalışırken 0xA00F4243 (0xC00D3704) hata kodunu aldıklarını bildiriyorlar. Genellikle, hata kodu aşağıdaki hata iletisiyle birlikte görüntülenir: “Diğer Uygulamaları Kapat. Başka bir uygulama zaten bir kamera kullanıyor gibi görünüyor. 0xA00F4243 (0xC00D3704) ”. Çoğu durumda, bu sorun sürekli olarak ortaya çıkıyor ve hata mesajı kamerayı kullanan başka bir uygulamaya işaret ediyor. Sorunun Windows 10 ve Windows 8.1’de ortaya çıktığı biliniyor.

0xA00F4243 (0xC00D3704) hatası nedir?

Bu özel hatayı çeşitli kullanıcı raporlarına ve bu özel hata mesajını çözmek için yaygın olarak kullanılan onarım stratejilerine bakarak araştırdık. Görünüşe göre, bu hata mesajını tetikleme potansiyeline sahip birden fazla potansiyel suçlu var:

 • Dosya bozulması hatayı tetikliyor  – Görünüşe göre, bu belirli sorun dosya bozulması veya kameranın işlevselliğini sınırlayan eksik bir sürücü tarafından da kaynaklanabilir. Bu senaryo uygulanabilirse, Donanım ve Aygıtlar sorun gidericisini çalıştırarak veya Kamera sürücüsünü Aygıt Yöneticisini kullanarak yeniden yükleyerek sorunu çözebilirsiniz.
 • Kamera tuş vuruşlarıyla devre dışı bırakıldı – Bazı dizüstü bilgisayar yapılandırmaları (özellikle Lenovo modelleri), yerleşik kamerayı FN düğmesini kullanarak devre dışı bırakmanıza izin veren fiziksel bir kısa yol içerir. Bu durumda, yerleşik kamerayı yeniden etkinleştirmek için kısa yolu bir kez daha kullanarak sorunu çözebilirsiniz.
 • Kötü Windows güncelleştirmesi – Bu hatayı tetiklemede son verebilecek başka bir olasılık, Kamera işlevini etkileyebilecek kötü bir Windows Güncellemesidir. Bu durumda, kamera sürücüsünün orijinal yapılandırmaya geri yüklenmesini sağlayacak bir Kayıt Defteri Değeri ekleyerek bu sorunu çözebileceksiniz.
 • Kamera servisi devre dışı – Bu özel hata, Kameranızın kullandığı servis amaçlı olarak devre dışı bırakılmışsa da oluşabilir. Öyleyse, Hizmetler ekranına erişerek ve hizmeti bir kez daha başlatarak sorunu çözebilirsiniz.
 • Aşırı korumalı AV Kamera uygulamasıyla etkileşime giriyor – Node32, AVG ve diğer birçok 3. parti güvenlik paketi, Kamera uygulamasına güvenlik nedeniyle erişilmesini engelleyebilir. Güvenlik tehdidi olmadığından eminseniz, 3. taraf virüsten koruma yazılımını kaldırabilirsiniz.

Şu anda aynı hata iletisiyle mücadele ediyorsanız, bu makale size etkilenen diğer kullanıcılar tarafından onaylanmış birkaç sorun giderme stratejisi sunacaktır. Aşağıda, etkili olduğu doğrulanan birkaç farklı yöntem bulacaksınız.

En iyi sonuçlar için, olası düzeltmeleri sunuldukları sırayla izleyin. Yöntemlerden biri, hatayla karşılaştığınız senaryodan bağımsız olarak, sorunu sizin için çözmektir.

1. Donanım ve Aygıtlar sorun gidericisini çalıştırma

Sorun, dosya bozulması veya kameranın işlevselliğini sınırlayan eksik bir sürücüden kaynaklanıyorsa, Kamera uygulamasının 0xA00F4243 (0xC00D3704) hatasını tetiklemesi  olasılığı yüksektir. Neyse ki, hem Windows 8 hem de Windows 10 bu sorunu otomatik olarak çözebilecek bir yardımcı programla donatılmıştır.

Etkilenen birkaç kullanıcı, Donanım ve Aygıtlar sorun gidericisini çalıştırdıktan sonra sorunu çözmeyi başardıklarını bildirdi. Bunu yaptıktan sonra, yardımcı program onlara (bir kez uygulandıktan sonra) 0xA00F4243 (0xC00D3704)hatasını düzeltmeyi başaran bir onarım stratejisi  önerdi.

Donanım ve Aygıtlar sorun gidericisini çalıştırma konusunda hızlı bir kılavuz:

 • Çalıştır iletişim kutusunu açmak için Windows tuşu + R tuşlarına basın. Metin kutusuna “ ms-settings: troubleshoot ” yazın ve Ayarlar uygulamasının Arıza Giderme sekmesini  açmak için Enter tuşuna basın.Aktivasyon sorun gidericisine erişme
 • İçinde giderme ekranında aşağı kaydırarak bulun ve diğer sorunları gidermek ve tıklayın Donanım ve Cihazlar. Ardından, yeni çıkan menüden sorun gidericiyi çalıştır’ı tıklayın  Sorun gidericiyi çalıştıra tıklayın.
 • İlk tanı aşaması tamamlanana kadar bekleyin, ardından Uygun bir tamir stratejisi bulunursa bu düzeltmeyi uygula seçeneğine tıklayın 
 • Onarım stratejisi uygulandığında, bilgisayarınızı yeniden başlatın ve sorunun bir sonraki açılışta otomatik olarak çözülüp çözülmediğine bakın.

