Wi-Fi ağına kablosuz yazıcı nasıl kurulur

9 dk okuma süresi

Wi-Fi ağına kablosuz yazıcı nasıl kurulur Ev ağlarına yazıcı kurması gereken pek çok kişi var. Yakında zamanda bir tane almayı planladığınızı varsayalım. Bu durumda, evinizin herhangi bir yerinden yazdırmanıza ve bir kabloyu daha ortadan kaldırmanıza yardımcı olduğu için kablosuz bir yazıcı kullanmayı düşünmelisiniz. Yazıcınızı erişimi kolay bir yere yerleştirmenize olanak tanır ve Windows 10 bilgisayarınızda çalışırken veya oyun oynarken rahatsız etmesini önler. Yine de akılda tutulması gereken bir şey var: Bir Wi-Fi yazıcısının kurulması ve yapılandırılması, bir USB kablosu kullanarak geleneksel bir yazıcı kurmaktan biraz daha fazla çalışma gerektirir. Bununla birlikte, bu eğitimdeki tüm adımları uygularsanız hiçbir sorun yaşamazsınız.

NOT: Bu maakaleyi bir Canon Pixma MX535 yazıcı kullanarak oluşturduk. Bazı kurulum adımları, bağlamak istediğiniz kablosuz yazıcıya bağlı olarak farklılık gösterse de, bu kılavuzda anlattığımız temel bilgiler tüm Wi-Fi ağ yazıcıları için aynıdır.

Adım 1. Kablosuz yazıcınızı paketinden çıkarın ve yönlendiricinizin yayın menziline yerleştirin

Yazıcınızı ambalajından çıkarın ve iyi bir radyo sinyali alması için Wi-Fi yönlendiricinize yeterince yakın bir yere koyun. Ayrıca, seçtiğiniz nokta, yazıcıyı kullanan kişiler için erişilebilir olmalıdır. Tüm ambalaj ve korumanın çıkarılmasıyla ilgili olarak kablosuz yazıcının kılavuzundaki talimatlara dikkat edin. Yazıcılar genellikle gerçekten zengin ambalajlarda gelir ve çıkartmalar, bantlar ve diğer korumalarla doldurulur.

Canon tarafından üretilen bir kablosuz yazıcı

Canon tarafından üretilen bir kablosuz yazıcı

Ayrıca, yönlendiriciniz sinyalini Wi-Fi 4 standardını kullanarak 2,4 GHz bandını kullanarak yayınlamalıdır. Daha eski yazıcılar, bir kablosuz ağa bağlanabilen herhangi bir cihazla uyumlu Wi-Fi 4 yerine 2,4 GHz bandında Wi-Fi 6 standardını kullanan yeni yönlendiricilerle uyumlu olmayabilir.

Adım 2. Kablosuz yazıcıyı açın ve ağ yapılandırma menüsüne erişin

Ambalajın tamamı çıkarıldıktan sonra, kablosuz yazıcınızı kurmanın ve ilk kez yapılandırmanın zamanı geldi. Güç kablosunu bağlamanız, bir prize takmanız, kartuşları (üreticiye ve modele bağlı olarak) takmanız ve açmanız gerekir. Ardından, yapılandırma sihirbazını çalıştırın. Yazıcının menülerinde kullanılan dili ayarlamanız istenebilir. Ayrıca, yazıcının kartuşlarını temizleyip hizalarken beklediğinizden emin olun.

Wi-Fi yazıcıyı açın ve yapılandırmaya başlayın

Wi-Fi yazıcıyı açın ve yapılandırmaya başlayın

Wi-Fi yazıcıyı bilgisayarlarınıza veya diğer cihaz türlerine bağlamadan önce, onu ağa bağlamanız gerekir. Yazıcının menülerine göz atın ve LAN ayarları, Kablosuz LAN kurulumu, Wi-Fi ayarları veya benzer bir şey olarak adlandırılan birini arayın.

Kablosuz LAN kurulum menüsüne girin ve yazıcıyı Wi-Fi ağ kartı aracılığıyla bağlamak için bir seçenek bulmalısınız. Kablosuz yazıcınızın modeline bağlı olarak, bir ağ kablosuyla bağlama seçeneği de bulabilirsiniz.

