Fiber ve Adsl arasındaki fark nedir

Fiber ve Adsl arasındaki fark nedir ev geniş bant bağlantısı satın alırken, ne tür bir bağlantı istediğinize ilişkin genellikle iki ana seçeneğiniz vardır: fiber ve adsl. Bu iki terim, verilerinizi iletmek için ne tür bir kablonun kullanıldığını açıklar.

Bakır ile karşılaştırıldığında Fiber nasıl çalışır?

Adsl Bakır tabanlı bir internet bağlantısı, geçmişte kullanılan standart bağlantı türüdür. Bakır kabloya elektrik sinyali göndererek çalışır. Bu teknoloji, çoğu ağ kablosunun çalışma şeklidir.

Fiber tabanlı internet, sinyalleri iletmek için fiber optik kablolar aracılığıyla ışık darbeleri kullanır. Ancak bu, ISS’nizin özel olarak fiber optik kabloları döşemesini gerektirir.

hızları

Tipik olarak, bakır tabanlı internet hızları yaklaşık 300 Mbps’ye kadar ulaşır, ancak bakır kablolar teknik olarak 10 Gbps’ye kadar hızlara ulaşabilir. Fiber tabanlı geniş bant paketleri sunan şirketler, 1 Gbps’yi aşan internet hızları sunabilir. Fiber optik kabloların mümkün olan maksimum hızı hala araştırılmaktadır, ancak 2018’de bir bilim insanı ekibi 768 Tbps bant genişliğine ulaşan bir kablo ve bir dizi özel teknoloji geliştirdi.

İpucu: Burada İnternet hızı, bps veya bit / saniye cinsinden ölçülür. M, G ve T önekleri sırasıyla mega, giga ve tera’yı belirtmek için kullanılır. Bir megabit bir milyon bittir, bir gigabitte bin megabit ve bir terabitte bin gigabit vardır.

Adsl ( Bakırın ) avantajları

Bakır kablolama genellikle mesafe birimi başına üretmek için daha ucuzdur ve bu da dağıtımı daha ucuz hale getirir. Bunun da ötesinde, birinci dünya ülkelerinin çoğunda halihazırda yaygın bakır ağ kabloları döşenmiştir, bu da çoğu durumda kabloların hiç döşenmesi gerekmediği veya varsa, mesafenin minimum olduğu anlamına gelir.

Fiber avantajları

Işık darbelerinin kullanılması, fiber tabanlı internetin elektromanyetik parazite duyarlı olmadığı anlamına gelir, bu nedenle kablolar için daha az koruma gerekir. Bir fiber bağlantının sinyal gücü, seyahat sırasında bir bakır bağlantının yaptığı kadar azalmaz, bu da tekrarlayıcı / sinyal güçlendirme istasyonlarının gereksiz olduğu anlamına gelir.

Fiber kablolar, sağladıkları bant genişliği açısından önemli ölçüde daha incedir, bu onların döşenmesini kolaylaştırır ve aynı bant genişliğini elde etmek için daha az kablo kurulması gerektiği anlamına gelir. Büyük ölçekte, bu etki bakır ve fiber arasındaki maliyet farkını ortadan kaldırabilir.

Kablo kurulumu sırasında, sağlayıcılar gerekenden daha fazla kabloyu bir araya getirip kurabilir ve böylece gelecekteki genişletmeler için ek kapasite kullanılabilir. Her bir fiber, bağımsız bir sinyal olarak aynı anda iletilen birden fazla farklı renkte ışık darbesine sahip olabilir ve bu, tek bir fiberin bant genişliğini önemli ölçüde artırabilir.

Hibrit dağıtımlar

İnsanlara her iki dünyanın da en iyisini sunmak için, ISS’ler genellikle ağlarının omurgasının bir parçası olarak fiber kablolar döşemeye odaklandılar. Bu, ISS’ye kapasite artışı sağlayarak daha fazla müşteriye daha yüksek hızlar sunmalarına olanak tanır. Bu dağıtım aşamasına FTTC veya Kabine Fiber adı verilir. Mevcut bakır kabloları “son mil” boyunca veya ağ kabini ile eviniz arasında kullanmaya devam etmek, her fiber müşterisi için yeni kablolar kurma maliyetlerinden tasarruf sağlar.

Evinizde fiber dağıtımının, FTTP’nin ve fiber optik kabloların kullanılmasının gelecekteki iki aşaması vardır. FTTP veya Tesise Fiber, son bir mil için de fiber kablolar kullanıyor. Kullanıcıların bundan görebilecekleri performans artışı, ev ağı kurulumlarına bağlıdır.

Fiber kabloların daha yüksek hızlarından tam olarak yararlanmak için, evinizin yüksek hızlı kablolarla kablolanması gerekir. İdeal olarak, bu fiber optik kablolardır, ancak bilgisayarlar ve yönlendiriciler gibi cihazlarda bunlar için destek 2020 itibariyle minimum düzeydedir veya hiç yoktur. Cihazlarınızda en hızlı internet hızlarını elde etmek için şu anda yüksek hızlı Ethernet kablolarını kullanmak en iyi bahsinizdir. .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Fiber ve Adsl arasındaki fark nedir için yorumda bulun

    Fiber ve Adsl arasındaki fark nedir için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Fiber ve Adsl arasındaki fark nedir için ilk yorumu yapabilirsin.