veritabanı bağlantısı kurulurken hata oluştu

veritabanı bağlantısı kurulurken hata oluştu hatası  Dün kendi sitemizde bu sorunla karşılaştım. Sorunu tespit etmek ve çözmek biraz zaman aldı. Olası nedenleri bulmak için araştırma yaparken, her şeyi kapsayan iyi bir makale yazmaya karar verdim. Bu yazıda, çözüm listesini tek bir yerde bir araya getirerek WordPress’te bir veritabanı bağlantısı kurma hatasının nasıl giderileceğini göstermeye çalışacağım.


 Bu makalemizde Aşağıdaki sorularınıza cevap bulacaksınız

  • Veritabanı bağlantısı kurulurken hata oluştu
  • WordPress kurarken veritabanı hatası
  • WordPress veritabanı bağlantısı kurma
  • Veritabanı bağlantısı kurulurken hata oluştu
  • WordPress veritabanına bağlanma hatası

Not: Herhangi bir veritabanı değişikliği yapmadan önce yeterli yedeklemeye sahip olduğunuzdan emin olun.

Bu hatayı neden alıyorsunuz?

Kısacası, WordPress bir veritabanı bağlantısı kuramadığı için bu hatayı alıyorsunuz. Şimdi WordPress’in bir veritabanı bağlantısı kuramamasının nedeni değişebilir. Veritabanı oturum açma kimlik bilgilerinizin hatalı veya değiştirilmiş olması olabilir. Veritabanı sunucunuzun yanıt vermemesi olabilir. Veritabanınızın bozulmuş olması olabilir. Deneyimlerimize göre, çoğunlukla bu hata bazı tür sunucu hataları nedeniyle olur, ancak başka faktörler de olabilir. Bu sorunun giderilmesine nasıl yardımcı olacağına bir göz atalım.

Sorun, / wp-admin / için de oluşuyor mu?

Yapmanız gereken ilk şey, sitenin ön ucunda ve sitenin arka ucunda (wp-admin) aynı hatayla karşılaştığınızdan emin olmaktır. Hata mesajı her iki sayfada “Bir veritabanı bağlantısı kurulurken hata” aynı ise, bir sonraki adıma geçin. Örneğin wp-admin’de farklı bir hata mesajı alıyorsanız “Bir veya daha fazla veritabanı tablosu kullanılamıyor” gibi bir şey. Veritabanının onarılması gerekebilir “, sonra veritabanınızı onarmanız gerekir.

Bunu, wp-config.php dosyanıza aşağıdaki satırı ekleyerek yapabilirsiniz. İlk satırdan Hemen önce ekle ‘hepsi bu, satırı wp-config.php.

ilginizi çekebilir  En az eklentiyle WordPress sitenizi hızlandırın
1 define(‘WP_ALLOW_REPAIR’, true);

Bunu yaptıktan sonra, şu sayfayı ziyaret ederek ayarları görebilirsiniz: http://www.yoursite.com/wp-admin/maint/repair.php

Unutmayın, bu tanım tanımlandığında bu işlevselliğe erişmek için kullanıcının oturum açması gerekmez. Asıl amacı bozuk bir veritabanını onarmaktır, çünkü kullanıcılar veritabanı bozulduğunda sıklıkla oturum açamazlar. Dolayısıyla, veritabanınızı tamir ettikten ve optimize ettiyseniz, wp-config.php dosyanızdan kaldırdığınızdan emin olun.

Bu onarım sorunu çözmezse veya onarım çalışırken sorun yaşıyorsanız, başka bir çözüm bulabileceğiniz bu makaleyi okumaya devam edin.

WP Yapılandırma dosyasını kontrol etme

WP-Config.php muhtemelen tüm WordPress kurulumunuzdaki en önemli dosyadır. Burası, veritabanınızı bağlamak için WordPress’in ayrıntılarını belirttiğiniz yerdir. Kök parolanızı veya veritabanı kullanıcı parolasını değiştirdiyseniz, bu dosyayı da değiştirmeniz gerekecektir. Her zaman kontrol etmeniz gereken ilk şey, wp-config.php dosyanızdaki her şey aynı olup olmadığıdır.