Adım 3. Kablosuz yazıcıyı ev ağınıza bağlama

Bu noktada, üç ortak alternatif var

Bir Wi-Fi yazıcıda Kablosuz LAN kurulum menüsüne erişim

Bir Wi-Fi yazıcıda Kablosuz LAN kurulum menüsüne erişim

1. Yazıcının yapılandırma seçeneklerinde SSID olarak da bilinen ağ adını ve parolasını girerek kablosuz yazıcıyı ev ağınıza bağlayın. Bu seçim, yalnızca kablosuz yazıcınızda ağ bilgilerini doğrudan yazıcıya yazmak için kullanabileceğiniz bir ekran ve düğmeler varsa çalışır.
Wi-Fi bağlantısını seçin ve yazıcınızın kurulum sihirbazına gidin. Yönlendiricinizde muhtemelen güvenliği etkinleştirmişsinizdir. Bu durumda, ağı seçmeniz ve şifreyi (güvenlik anahtarı) girmeniz istenmelidir. Tüm ayrıntıları girmeyi bitirdikten sonra, yazıcı bağlantı prosedürünü başlatır. Sıra dışı bir kurulumunuz yoksa (örneğin, eski yönlendirici, MAC filtreleme), Wi-Fi bağlantısı birkaç saniye içinde kurulmalıdır.

2. Yazıcı ve yönlendirici üzerindeki WPS düğmesine basarak kablosuz yazıcıyı ev ağınıza bağlayın . Öncelikle, yeni cihazların keşfini açmak için yönlendiricinizde bulunan WPS düğmesine basmanız gerekir. Ardından, yazıcıdaki WPS düğmesine de basın. Kablosuz yazıcı, ağ parolasını veya diğer ayrıntıları girmenize gerek kalmadan Wi-Fi ağınızı otomatik olarak algılar ve bağlanır. Yazıcınızı veya yönlendiricinizi kapatsanız bile, yapılandırmalarını hatırlarlar ve yeniden açtığınızda hemen bağlanmaları gerekir.

3. Kablosuz yazıcınızda ev Wi-Fi ağınızın ayrıntılarını girmek için kullanılan ekran ve düğmeler olmadığında ve WPS düğmesi de yoksa, bazen kullanabileceğiniz başka bir yöntem daha vardır. Bazı kablosuz yazıcılar, yönlendiricinize bir Ethernet ağ kablosuyla da bağlanabilir. Bu durumda yazıcı , yönlendiricinizden otomatik olarak bir IP adresi alır. Yazıcının IP adresinin ne olduğunu modem yönlendiricinin web yönetim sayfasında bulabilirsiniz . Web ara yüzünü ziyaret etmek için bir web tarayıcısına yazıcının IP adresini girin. Orada, Kablosuz LAN adlı bir ayarlar bölümünü arayınveya benzerini girin ve Wi-Fi ağınız için adı, parolayı ve diğer gerekli ayrıntıları girin. Belirli kablosuz yazıcı modellerinin aynı ayarları doğrudan kendi sürücü yükleme yazılımlarında da sunduğunu unutmayın. Bu durumda, ev ağına bağlı yazıcıyı otomatik olarak algılamak ve Wi-Fi ağına bağlanmak üzere yapılandırmak için yazılımını da kullanabilirsiniz.

Kablosuz bir yazıcının web tabanlı konfigürasyon arayüzü

Kablosuz bir yazıcının web tabanlı konfigürasyon arayüzü

Adım 4. Yazıcının Wi-Fi ağına bağlı olup olmadığını kontrol edin

Sorunla karşılaşırsanız, sorun giderme talimatları için yazıcınızın kılavuzuna bakın ve yazıcınızın ağa bağlantısını engelleyebilecek ayarlar için yönlendiricinizin yapılandırmasına bakın.

Her şeyin yolunda gittiğini iki kez kontrol etmek için, yazıcıdan ağ yapılandırma ayrıntılarını yazdırmasını isteyebilirsiniz. Burada MAC adresi, modem / / yönlendiricinizden alınan IP adresi ve diğer ayrıntılar gibi önemli ayrıntıları görebilirsiniz.

Ağ Yapılandırma Sayfası, kablosuz bir yazıcının bağlantı ayrıntılarını gösterir

Ağ Yapılandırma Sayfası, kablosuz bir yazıcının bağlantı ayrıntılarını gösterir

Adım 5. Windows 10 bilgisayarınıza kablosuz yazıcı nasıl kurulur

Şimdi yazıcıyı bilgisayarlarınıza kurmalısınız. Şimdiye kadar herhangi bir cihazınızda kurulum / yapılandırma adımı uygulamamış olmalısınız. Bilgisayarlarınızın yazıcıyı ağ üzerinden bulması ve yazdırmada kullanması için, ağınızın parçası olan her bilgisayara yazıcının sürücülerini yüklemeniz ve yapılandırmanız gerekir.

