Mekanik Klavye Nedir?

Mekanik Klavye Nedir? Modern klavye reklamcılığında ortak bir özellik, klavyenin “mekanik” olmasıdır. Ne yazık ki, bunun tam olarak ne anlama geldiği ve alternatiflerin ne olduğu genellikle çok iyi açıklanmamaktadır.

Mekanik klavye nedir?

Mekanik klavye, tuşa basılıp basılmadığını bildirmek için mekanik bir anahtar kullanır. Anahtar üç bölümden oluşur: bir tuş başlığı, gövde ve anahtar. Tuş başlığı, basılan asıl anahtardır, tipik olarak çıkarılabilir (dikkatlice). Gövde, tuş başlığına basıldığında aşağı itilen anahtarın aktif kısmıdır, bir yay ile geri itilir.

Anahtarı açmak ve kapatmak için gövde üzerindeki bir kol kullanılır. Kolun şeklini değiştirerek tuşa basmanın dokunsal deneyimi değiştirilebilir. Çok sayıda farklı dokunsal seçenek mevcuttur. En yaygın anahtar markası “Cherry MX” dir, anahtarlarının her varyantı, anahtarın adı olarak kullanılan renkle farklı bir renkte plastik kullanır. Örneğin, Cherry MX Brown anahtarı gövdenin kolunda hafif bir çıkıntıya sahiptir ve bu, tuşa basmaya karşı dirençte küçük ama gözle görülür bir değişikliğe neden olur. Artan direnç aşılır aşılmaz anahtar kapanır ve tuşa basma kaydedilir.

Alternatifler neler?

Mekanik klavyelere iki ana alternatif vardır: membran ve makaslı anahtar. Membran klavyede, her tuş için küçük kubbeler ve alt tarafında küçük bir iletken şerit bulunan ince bir kauçuk veya silikon levha kullanılır. Bir tuşa basıldığında, kubbe aşağı itilir ve anahtarın aktivasyonunu kaydederek devre tamamlanır. Anahtar bırakıldığında, kauçuk / silikon kubbe orijinal şekline geri döner.

Bir makas anahtarlı klavye hala bir kauçuk / silikon kubbe kullanır, ancak tuş başlığı klavyeye “makas” benzeri bir şekilde birbirine kenetlenen bir dizi kolla tutturulmuştur. Bu klavye türü genellikle çok düşük bir profile sahiptir ve genellikle dizüstü bilgisayarlarda kullanılır

Avantajlar ve dezavantajlar

Mekanik klavyenin en önemli satış noktalarından biri, üstün dokunsal deneyimidir. Deneyimdeki varyasyonlarla birlikte çeşitli gövde şekilleri mevcuttur ve bunların çoğu, anahtar etkinleştikçe bir miktar ekstra direnç sunar. Membran tuşlar genellikle tuşun altını çizmenin ötesinde dokunsal geri bildirim yolunda pek bir şey sunmaz. Zamanla kullanımla, membran kubbenin sunduğu direnç azalabilir ve kullanımın duygusallığını artırabilir.

Mekanik klavyelerde, tuş aktivasyonu kısmen tuşa basıldığında gerçekleşir, buna karşılık membran tarzı klavyelerin devrenin tamamlanması için en alta kadar basılması gerekir. Bu, tuşun basıldığında algılanması için gereken süreyi marjinal olarak azaltır. Ayrıca, kullanıcıların yazarken tuşlara daha az güç uygulamasına ve tuşların tamamen altını çizmekten kaçınmasına olanak tanır.

Mekanik klavyeler genellikle eski bir daktiloya benzeyen çok daha yüksek ses çıkarır. Bazı insanlar için bu iyi bir şeydir, ancak birçok insan klavyelerin sesinin ne kadar yüksek olduğunu sevmez, daha sessiz anahtarların bile yüksek olması. Oyun oynama ve Skype aramaları gibi birçok senaryoda, yazma sesi bir mikrofon tarafından alınabilir. Membran klavyeler önemli ölçüde daha sessizdir, sesin çoğu tuşlara basıldığında donuk bir gürültü olarak dibe vurur. Makaslı anahtarlar, daha yüksek perdeli bir tıklama sesine göre biraz daha yüksek olma eğilimindedir.

Mekanik bir anahtarın altındaki yay, kullanıcı tarafından tercih edildiği gibi son derece hafif veya alışılmadık derecede ağır tuş basımlarına izin verecek şekilde yapılandırılabilir.

Mekanik tuş anahtarları, membran klavyelerden çok daha uzun bir kullanım ömrü için tasarlanmıştır. Cherry MX anahtarları, anahtarın türüne bağlı olarak 20 ila 50 milyon tuş vuruşu arasında derecelendirilmiştir. Karşılaştırıldığında, membran klavyeler genellikle 5 milyon tuş vuruşu için derecelendirilmiştir.

Yapımın ek karmaşıklığı ve mekanik klavyelerin pazarlanmasının birinci sınıf bir seçenek olması; mekanik klavyelerin genellikle membran klavyelerden daha pahalı olduğu anlamına gelir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Mekanik Klavye Mekanik Klavye Nedir? için yorumda bulun

    Mekanik Klavye Nedir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Mekanik Klavye Nedir? için ilk yorumu yapabilirsin.