Mac Bölünmüş Ekran: Mac’te Ekran Nasıl Bölünür

Mac Bölünmüş Ekran: Mac’te Ekran Nasıl Bölünür Adından da anlaşılacağı gibi Ekranı Böl, teorik olarak ekranınızı iki yarıya ayırır ve aynı anda iki uygulamayı yan yana görüntülemenizi sağlar. Bu, her teknoloji meraklısı için olduğu kadar normal bir kullanıcı için de oldukça kullanışlı bir özellik. Onlara aynı anda yaptıkları birçok görevi yerine getiriyoruz.

Bir Mac kullanıcısı mısınız ve Mac’te Split Screen nasıl kurulur ve kullanılır hakkında biraz bilgi mi arıyorsunuz? Bu makalede, Mac OS yerleşik Split Screen özelliğinde bazı ışıklar açıklanacaktır.

Mac’te Bölünmüş Ekran Özelliği Nedir?

Siri bize ve ne hakkında söylediği hakkında mükemmel bir cevap verebilir: “ Bölünmüş bir ekran, bilgisayar grafikleriyle grafikleri ve / veya metni, hareketli olmayan bitişik parçalara, tipik olarak iki veya dört dikdörtgen alana bölmekten oluşan bir görüntüleme tekniğidir. Bu, ilgili grafiksel ve metinsel bilgilerin aynı anda bilgisayar ekranında sunumuna izin vermek için yapılır. ”

Bölünmüş Ekran, aynı anda iki farklı programı sunabileceğiniz bir özelliktir. Bu, aynı zamanda tam ekrana açılırsa bu ikisi arasında geçiş yapmanın yol açtığı dikkat dağılmalarını en aza indirecektir. Tüm uygulamalar bu ayar ile çalışmayacak olsa da, işle ilgili uygulamalarınızın çoğunun kusursuz çalıştığını göreceksiniz.

Mac’te Split Screen Nasıl Kurulur?

Windows tabanlı sistemlerle daha önce etkileşime geçtiyseniz, çalışmasının farkında bile olabilirsiniz. Ve benim gibi Mac sisteminde yeniyseniz ve Mac’te bölünmüş bir ekranın nasıl kurulduğunu arasanız bile, sadece ipuçlarını izleyin.

 1. Bölünmüş görünümde görmek istediğiniz Uygulamaları açın . (Bu tarayıcı pencereleri, Not Defteri, Excel sayfaları vb. Olabilir). Bunlardan herhangi biri ile notlarla söylediğiniz çalışmaya başlayın.
 2. Aktif pencere kontrol düğmeleri ( sol , yeşil, sarı ve kırmızı) için sol üst köşede kontrol edin.
 3. İmleci yeşil pencerenin düğmesine getirin ( pencereyi büyütmek için karşısındaki iki üçgeni gösterdiğini göreceksiniz).
 4. Fareyi bu yeşil (maksimize) düğmenin üzerinde tutarak, fareyi ya da izleme dörtgenini  pencere biraz genişleyene kadar 2-3 saniye basılı tutun.
 5. Şimdi fareyi bırakın, ardından pencere ekranın sol tarafına ayarlanır.
 6. Ardından, diğer uygulamanın kendilerini ekranın sağ yarısına otomatik olarak ayarladığını göreceksiniz .
  • İkinci uygulamayı açmamışsanız, kalan kısım size boş alan mesajı gösterecektir.
 7. Ayrıca edebilirsiniz ekranlar ayarlamak sola kaydırma veya sağ tarafını sürükleyerek kolaylık göre.
 8. Bölünmüş görünümün içindeyseniz yeşil düğmeye tıklamanız gerekmediğini lütfen unutmayın. Ekranı orijinal ekran boyutunda büyütür.

Mac bölmeli ekranda birden fazla uygulamanız olabilir. Mac üzerindeki her uygulamayı ayrı ekranlardan bağımsız olarak kontrol edebilirsiniz. Farklı bir uygulama belgesine veya dosyasına bakarken bir şeyi kodladığınızda veya herhangi bir belgeyi hazırlarken bu oldukça yararlıdır.

Uygulamalardan hangisi Split Screen’i destekliyor?

