Ok Google çalışmıyor

” Ok Google çalışmıyor ” Google’da herhangi bir şeyi yalnızca konuşarak arayabilirsiniz. “Ok Google”, başlamak üzere sesli arama komutudur. Ancak bazen çeşitli nedenlerle bu komut Android telefonunuzda düzgün çalışmayabilir. Bu makalede sorunu ve çözümü hakkında kolay ve basit öneriler sunacağız

1. Dil ayarlarınızı kontrol edin

Google Asistan size yanıt vermiyorsa, belki yanlış dili konuştuğunuz dan olabilir. İngilizce birçok kullanıcı için varsayılan dil olarak geliyor, ancak yine de Ayarlar  menüsünde kontrol ederek varsayılan dil seçeneğini değiştire bilirsiniz. Bunu yapmak için, Google uygulamasına gidin ve ardından ana menü, daha sonra gidip Ayarlar > Voice (altında Arama ) ve sonra uygun dili (ler) i seçin VoiceMenü dilleri ayarlayabileceğiniz onlarca dil seçeneği göreceksiniz. Not : Dil paketinizi güncellemek sorunu çözebilir. Aynı Ses menüsünden Çevrimdışı konuşma tanıma seçeneğine gidin ve dil paketinizi indirin veya güncelleyin.

2. Cihazınızdaki mikrofonu kontrol edin

Google Asistan, ses tabanlı bir sistem olarak çalıştığından, akıllı telefonunuzun mikrofonuna kesintisiz erişime sahip olması gerekiyor. Google uygulamasını açtığınızda, arama çubuğunun sağ tarafındaki mikrofon simgesi kalın çizgilerle ve tam biçimlendirilmiş çizgilerle görünmelidir. Noktalı bir çizgiyse, mikrofonunuz da bir sorun olabilir.

Bu, şarj bağlantı noktasının yanında sıklıkla bulunan küçük mikrofon deliğindeki pislikten kaynaklanabilir – temizleyin Bu işe yaramazsa, Google uygulaması içindeki mikrofon ayarlarını kontrol edin.

Bazen arka planda çalışan uygulamalar, mikrofonun sesinizi almasını engelleyebilecek sesler çıkarıyor bu nedenle bunları kontrol edin ve ses çıkardığını düşündüğünüz her şeyi kapatın.

3. Samsungunuz varsa S Voice veya Bixby’yi devre dışı bırakın

Google Asistanı (ve daha eski Google Asistan), Samsung telefonlarında Bixby (veya daha eski S Voice uygulaması) ile her zaman uyumlu değil gibi görünen net bir neden olmamasına rağmen. Bixby veya S Voice Kurulu bir Samsungunuz varsa ve bunun yerine Google’ın ses asistanını kullanmayı tercih ediyorsanız, en iyi ihtimaliniz cihazınızdaki Bixby veya S Voice’ı tamamen devre dışı bırakmak olabilir. Bunu yapmak için, S Voice veya Bixby için uygulama simgesini bulun ve sonra uzun süre basın ve Devre dışı bırak’ı seçin.

4. Tüm basit düzeltmelerin kurallarını belirleyin.

Bu belirgin bir şey ifade ediyor olabilir, ancak Google Asistanın çalışması için Kablosuz veya mobil verilere (internet) ihtiyacı olduğundan , aramayı denemeden önce cihazınızın internete bağlı olduğundan emin olun. Ayrıca, hızlı bir yeniden başlatma yapmakta bazen sorunu çözebilir. Son olarak, “Tamam Google” algılamasının gerçekten açık olduğundan emin olmak için ayarları kontrol edin. Bunu yapmak için, Google uygulamasını açın ve ardından ana menüsünü açın, ardından Ayarlar > Ses’e gidin ( Arama Altında )> “Ok Google” algılamaya gidin. Buradan istediğiniz zaman “Tamam Google” deyimini etkinleştirin.

5. “Ok Google” ses modelini geri al

Bazen nedeni bilinmeyen nedenlerden dolayı, Google Asistan, verdiğiniz komutları algılayamaz. yukarıda yazılan her şey başarısız olursa, dijital arkadaşınızı yeniden eğitmenin zamanı gelmiş demektir :). Bunu yapmak için, Google uygulamasını ve ardından ana menüsünü açmanız, daha sonra Ayarlar > Ses’e gidin ( Arama Altında )> “Tamam Google” algılamasına ihtiyacınız olacaktır. Oradan sesli moda taşı seçeneğine hafifçe dokunun ve başlangıçta kurduğunuzda yaptığınız gibi üç kez “Tamam Google” deyin. hepsi bu kadar

Yazımı beğendiyseniz paylaşmayı unutmayın. Yazım da eksiz veya sizin de katkıda bulunmak için bazı fikirleriniz varsa yorumlarınızla lütfen bize bildirin.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Ok Google çalışmıyor için yorumda bulun

    Ok Google çalışmıyor için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Ok Google çalışmıyor için ilk yorumu yapabilirsin.