Hala aynı hata mesajıyla karşılaşıyorsanız, aşağıdaki bir sonraki yönteme geçin.

2. Kamerayı etkinleştirme (varsa)

Yeterince şanslıysanız, 0xA00F4243 (0xC00D3704)  hatasının düzeltmesi  birkaç klavye tuşuna basmak kadar basit olabilir. Görünüşe göre, kamera PC’nizde devre dışı bırakılmışsa, bu belirli hata da görünecektir. Bu sorun genellikle Lenovo dizüstü bilgisayarlarda görülür.

FN + F8 tuşlarına basın ve sorunun çözülüp çözülmediğini görmek için Kamera’yı tekrar açın. Bu, kamerayı Lenovo dizüstü bilgisayarlarında etkinleştirmek için kullanılan bir kısayoldur (ancak farklı üreticiler için de işe yarayabilir).

Bu yöntem başarılı olursa, dâhili kameranız devre dışı bırakıldığı için hatanın oluştuğu anlamına gelir.

Bu yöntem uygulanabilir değilse, aşağıdaki sonraki yönteme geçin.

3. Kamera aygıt sürücüsünü yeniden yükleme

Bu sorunun ortaya çıkmasının çok yaygın bir nedeni, Görüntüleme aygıtı sürücüsüdür. Kullanmakta olduğunuz sürücü bozuksa veya kurulumu tamamlanmamışsa, işletim sisteminizin kameranın her zaman kullanımda olduğunu düşünerek kandırılması nedeniyle 0xA00F4243 (0xC00D3704)  hatasıyla karşılaşabilirsiniz.

Etkilenen bazı kullanıcılar, Aygıt Yöneticisini kullanarak Görüntüleme aygıtı sürücüsünü yeniden yükleyerek bu sorunu çözmeyi başardıklarını bildirdi. İşte bunun nasıl yapılacağı hakkında hızlı bir rehber:

 • Çalıştır iletişim kutusunu açmak için Windows tuşu + R tuşlarına basın. Ardından, “devmgmt.msc” yazın ve Aygıt Yöneticisini açmak için Enter tuşuna basın . UAC ( Kullanıcı Hesabı Denetimi ) tarafından istendiğinde, yönetici ayrıcalıkları vermek için Evet’i tıklayın.
 • Aygıt Yöneticisi içinde, Görüntüleme aygıtlarıyla (veya Kameralarla) ilişkilendirilen açılır menüyü genişletin.
 • İçinde  Görüntüleme cihazlarının (veya Kameralar)  açılır menüsünden, sizin Kamera sürücüsü üzerine sağ tıklayın ve seçim kaldırma Aygıtı.
 • Ardından, kaldırmayı onaylamak ve işlemin tamamlanmasını beklemek için Kaldır’ı tıklayın.
 • İşletim sisteminizin bir sonraki başlangıçta Kamera sürücüsünü yeniden yüklemesine izin vermek için bilgisayarınızı yeniden başlatın.
 • Kamera Uygulamasını açın ve sorunun çözülüp çözülmediğine bakın.

Hala aynı hata mesajıyla karşılaşıyorsanız, aşağıdaki bir sonraki yönteme geçin.

4. Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni kullanarak bir EnableFrameServerMode değeri oluşturma

0xA00F4243  hatasını tetiklemeye neden olabilecek başka bir neden,  kötü bir Windows Güncellemesi veya Kamera sürücüsü ile çakışan diğer bazı sürücülerin neden olduğu bozuk bir kurulumdur. Bu durumda, birkaç etkilenen kullanıcı, hatalı davranışı düzeltmek için bir kayıt defteri değeri ekleyerek bu sorunu çözmeyi başarmıştır.

EnableFrame ServerMode değerini Kayıt Defteri’ne eklemek için Kayıt Defteri Düzenleyicisini kullanma hakkında hızlı bir kılavuz:

 • Çalıştır iletişim kutusunu açmak için Windows tuşu + R tuşlarına basın. Ardından, “regedit” yazın ve Kayıt Defteri Düzenleyicisini açmak için Enter tuşuna basın. UAC (Kullanıcı Hesabı Denetimi) tarafından istendiğinde, yönetici ayrıcalıkları vermek için Evet’i tıklayın.
 • Kayıt Defteri Düzenleyicisi içinde, aşağıdaki konuma gitmek için sol taraftaki menüyü kullanın:


Computer\HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\WOW6432Node\Microsoft\Windows Media Foundation\Platform

Not: Konumu doğrudan gezinti çubuğunun içine yapıştırabilir ve Enter tuşuna basabilirsiniz.

