iOS 11 vs Android Oreo

iOS 11 vs Android Oreo iOS 11’i ve en son ve en büyük mobil işletim sistemlerini Android Oreo’yu karşılaştırıyoruz. Hangisi daha iyi ve Apple Google’ı nasıl geçebilir?

iOS 11 vs Android Oreo

Google, şirketin yeni gözdesi olan Android Oreo OS’sinin  özelliğini duyurmak için Google I / O 2017 sırasında sahne aldı. Daha sonra Apple bir aydan kısa bir süre sonra, WWDC 2017’de iOS 11’i tanıttı. Ancak iki mobil işletim sistemi nasıl karşılaştırılır?

IPhone ile Android  karşılaştırma makalemizde iOS ve Android ekosistemlerinin daha genel karşılaştırmalarını okuyabilirsiniz.

Android Oreo’daki yenilikler nelerdir?

Peki, Android Oreo’nun masaya getirdiği nedir? Hiçbiri çığır açan özellikler olmakla birlikte, Android Oreo, Google’ın işletim sisteminde bir dizi yararlı değişiklik getiriyor.

Resim İçinde Resim

Google I / O 2017’de yapılan duyurulardan biri de, daha önce yalnızca Google’ın YouTube uygulamasında değil, aynı zamanda iOS’da da kullanılan resim içi resim eklenmesiydi. Resimli resim, iOS 9 ile birlikte iPad kullanıcıları için tanıtıldı; kullanıcıların videoyu küçültmelerine ve diğer nesneleri izlemelerine olanak tanıyor.

Google Oreo’nun picture-in-picture uygulaması, iOS’ta olduğu gibi çok çalışır; Bir video oynatırken, Android kullanıcıları yalnızca Ana Ekran düğmesine dokunmanız yeterlidir ve video, diğer uygulamaları kullanırken ekran üstünde kalan küçük bir pencereye gelir. Videoyu bitirmek için videoyu en iyi yerleşim için slaytlayabilir veya ekranın dışına atabilirsiniz.

 

Bildirim Noktaları

Özel Android başlatıcıların kullanıcıları yıllarca bildirim işaretlerine erişebildiyse de, Google şimdiye kadar bunu resmen sunmadı. iOS’ta uygulama rozetleri gibi, Android Oreo’da bir bildirim aldığınızda uygulama simgenizin üzerinde görünen küçük bir ‘nokta’ görürsünüz.

iOS’tan farklı olan şey sizin de yapabileceğiniz şey; uygulamayı açmak ve bildirimle etkileşimde bulunmak için simgesine dokunmanın yanı sıra gerçekleştirilecek işlemlerin kısa bir listesini almak için simgeye uzun süre basabilirsiniz. Bu, iOS’ta 3D Touch kısayol menüsüne benzeyen, ancak daha fazla bildirime dayalı küçük, ekran üstü bir açılır pencere aracılığıyla uygulamayı açmadan bildirimi görüntüleme olanağı da içerir.

 

Akıllı Metin Seçimi

Temel metin seçme araçları oldukça uzun süredir var olmuş ve değişmemiş kalmıştır. Android ve iOS’un daha yeni tekrarlamaları, uygulanabilir metne biçimlendirme getirdi ancak çok fazla değil. Google, seçilen içeriği akıllıca analiz etmek için Google’ın AI’sını kullanan ve içeriğe dayalı kısayollar sağlayan Akıllı Metin Seçimi’ni duyurana kadar.

Örneğin, bir telefon numarasını vurgulayın, numarayı aramak için size bir kısayol sunun. Benzer şekilde, bir adresi vurgulamak, Google Haritaları kullanarak gezinmeye başlamak için bir kısa yol sağlayacaktır. Vurgulama süreci daha akıllı olacak, tek kelimeden ziyade tam cümleler ve adresler seçeceğinden, sadece akıllı öneriler değil.