1

2

3

4

define(‘DB_NAME’, ‘database-name’);

define(‘DB_USER’, ‘database-username’);

define(‘DB_PASSWORD’, ‘database-password’);

define(‘DB_HOST’, ‘localhost’);

DB_Host değerinizin her zaman localhost olmayabileceğini unutmayın. Host firmasına bağlı olarak, farklı olacaktır

Bu dosyadaki her şey doğruysa (yazım hatalarını kontrol ettiğinizden emin olun), o zaman sunucu tarafında bir şeylerin yanlış olduğunu söylemek doğru olur.

Web Sunucunuzu kontrol edin (MySQL Sunucusu)

Siteniz çok fazla trafik çektiğinde veritabanı bağlantısı kuran bu Hatayı fark edeceksiniz. Temel olarak, ana sunucunuz yalnızca yükü işleyemez (özellikle paylaşılan barındırma işlemindeyken) Yapmanız gereken en iyi şey, barındırma sağlayıcınızla telefonda veya canlı sohbette bulunmak ve MySQL sunucunuzun duyarlı olup olmadığını kontrol ermektik.

MySQL sunucusunun kendiniz çalışıp çalışmadığını test etmek isteyen kullanıcılar için birkaç şey yapabilirsiniz. Aynı sunucudaki diğer siteleri sorun yaşayıp içerip girmediğini test edin. Aynı hatayı alıyorlarsa, kesinlikle MySQL sunucunuzda bir sorun var demektir. Bu aynı barındırma hesabında başka bir siteniz yoksa cPanel’e gidin ve phpMyAdmin’e erişmeyi deneyin ve veritabanını bağlayın. Bağlanabiliyorsanız, veritabanı kullanıcınızın yeterli iznine sahip olup olmadığını doğrulamamız gerekir. Testconnection.php adlı yeni bir dosya oluşturun ve aşağıdaki kodu yapıştırın:

ilginizi çekebilir  Microsoft, Docs.com'u Kapatıyor
1

2

3

4

5

6

7

8

<?php

$link = mysql_connect(‘localhost’, ‘root’, ‘password’);

if (!$link) {

die(‘Could not connect: ‘ . mysql_error());

}

echo ‘Connected successfully’;

mysql_close($link);

?>

Kullanıcı adını ve şifreyi değiştirdiğinizden emin olun. Eğer başarılı bir şekilde bağlanırsa, bu, kullanıcının yeterli iznine sahip olduğu anlamına gelir ve yanlış olan başka bir şey var demektir. Her şeyin doğru olduğundan emin olmak için wp-config dosyanıza dönün (yazım hatalarını tekrar tarayın).

Eğer veritabanına phpMyAdmin’e giderek bağlanamıyorsanız, o zaman sunucunuzla bir şey olduğunu biliyorsunuzdur. Mutlaka MySQL sunucunuzun kapalı olduğu anlamına gelmez. Bu, kullanıcının yeterli iznine sahip olmadığı anlamına gelebilir.

Durumumuzda, MySQL sunucumuz çalışıyordu. Sunuculardaki diğer tüm siteler codeturkiye haricinde iyi çalışıyordu. PhpMyAdmin’e gitmeyi denediğimizde hata almaya başladık.

# 1045 – Kullanıcı ‘foo’ @ ‘%’ için erişim reddedildi (şifre kullanarak: YES)

Servis sağlayıcı ile telefonda görüşmeler yaptık ve destekleri sorunu çabucak buldu. Her nasılsa, kullanıcı izinlerimiz sıfırlandı. Bunun nasıl olduğunu bilmiyorum, ama görünüşe göre nedeni buydu. Geri döndüler ve izinleri geri yüklediler ve sitede hiçbir sorun yoktu.

Dolayısıyla, phpMyAdmin’e bağlanırken veya testconnection.php sonuçlarında erişim reddedildi hatası alırsanız, düzeltmek için hemen servis sağlayıcısı ile iletişime geçmelisiniz.

Yazımı beğendiyseniz paylaşmayı unutmayın. Yazım da eksiz veya sizin de katkıda bulunmak için bazı fikirleriniz varsa yorumlarınızla lütfen bize bildirin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. veritabanı bağlantısı kurulurken hata oluştu için yorumda bulun

    veritabanı bağlantısı kurulurken hata oluştu için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak veritabanı bağlantısı kurulurken hata oluştu için ilk yorumu yapabilirsin.