Wi-Fi Direct Nedir?

Wi-Fi Direct Nedir? Wi-Fi Direct, ayrı bir kablosuz erişim noktası veya yönlendirici gerektirmeden eşler arası iletişime izin veren bir Wi-Fi standardıdır. Protokol, bir erişim noktası görevi gören bir cihaz ve Wi-Fi aracılığıyla ona doğrudan bağlanan diğer cihazlar ile bire bir veya bire çok yapılandırmada çalışabilir.

Wi-Fi Direct, geleneksel Wi-Fi ağlarıyla rekabet edecek şekilde tasarlanmamıştır, bunun yerine Bluetooth’a bir alternatif olarak konumlandırılmıştır. Wi-Fi Direct, Bluetooth ile aynı düşük güç seçeneklerine sahip olmasa da, çok daha yüksek hızlarda çalışabilir, bu da onu örneğin büyük dosyaların aktarımı için daha uygun hale getirir.

Wi-Fi Direct, akıllı telefonlar, taşınabilir medya oynatıcılar, akıllı TV’ler, dizüstü bilgisayarlar, yazıcılar ve daha fazlası gibi birçok cihazda bulunan standart bir özelliktir. Wi-Fi Direct, bazı cihazlarda yerleşik olarak bulunan bir yazılım kablosuz erişim noktasıdır. Teknik olarak, bu, iletişim protokolleri aynı olduğundan, başka herhangi bir cihaz Wi-Fi Direct cihazına bağlanmak için Wi-Fi kullanabileceğinden, yalnızca bir cihazın Wi-Fi Direct’i desteklemesi gerektiği anlamına gelir.

Bazı cihazlar yalnızca Doğrudan eşler arası iletişimi destekler; örneğin, dijital fotoğraf çerçevesi, bir cihazın fotoğraf yüklemek için bağlanmasına izin verebilir. Cep telefonları ve dizüstü bilgisayarlar gibi diğer daha güçlü cihazlar genellikle bir erişim noktası görevi görebilir ve cihazların bunlar aracılığıyla internete bağlanmasına da izin verebilir. Bir Wi-Fi Direct cihazı, aynı anda bağlı olduğu normal bir Wi-Fi ağından internet bağlantısını paylaşırsa, Wi-Fi Direct cihazları ana Wi-Fi ağındaki diğer cihazlara erişemez.

Kablosuz ekranlara bağlanmak için kullanılan Miracast standardı, Wi-Fi Direct protokolüne dayanmaktadır. Bu, saniyede 60 kare hızında 1080p video için yeterli bant genişliği sağlar.

IoT cihazlarını internete bağlamak için Wi-Fi Direct kullanmamanız önerilir; bunun nedeni, bu cihazların genellikle geleneksel bir yönlendirici tarafından sağlanacak şekilde sabit bir internet bağlantısına güvenmesidir. Bu tür bir ağ için Wi-Fi Direct kullanmanın, cihazlar için güvenilir bir internet bağlantısı sağlama olasılığı çok daha düşüktür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Wi-Fi Direct Nedir? için yorumda bulun

    Wi-Fi Direct Nedir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Wi-Fi Direct Nedir? için ilk yorumu yapabilirsin.