Her ne kadar iş, mesajlaşma veya müzik uygulamalarının çoğu bölünmüş ekran görünümünü desteklese de, yine de bazı uygulamalar, oyunlar veya donanımla ilgili arayüzler hala çalışmıyor. Örnek: FaceTime, Youtube, DVD Player, bu ekran görünümü ile tam olarak çalışmayan yaygın uygulamalardan bazılarıdır.

Uygulamaları Split View’da Yeniden Boyutlandırabilir miyiz?

Evet, uygulama görüntülerini bölünmüş ekran görünümünde yeniden boyutlandırabiliriz. Mac’te bölünmüş görünüm ekranını yeniden boyutlandırmak için, bir uygulamanın alanı ne kadar kaplamasını istediğinize bağlı olarak kaydırıcıyı sağa veya sola sürüklemeniz gerekir.

Bu özellik, çalışma ekranını büyük ve referans ekranını küçük ya da tam tersi şekilde ayarlamanıza imkan tanır.

Mac’te Görev Kontrolü Uygulaması nedir?

Mac’teki Görev kontrolü uygulaması, açılan tüm pencereleri ayrı tutmak ve etkin görevinizde çalışmanıza izin vermek için kullanılır. Uygulama, OSX El Captain güncellemesine kadar erişilemeyen tüm açık uygulamaları otomatik olarak konumlandırır. Bu uygulamayı aşağıdaki yoldan görebilirsiniz:

 1. Mac Finder’a Git 
 2. Uygulama > üzerine dokunun ve Görev kontrol uygulamasını arayın.
 3. Alternatif olarak, kumanda tuşunu basılı tutun + Yukarı Ok (⇑) ya da sihirli tuş takımında aşağıdan yukarıya doğru üç parmağınızı kaydırın.

Mac’te Split Screen View’den Nasıl Çıkılır?

Mac’te bölünmüş ekran görünümünden çıkmak için, ” ekranı kapla” düğmesine veya etkin pencere ekranınıza basın. Uygulamayı otomatik olarak varsayılan görünüme getirir ve diğer uygulamaların üzerinde tutar. Alternatif olarak, Mac klavyesinden “ esc”düğmesine basabilirsiniz .

Mac’te Split Screen için Kısayol Tuşu nedir?

Mac’te Split Screen’i doğrudan klavye tuşu ile yapmak için önceden tanımlanmış bir tuş Ancak, CTRL + UP ok (⇑) tuşuna aynı anda basarsanız, açılan tüm programları bölünmüş görünümde otomatik olarak ayarlar.

Mac Bölünmüş Ekran İçin Üçüncü Taraf Uygulamaları

Ayrıca, yukarıda belirtilen görevi yapan birkaç üçüncü taraf uygulamasını da not ettik. Bölünmüş ekran ve daha başka özellikler sunan uygulamalardan bazıları Bölünmüş Ekran  ve  Magnet Bu ücretli uygulamalar, önceden yüklenmiş birçok fonksiyonla birlikte gelir;

 1. Pencereyi Yeniden Boyutlandır Sol / Sağ.
 2. Pencereyi tam ekran yeniden boyutlandır.
 3. Ultra geniş ekranlarda herhangi bir altıncı kombinasyon. ve daha fazlası.
 4. Klavye kısayollarını destekleyin.

Windows arkaplandaysanız ve Mac’teki bu takma özelliklerinden eksikseniz. Ardından aşağıdaki uygulamaları takip edin ve size nasıl yardımcı olduklarını bize bildirin.

Çoklu görev, günümüzde her alanda bir rutindir ve sistemlerimiz istisna değildir. Tüm uygulamalar Mac’teki bölünmüş ekranı desteklemez. Bununla birlikte, özellik dev bir ortamda ve profesyonellerin çoğu için çok kullanışlıdır. Bölünmüş Ekran özelliği, tüm açık uygulamalarınızı yan yana koymanıza ve özgürce çalışmanıza olanak sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Mac Bölünmüş Ekran: Mac’te Ekran Nasıl Bölünür için yorumda bulun

  Mac Bölünmüş Ekran: Mac’te Ekran Nasıl Bölünür için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Mac Bölünmüş Ekran: Mac’te Ekran Nasıl Bölünür için ilk yorumu yapabilirsin.