Windows 10 Kaydedilen Wi-Fi Ağı Nasıl Silinir

2 dk okuma süresi

Windows 10 Kaydedilen Wi-Fi Ağı Nasıl Silinir Windows 10, bağladığınız Wi-Fi ağlarının bir listesini, parolaları ve diğer ayarlarıyla birlikte kaydeder. PC’nizin otomatik olarak bir ağa bağlanmasını durdurmak istiyorsanız, Windows’un Wi-Fi ağını “unutmasını” sağlamanız gerekir.

İşlem, Windows 7’de açıktı; burada Denetim Masası’nın Ağ ve Paylaşım Merkezi’ndeki ” Kablosuz Ağları Yönet ” i seçip kaydedilen ağları silindi. Windows 8, bu seçeneği kaldır ve Komut İstemi komutlarını kullanmaya zorladı. Fakat Windows 10’da, Microsoft bunun için bir grafik ara yüzü daha sunuyor.

Kayıtlı bir Kablosuz Ağ Nasıl Hızlıca Unutulur?

Microsoft, bu işlemi Windows 10’un Sonbahar Yaratıcıları Güncelleştirmesinde nihayet aerodinamik yaparak, Ayarlar uygulamasını veya Denetim Masasını incelemek zorunda kalmazsınız.

Bildirim alanından (sistem tepsisi olarak da bilinir) Wi-Fi açılır penceresini açmanız yeterlidir. Unutmak istediğiniz ağın adına sağ tıklayın veya uzun basın ve “Unut” u seçin.

Bu yalnızca Wi-Fi şebekesine yakınsanız ve listede görünüyorsa çalışır. Cihazınızın şu anda göremediği bir Kablosuz ağ silmek istiyorsanız, Ayarlar uygulamasını kullanmanız gerekir.

Kayıtlı Wi-Fi Şebekesini Ayarlar’dan Nasıl Unuturum

Yakında olmayan kayıtlı bir Kablosuz ağ unutmak için eski Denetim Masası’nı geride bırakmanız ve yeni Ayarlar uygulamasını kullanmanız gerekir. “Kablosuz Ağları Yönetme” işlevi artık Ağ ve Paylaşım Merkezi’nde mevcut değildir.

Başlamak için, Ayarlar> Ağ ve İnternet’e gidin.

“Wi-Fi” kategorisini seçin ve “Bilinen ağları yönet” bağlantısını tıklayın.

Bağladığınız her Wi-Fi ağının bir listesini görürsünüz. Bir ağ unutmak için tıklayın ve “Unut” u tıklayın. Bu listeden bir ağ bulmak için arama, sıralama ve filtreleme seçeneklerini kullanabilirsiniz.

Bir dahaki sefere bir ağa bağlanışınızda, onun parolası sorulur ve Windows sıfırdan kuracaktır.

Kaydedilen bir ağın komut isteminden nasıl unutulur

İsterseniz, bunu Komut İsteminden de yapabilirsiniz. Windows 8 ve 8,1’de, Microsoft’un herhangi bir grafik aracı sağlamadığı için Wi-Fi ağlarını unutmanın tek dâhili yolu buydu.

Başlamak için Yönetici olarak bir Komut İstemi penceresi açın. Bunu yapmak için başlat menüsünü açın, “Komut İstemi” arayın, Komut İstemi kısa yolunu sağ tıklayın ve “Yönetici olarak çalıştır” ı seçin.

Aşağıdaki komutu yazın ve kayıtlı Wi-Fi ağlarınızın bir listesini görüntülemek için “Enter” a basın:

netsh wlan profillerini göster

Unutmak istediğiniz ağın profil adını bulun. “PROFİL ADI” nı unutmak istediğiniz ağın adıyla değiştirerek şu komutu yazın:

netsh wlan silmek profil adı = “PROFILE NAME”

Örneğin, “BTWiFi” adlı bir ağın kaldırılmasını istediğinizi varsayalım. Aşağıdaki komutu yazarsınız:

netsh wlan silmek profil adı = “BTWiFi”

 

Yapılan Yorumlar
Bu yazı için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

x