 • Doğru konuma ulaştıktan sonra sağ bölmeye gidin, sağ tıklayın ve Yeni> DWORD (32-bit) Değer’ini seçin.
 • Yeni oluşturulan DWORD adını EnableFrameServerMode olarak  adlandırın  ve değişiklikleri kaydetmek için Enter tuşuna basın.
 • Yeni oluşturulan açın EnableFrameServerMode değerini ve set Base için onaltılık ve Değer verilerini için 0. Tamamladıktan sonra, Tamam değişiklikleri kaydetmek için tıklayın.
 • Kayıt Defteri Düzenleyicisini kapatın, bilgisayarınızı yeniden başlatın ve sorunun Kamera uygulamasını tekrar açarak bir sonraki açılışta çözülüp çözülmediğini kontrol edin.

Kamera uygulamasını açmaya çalıştığınızda hala 0xA00F4243 (0xC00D3704)  hatasını görüyorsanız,  aşağıdaki sonraki yönteme geçin.

5. Sistem Dosyası Denetleyicisini (SFC) taramasını çalıştırma

Etkilenen bazı kullanıcılar, 0xA00F4243 (0xC00D3704)  hatasına neden olabilecek olası bozulmaları taramak ve düzeltmek için Sistem Dosyası Denetleyicisi (SFC) yardımcı programını kullandıktan sonra sorunun çözüldüğünü bildirdi. SFC, bozuk sistem dosyalarını taze yerel olarak depolanan kopyalarla değiştirecek yerleşik bir yardımcı programdır.

Burada bir Sistem Dosyası Denetleyicisi (SFC) taraması gerçekleştirme konusunda hızlı bir kılavuz bulacaksınız:

 • Çalıştır iletişim kutusunu açmak için Windows tuşu + R tuşlarına basın. Ardından, “cmd” yazın ve yükseltilmiş bir Komut İstemi açmak için Ctrl + Shift + Enter tuşlarına basın. UAC (Kullanıcı Hesabı Denetimi) tarafından istendiğinde, Komut İstemi ‘ne yönetici ayrıcalıkları vermek için Evet’i tıklayın.
 • Yükseltilmiş Komut isteminin içine aşağıdaki komutu yazın ve Sistem Dosyası Denetleyicisi taramasını başlatmak için Enter tuşuna basın:

sfc / scannow

 • İşlem tamamlandığında, bilgisayarınızı yeniden  başlatın ve Kamera uygulamasını yeniden başlatmayı denediğinizde 0xA00F4243 (0xC00D3704) hatasının artık oluşup oluşmadığını görün.

Aynı sorun hala devam ediyorsa, aşağıdaki bir sonraki yönteme geçin.

6. Kamera Hizmetini Etkinleştirme

Etkilenen bazı kullanıcılar, Hizmetler ekranını ziyaret ettikten sonra  0xA00F4243 (0xC00D3704)  hatasının durduğunu ve Intel (R) RealSense (TM) Derinlik hizmetinin devre dışı bırakıldığını keşfettiğini bildirdi. Ancak, kameranızın farklı bir kamera servisi kullanıyor olabileceğini unutmayın, bu nedenle devre dışı bırakılmış olan servisin adı farklı olabilir.

Bu senaryo uygulanabilirse, Hizmetler ekranına erişerek ve Kamera servisini yeniden etkinleştirerek sorunu çözebilirsiniz:

 • Çalıştır iletişim kutusunu açmak için Windows tuşu + R tuşlarına basın. Ardından, metin kutusuna “services.msc” yazın ve Hizmetler ekranını açmak için enter tuşuna basın.
 • Hizmetler yardımcı programının içinde Kamera sürücünüzü bulmak için sağdaki bölmeyi kullanın. Çoğu durumda,  Intel (R) RealSense (TM) Derinlik olarak adlandırılır. 
 • Kameranız tarafından kullanılan servisi bulmayı başardıktan sonra, üzerine sağ tıklayın ve Başlat’ı seçin 
 • Kamera Uygulamasını tekrar açın ve aynı sorunla hala karşı karşıya olup olmadığınıza bakın.

Hala 0xA00F4243 (0xC00D3704)  hatasıyla karşılaşıyorsanız, aşağıdaki sonraki yönteme geçin.

7. virüsten koruma yazılımını kaldırma

Görünüşe göre, bu sorun aynı zamanda aşırı korumalı bir antivirüs paketinden de kaynaklanıyor olabilir. Etkilenen birkaç kullanıcı, üçüncü taraf AV’lerini kaldırdıklarında ve yerleşik Windows Defender’ın devralmasına izin verdikten sonra sorunun oluşmadığını bildirdi.

Birkaç kullanıcı raporuna dayanarak, Node32, AVG ve diğer birkaç sitenin Windows 10’da 0xA00F4243 (0xC00D3704)  hatasına neden olduğu bilinmektedir. Bu durumda, 3. taraf güvenlik paketinizi kaldırarak sorunu çözebileceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Windows Kamera Hata Kodu 0xa00f4271 için yorumda bulun

  Windows Kamera Hata Kodu 0xa00f4271 için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Windows Kamera Hata Kodu 0xa00f4271 için ilk yorumu yapabilirsin.