Otomatik Dolgu

Android Oreo, bir başlık özelliği değil, bunun yerine, işletim sistemi içindeki daha küçük sayıda sorunu ele almakla alakalıdır. Bu tür bir ek Auto-Fill. IOS kullanıcılarını karanlık bölgelere getiremeyecek, ancak Android kullanıcılarının hayatlarını biraz daha kolaylaştırması gerekir.

Android cihazınızdaki en çok kullanılan uygulamalar için Android Oreo hızlı bir şekilde giriş yapmanıza yardımcı olacaktır. Destek, geliştiriciler tarafından manuel olarak eklenmeliyse de, bir kez destekleniyorsa, Android Oreo, cihazınızdaki uygulamalara hızlı bir şekilde oturum açmak için kullanıcı adlarını ve şifreleri hatırlar.

Chrome hesabınıza girdiyseniz ve bu hesabın şifreleri kaydedilmişse (güncelleştirildiyse) karşılık gelen uygulamalar, henüz oturum açmadıysanız formları otomatik doldurmak için gereken verilerle senkronize edilecektir. Her uygulama olmasa da iyi çalışıyor. Destekliyoruz.

Birbirini tamamlayan unsurlar

Canlılar bir özellik değil, bunun yerine Android cihazınızın performansını ve güvenliğini artırmaya yardımcı olan bir araç takımıdır. Android uygulamaları için bir virüs tarayıcıya benzer şekilde davranan ve kötü amaçlı içerik tarayan uygulamalarınızı tarayan Google Play Protect’i içerir. Ayrıca, uygulamaların arka planda çok uzun süre çalışmasına engel olan Akıllı Sınırlar ve pilinizin daha uzun süre kullanılmasına yardımcı olur.

Google, geliştirmelerin şirketin Pixel akıllı telefonunun önyükleme süresini yarıya indirdiğini ve bu uygulamaların da daha hızlı çalıştığını iddia ediyor.

Daha düzenli

Yukarıdaki özellikler (ve küçük değişikliklerden oluşan uzun bir liste) yanı sıra Android Oreo, özellikle Bildirim Tentesi ve Ayarlar uygulamasında, Android’in daha temiz bir sürümünü sunar. Neyin önerildiği konusunda çarpıcı farklılıklar olmamasına rağmen, çoğunlukla takdir edilen daha küçük değişikliklerdir (Apple, iOS 9’da yazı tipini değiştirdiğinde olduğu gibi).

iOS 11’de yenilikler nelerdir?

Apple, 2017’de iOS’a eklenecek yeni özelliklerin bir listesini yayınladı.

Uygulama mağazası

Apple, App Store’u iOS 11 için oldukça kapsamlı bir şekilde yeniden tasarladı. IOS uygulamasını başlattığınızda, App Bulma’yla (App Store’ın tarihsel olarak en büyük sorunlarından biri) yardımcı olmak için tasarlanmış Bugün sekmesine gidersiniz. Yeni Koleksiyonlar, belirli bir temanın etrafında toplanan Günlük Liste ve yeni uygulamalarda belirli şeylerin nasıl yapılacağını gösteren öğreticiler görürsünüz.

Oyunlar ve (oyun dışı) Uygulamalar için artık sekmeler ayrılmıştır. Bu sekmeler, hem yeni hem de popüler teklifleri keşfedeceğiniz yerlerin yanı sıra, zaten sahip olabileceğiniz ve orada bulunabilir ve orada indirebileceğiniz uygulamalar için olan uygulama içi satın alma işlemleridir. Uygulama mağazası. Önizlemeleri, ipuçlarını ve oyun videolarını da göreceksiniz.

 

Geleneksel olarak, Apple’ın uygulama küratörlüğünü Google’dan daha iyi yapması, mağazalarından daha fazla uygulamanın satılmasına izin verme eğiliminde olan ancak kalite ve güvenilirlik konusunda daha az telaşlı olan durumdur.

