Microsoft Word Biçimlendirme Nasıl Temizlenir

3 dk okuma süresi

Microsoft Word Biçimlendirme Nasıl Temizlenir birden çok kaynaktan metinleri bir Microsoft Word belgesine kopyalamak sorunlu olabilir. Farklı metin boyutları ve renkleri, arka planlar, paragraf stilleri ve daha fazlasıyla sonuçlanabilir.

Bu, bir Word belgesinin dağınık, profesyonel olmayan ve okunması zor görünmesini sağlayabilir. Bu sizin başınıza gelirse, yapılacak en iyi şey uygulanan tüm biçimlendirmeyi temizlemek ve yeniden başlamaktır.

Biçimlendirmenin bu şekilde kaldırılması ilk başta zaman alabilir, ancak belgenizi düzenlemeye geldiğinizde size zaman kazandırır. Bir Word belgesinden biçimlendirmeyi temizlemek için yapmanız gerekenler.

Tüm Biçimlendirmeleri Temizle Düğmesini Kullanma

Vurgulanan metindeki tüm biçimlendirmeleri hızlı bir şekilde temizlemek istiyorsanız , Word şerit çubuğundaki Tüm Biçimlendirmeyi Temizle düğmesini tıklatarak bunu yapabilirsiniz.

Başlamak için kaldırmak istediğiniz biçimlendirmeyi içeren metni vurgulayın. Belgenizdeki her şeyi seçmek istiyorsanız, klavyenizdeki Ctrl + A tuşlarına basın.

Metniniz seçiliyken, şerit çubuğunun Ana Sayfa sekmesinde bulunan Tüm Formatı Temizle düğmesini tıklayın.

Buna basmak, seçtiğiniz metindeki tüm biçimlendirmeyi kaldıracaktır. Word bunun yerine belgenizdeki metin için kullanılan varsayılan stile geri döner.

Ancak dikkat edilmesi gereken bir şey var. Bu, metninizdeki köprüleri kaldırmaz, bu nedenle bunları daha sonra manuel olarak kaldırmanız gerekir.

Stil Seçenekleri Menüsünü Kullanma

Stiller seçenekleri menüsünü kullanarak aynı efekti elde edebilirsiniz.

Yukarıdaki yöntemde olduğu gibi, önce biçimlendirmek istediğiniz metni seçmeniz gerekir (veya tüm metni seçmek için Ctrl + A tuşlarına basın ).

Metniniz seçiliyken, Stiller bölümünün sağ alt köşesindeki ek seçenekler okuna basın. Bu, şerit çubuğunun Ana Sayfa sekmesinde bulunur.

Biçimlendirmeyi Temizle seçeneğini belirleyin.

Bu, köprüler yerinde kalarak biçimlendirmeyi kaldıracaktır.

Klavye Kısayollarını Kullanma

Belgelerinizdeki metin biçimlendirmesini düzenli olarak değiştiriyorsanız veya kaldırıyorsanız, bazı kolay klavye kısayollarını öğrenerek işleri hızlandırabilirsiniz .

Önce metninizin seçildiğinden emin olmanız gerekir. Bir kez, belgenizdeki biçimlendirmeyi değiştirmek için aşağıdaki kısayolları kullanabilirsiniz:

  • Ctrl + Boşluk , metnin kendisinden biçimlendirmeyi kaldırır, ancak paragraf biçimlendirmenize dokunulmaz. Bu yöntem yapar metinden kaldırma köprüler.
  • Ctrl + Q metin biçimlendirmesini yerinde bırakır (bu nedenle kalın veya italik metin kalır), ancak paragraf biçimlendirmesini kaldırır. Başlık biçimlendirmesi hala yerinde kalacak.
  • Ctrl + Shift + N , metninize Nomal şablonu (varsayılan Word biçimlendirme ayarları) uygular . Bu, başlık ve paragraf biçimlendirmesini kaldırır, ancak yazı tipi biçimlendirmesini değiştirmez.
  • Metninizdeki tüm biçimlendirmeleri kaldırmak istiyorsanız , köprüler de dahil olmak üzere her şeyden kurtulmak için Ctrl + Boşluk ve ardından  Ctrl + Üst Karakter + N tuşlarını kullanın.

Özel Yapıştır’ı kullanma

Biçimlendirmeyi kaldırmanın başka bir yöntemi Özel Yapıştır yöntemini kullanmaktır. Bu yöntem, yapıştırdığınız metinden web sayfası gibi başka bir kaynaktan biçimlendirmeyi kaldırmak istiyorsanız da yararlıdır.

Bunu yapmak için, önce değiştirmek istediğiniz metni vurgulayın. Seçili metne geçmek ile Cut altında Ev sekmesi veya basın Ctrl + X tuşlarına basın. Bu, metni kesecek ve panonuza yerleştirecektir.

Giriş sekmesinin altındaki Yapıştır seçeneğinin yanındaki aşağı oka basın. Özel Yapıştır seçenekler kutusunu açmak için Açılır menüden Özel Yapıştır’ı seçin (veya Alt + Ctrl + V tuşlarına basın).

Biçimlendirilmemiş Metin’i seçin, ardından metni yapıştırmak için Tamam’ı tıklayın.

Metniniz, tüm biçimlendirme kaldırılmış olarak belgenize yapıştırılacaktır. Bu, orijinal metninizde bulunan köprüleri de kaldıracaktır.

Daha önce de belirttiğimiz gibi, bu genellikle diğer kaynaklardan metin yapıştırıyorsanız kullanılacak en iyi yöntemdir. Bu, Word’ün kendisini kullanarak metninize biçimlendirme uygulamanıza olanak tanır.

Yapılan Yorumlar
Bu yazı için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

x