iPhone veya Android telefonlarda Konum Servisi Nasıl Kapatılır

2 dk okuma süresi

iPhone veya Android telefonlarda Konum Servisi Nasıl Kapatılır Akıllı telefonlarımız fiziksel yerler dahil olmak üzere gittiğimiz her yere dijital iz bırakıyor. Telefonunuzun Konum Hizmetleri özelliği, bulunduğunuz yeri belirler ve bunu, yararlı bilgileri size sunmak için telefonunuzun işletim sistemine veya uygulamalarına sunar. Bazı durumlarda, Konum servislerini kapatmak isteyebilirsiniz.

İster iPhone veya Android telefonunuz olsun, bu makalede Konum Hizmetlerini tamamen kapatmak veya belirlediğiniz uygulamaların erişebilmesini ve kontrol etme yöntemi açıklanmaktadır.

Neden Konum Servislerini Kapatmak İsteyebileceğinizi

Çoğu kişi, iPhone veya Android telefonunu kurduklarında Konum Hizmetlerini etkinleştirir. Bunu yapmak mantıklı mı? Konum servisinin size sunduğu hizmetler örnek yakındaki restoranlar ve mağazalar için adım adım yol tarifi veya bazı tavsiye almanıza olanak tanır. Ancak, Konum Servislerini tamamen kapatmak veya bunları hangi uygulamaların kullanabileceğini sınırlamakta sizin elinizdedir.  Konum servisinin açık olmasının dezavantajları şunlardır

 • Gizlilik: Akıllı telefonunuzun nerede olduğunuzu ve nerede olduğunuzu bilmesinin dezavantajı, hareketlerinizin bir kaydını oluşturmasıdır. Bu bilgileri kullanan şirketlerin sunucularında depolanır.
 • Pil Ömrü: Nerede olduğunuzu anlamak için Konum Hizmetleri kablosuz ağa bağlı olduğundan,pil ömründen tasarruf etmek istiyorsanız Konum Hizmetlerini kapatmak iyi bir adım olacaktır.

IPhone’da Konum Hizmetleri Nasıl Kapatılır?

IPhone’da hiçbir uygulamanın erişemeyeceği şekilde tüm Konum Hizmetlerini devre dışı bırakmak gerçekten basittir. Şu adımları izlemeniz yeterlidir:

 1. Ayarlar’a dokunun.
 2. Gizlilik’e dokunun.
 3. Konum Hizmetleri’ne dokunun.
 4. Konum Hizmetleri  kaydırıcısını  kapalı / beyaza taşıyın.

Hangi Uygulamaların iPhone’da Konum Servislerine Ulaşabildiğini Denetleme

Konum Hizmetleri iPhone’unuz açık olduğunda, her uygulama konumunuza erişe bilir.  Bulunduğunuz yeri hangi uygulamaların erişe bilmesine izin vermek istiyorsanız

 1. Ayarlara dokunun.
 2. Gizlilik’e dokunun.
 3. Konum Hizmetleri’ne dokunun.
 4. Konum Servislerine erişimi denetlemek istediğiniz bir uygulamaya dokunun.
 5. İstediğiniz seçeneğe hafifçe vurun:
  1. Asla: Uygulamanın bulunduğunuz yeri bulmasını istiyorsanız bunu seçin. Bunu seçmek konuma bağlı bazı özellikleri devre dışı bırakabilir.
  2. Uygulamayı Kullanırken:  Uygulamayı başlattığınızda ve kullandığınızda uygulamanın konumunuzu kullanmasına izin verin. Bu, Konum Servislerinin yararlarını elde etmek için çok fazla gizlilik bırakmak için iyi bir yol değildir.
  3. Daima: Bununla birlikte, uygulama, uygulamayı kullanmasanız bile nerede olduğunuzu bilebilir.

Android’de Konum Hizmetleri Nasıl Kapatılır?

Android’de Konum Hizmetleri’ni kapatmak, bu özelliklerin işletim sistemi ve uygulamalar tarafından tamamen kullanılmasını engeller. Konum servisini kapatmak için:

 1. Ayarlar’a dokunun.
 2. Dokunun Location.
 3. Kaydırıcıyı Kapalı konuma getirin.

Hangi Uygulamaların Android’de Konum Hizmetleri’ne Erişim Denetimi Nasıl Yapılır

Android, Konum Hizmetleri verilerinize hangi uygulamaların erişebileceğini kontrol etmenizi sağlar. Bu, yararlıdır, çünkü gerçekten konumunuza ihtiyacı olmayan bazı uygulamaların siz istemeden konumunuzu belirliye bilir belirli uygulamalara izni şu şekilde verebilirsiniz

Ayarlar’a dokunun.

 1. Uygulamalar’a dokunun.
 2. Konum Servislerine erişimi denetlemek istediğiniz bir uygulamaya dokunun.
 3. İzinlere dokunun.
 4. Uygulama izinleri buradan konumuzu hangi uygulamanın belirmesine izin veriyorsanız seçin.

Yazımı beğendiyseniz paylaşmayı unutmayın. Yazım da eksiz veya sizin de katkıda bulunmak için bazı fikirleriniz varsa yorumlarınızla lütfen bize bildirin.

Yapılan Yorumlar
Bu yazı için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

x