Ancak, Google Play’de uğraşmak için başka saçmalıklar olsa da, şirket keşfi ele geçirmekte – size göre doğru olanı bulmanıza yardımcı olmak için yararlı ve bazen beklenmedik kategoriler sunan – ve (tabii ki Google olduğu için) arama yapmak gibi. Birçok yönden önde olacak. Örneğin, Google’ın mağazası, çok sayıda küçük olaylarda Apple’ın sunduğu çok çeşitli yayından kaldırılmış uygulamalar için ön kayıt sunuyor.

Çoklu görev

iOS 11’deki yeni Dock (yalnızca iPad için), en sık kullanılan uygulamalarınıza ve dosyalarınıza herhangi bir ekrandan erişebileceğiniz anlamına gelir. Ayrıca, yeni bir Uygulama Değiştirici tasarımı, uygulamaları hızlı bir şekilde değiştirmek veya yenilerini açmak istediğinizde hayatı kolaylaştıracaktır.

Ayrıca, iPad’in yanı sıra iPhone’da da çalıştığını anladığımız sistem genelinde Sürükle ve Bırak var. Bu, herhangi iki uygulama arasında hemen her şeyi taşıyabileceğiniz anlamına gelir. Örneğin, bir görüntü, sezgisel olarak doğrudan bir e-postaya sürüklenebilir ve bırakılabilir.

Dosyalar

Yalnızca iPad için iOS 11, Files adlı yeni bir uygulamaya sahiptir.

Dosyalar, tüm belgelerinizi erişilebilir bir yerde tutar. Mail veya başka herhangi bir uygulamadan ekleri sürükleyip bırakıp belirli bir klasöre atacak ya da organize olmanıza ve aradığınızı daha hızlı bulmanıza yardımcı olacak klasörler oluşturacaksınız. Çoklu görev işlemlerini çok daha hızlı hale getirecek ve iPad Pro’yu bir dizüstü bilgisayarın alternatifine çok daha yakın hale getiriyor.

 

Sürüş Sırasında Rahatsız Olmayın

iOS 11, bir arabayı kontrol ederken, navigasyon için gerekli olan çevrimiçi özelliklerini kaybetmeden, dikkat dağıtan şeylerden kaçınmanıza yardımcı olmak için tasarlanan Sürüş Sırasında Rahatsız Etmeyin adlı bir yeni özelliğin kullanıma sunulmasını görür.

Bu özellik etkinleştirildiğinde (ve sürüş halindeyken), sizinle iletişime geçmeye çalışan insanlar, varış noktanıza geldiğinizde mesajı görürsünüz. (Acil bir durumda bunu geçersiz kılmayı seçebilirler.)

 

Mesajlar

iOS 11’in Mesajlar uygulaması, çıkartmalar içeren yeni bir ‘uygulama çekmeceyi’ ve iMesaj aracılığıyla kişilere ödeme yapmanızı sağlayan Apple Pay’ın yeni eşler arası bir versiyonu da dahil olmak üzere birkaç yeni özellik ile güncellendi. Bu bir oyun değiştirici olabilir; Apple Pay, kurumsal kabulde zaten büyük ilerlemeler kaydetti, ancak bu durum gündelik hayatın alanına girebilir (ve restoran borçlarını çözüme kavuşturabilir).

Apple Pay’ın yeni özelliği TouchID parmak izi algılayıcısını hala kullanıyor ve alınan paralar Apple Pay Cash Card’a giriyor ve Apple Pay ödemelerini daha fazla yapmak veya parayı banka hesabınıza geri aktarmak için kullanabiliyoruz.

iCloud’da yeni Mesajlar da var: konuşmalarınızı otomatik olarak tüm iOS ve macOS cihazlarınızda senkronize edecek bir özellik.

Son olarak, Apple yeni bir QuickType klavye ekledi; bu klavyenin iPhone’u cihazın tek başınıza kullanılmasını kolaylaştıracaktır. Tek elle yazma için tuşları başparmağınıza daha yakın hareket edecektir.

 

Apple’ın Android Oreo ile rekabet etmesi için başka neler sunması gerekiyor?