Windows 10’da, işlemin bu kısmı işletim sistemi tarafından otomatik olarak ele alınmalıdır. Kablosuz yazıcınızı otomatik olarak algılayıp yapılandırmamış olabilir. Bu durumda, yazıcıyı bilgisayarınıza eklemek için işletim sisteminizin yerleşik sihirbazlarını kullanabilir veya yazıcının birlikte gelen yazılımı çalıştırabilirsiniz.

Kablosuz bir yazıcının kurulum yazılımı

Kablosuz bir yazıcının kurulum yazılımı

Yazıcının birlikte verilen yazılımı kullanmayı seçerseniz, kurulum sihirbazının adımlarını izleyin, ancak yazıcı bağlantı yöntemi sorulduğunda “Yazıcıyı kablosuz LAN bağlantısıyla kullan” (veya benzeri) seçeneğini seçmeyi unutmayın.

Windows 10'un Ayarlarından yüklenmiş bir kablosuz yazıcı

Windows 10’un Ayarlarından yüklenmiş bir kablosuz yazıcı

Kontrol Panelinde bulunan yazıcı sihirbazını kullanmaya karar verirseniz , prosedür biraz farklıdır. Bu durumda, sihirbaz sizden yazıcınızı “yerel yazıcı” yerine nasıl bulacağınızı seçmenizi istediğinde, kablosuz yazıcınız hakkında bildiğiniz bilgilere bağlı olarak aşağıdaki listedeki seçeneklerden birini seçmeniz gerekir:

“Bluetooth, kablosuz veya ağda bulunabilir bir yazıcı ekleyin” – denemeniz gereken ilk şey budur. Ağınızda bulabilirse, Windows 10 bilgisayarınız bunu gösterir ve bu seçeneği kullanarak yazıcıyı kurmanıza izin verir.

Kontrol Panelinden bir kablosuz yazıcı ekleme

Kontrol Panelinden bir kablosuz yazıcı ekleme

“Bir TCP / IP adresi veya ana bilgisayar adı kullanarak bir yazıcı ekle” – IP adresini veya kablosuz yazıcınızın adını biliyorsanız, bu seçeneği kullanabilirsiniz. Bilgileri sihirbaza girin ve ardından Windows 10, sürücülerini sizin için yüklemeye başlar.
Bir IP adresi kullanarak Kontrol Panelinden kablosuz bir yazıcı ekleme

Bir IP adresi kullanarak Kontrol Panelinden kablosuz bir yazıcı ekleme

“Manuel ayarlarla bir yerel yazıcı veya ağ yazıcısı ekle” – bu seçeneği yalnızca deneyimli bir kullanıcıysanız ve kablosuz yazıcınızın Windows 10 bilgisayarınızda kullanacağı bağlantı noktasını ve sürücüyü tam olarak biliyorsanız kullanın.
Kontrol Panelinden bir kablosuz yazıcıyı manuel olarak yükleme

Kontrol Panelinden bir kablosuz yazıcıyı manuel olarak yükleme

Adım 6. Akıllı telefon (lar) ınıza ve tabletlerinize kablosuz yazıcı nasıl kurulur

Akıllı telefonunuz veya tabletiniz varsa, bunlardan da kablosuz olarak yazdırabilirsiniz. Yazıcınızın üreticisinin sunduğu baskı uygulamalarını arayın. Örneğin, Canon BASKI Mürekkep Püskürtmeli adlı ücretsiz uygulamayı / hem kullanılabilir iPhone ve Android için bu uygulamaya indirebilirsiniz.

Kablosuz yazıcı için bir mobil uygulama

Kablosuz yazıcı için bir mobil uygulama

Epson , Brother veya HP gibi diğer üreticiler de benzer ücretsiz uygulamalar sağlar.

Kablosuz yazıcınızı Wi-Fi ağına bağlamayı başardınız mı?

Gördüğünüz gibi, bir kablosuz ağ yazıcısı kurmak biraz zaman ve çalışma gerektirir. Ayrıca, herhangi bir adımı veya temel yapılandırma öğelerini kaçırmamaya dikkat etmelisiniz. Ancak kablosuz yazıcıyı kullanırken kazanılan zaman karşılığını verir. Evinizin herhangi bir yerinden, istediğiniz zaman baskı yapabilmek, gerçekten üretkenliğinizi artırmanıza yardımcı olur.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

x