Apple, WWDC 2017’de bazı harika yeni özellikleri sergilerken, iOS’un Google’ın Android Oreo ile rekabet edebilmesi için sunması gereken şeyleri aşağıda görebilirsiniz.

Bildirim Merkezi İyileştirmeleri

Bildirim Merkezi başlangıçta iOS 5’in yanında sunuldu, ancak başlangıçta tanıtılanlar, iOS 10’da sunulanlarla, üçüncü taraf Widget’larla Today (Bugün) görünümü de dahil olmak üzere dünyayı uzakta tutuyor. Yıllık bazda iyileşme görürken, biraz yükseltme, diğer bir deyişle bildirimleri işleme biçiminde kullanabileceğini düşünüyoruz.

iOS 10’daki bildirimler karışıklıktır. Bildirimleri uygulama temelinde gruplama (ve temizleme) becerisine sahip olduğunuzda iOS 10 seçeneği kaldırdı. Bunun yerine yalnızca bildirimleri en yenileri önce sıralayabilirsiniz; birçok bildirim alan (oyunlardan, sosyal ağlardan vb.) Önemli metin mesajlarını veya e-postaları kaçırmış olabilir.

Bunu Android Oreo’daki Bildirim Gölgeğiyle karşılaştırın: temiz ve bildirimler otomatik olarak uygulama tarafından gruplandırıldı. Grup bildirimini, belirli biriyle etkileşim kurmak için tek bildirimlere bölebilir veya hepsini tek bir hızlıca atarak temizleyebilirsiniz. Çok basit ve sezgisel ve Apple taraftarlarının iOS 11’de aramaları gereken şey bu.

 

UI iyileştirmeleri – veya en azından efsanevi Dark Mode

iOS, Apple’ın mobil sistemini cesur şekiller ve renkler dünyasına tanıtan iOS 7’den bu yana büyük bir yeniden tasarım görmedi. Apple’ın işletim sistemi mutlaka çirkin görünmese de, 2013’ten bu yana aslında aynı görünüyordu ve bazıları başka bir facelift için de vaat ettiğini iddia ediyor. Bu yılki iPhone’un bu yıl 10 yaşında olduğunu ve Apple’ın büyük bir şey planlayabileceğini düşünüyoruz.

IOS’un görünümünün ve tadının gözden geçirilmesi değilse, Apple’ın yakında iOS’a geleceği yönünde söylentilere dayanan efsanevi Dark Mode’u duyuracağını düşünüyoruz.

Varsayılan uygulamaları değiştirebilme

IOS ile Android savaşındaki temel argüman “Android, iOS’dan daha fazla özelleştirme yapmaya izin verir”; ve çoğunlukla, bu doğrudur. Android kullanıcıları, akıllı telefonlarının başlatıcısını değiştirebilir ve Google’ın öngördüğü gibi tamamen farklı bir görünüm elde edebilir. Sadece görsel açıdan değil, Android kullanıcıları farklı varsayılan uygulamaları seçebilir, iOS kullanıcıları gibi Apple’ın Google Haritalar ve Posta gibi birinci parti uygulamalarıyla olduğu gibi varsayılan Google uygulamalarına kilitlenmezler.

Bir iOS kullanıcısı Safari’de bir e-posta adresini tıkladığında Posta’da açılır ve bu konuda yapabileceklerinden başka bir şey yoktur. Adreslerle benzer bir hikayedir; Google Haritalar veya Waze’i daha sık kullansanız bile, Apple Haritalar’ı açacaktır.

Android-esque rampalarının iOS 11’de kullanılmasını istemiyoruz, açık olan varsayılan uygulamaları değiştirme olanağımız var. Çünkü Apple’ın dürüst olalım, kimse varsayılan Mail uygulamasını kullanmıyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. iOS 11 vs Android Oreo için yorumda bulun

    iOS 11 vs Android Oreo için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak iOS 11 vs Android Oreo için ilk yorumu yapabilirsin.