Facebook hissedarları Mark Zuckerberg’i ‘bağımsız’ yönetim kurulu başkanıyla değiştirmek istiyor

Facebook, şirketin yönetim kurulu başkanı Mark Zuckerberg’i yönetim kurulu üyeliğinden çıkarmak isteyen bir grup pay sahibi tarafından baskı altına alındı. Bir öneri , bağımsız bir başkanı daha başarılı olacağını iddia ortaya konulmuştur “, şirketin yöneticileri denetlemek kurumsal yönetişimin geliştirilmesi ve daha sorumlu, pro-hissedar gündemini belirlemek.”

Zuckerberg’in kurulu devrilmesinden fikri tüketici Watchdog grubunun üyesi olan Facebook hissedarları geliyor SumOfUs . Kuruluş, iklim değişikliği, işçi hakları, ayrımcılık, insan hakları, yolsuzluk ve kurumsal güç kapma gibi çeşitli küresel konularda şirketleri sorumlu tutmaya yönelik kampanyalar yapan bir online topluluk olarak değerlendiriyor.Facebook hissedarları Mark Zuckerberg’i ‘bağımsız’ yönetim kurulu başkanıyla değiştirmek istiyor


Facebook teklif hakkında yorumda bulunmayı reddetti, ancak hissedar önerileri ile birlikte standart uygulamaya göre Nisan ayında bir vekaletname dosyası hazırlarken bir açıklama yapması muhtemeldir.

SumOfUs’un sermaye piyasası danışmanı olan Lisa Lindsley, VentureBeat’e 333.000 kişinin Facebook’un kurumsal yurttaşlığını geliştirmesini istemek üzere dilekçe imzaladığını, ancak şirkette 1.500 gerçek hissedar olduğunu söyledi. “Dört ayrı SumOfU üyesi tarafından elde edilen paylar bu teklifi sunmamızı sağladı” dedi. 

Öneride geçen yıl Facebook tarafından onaylanan yeni sermaye yapıları, bir dengesizliğin bir örneği olarak gösteriliyor. Haziran ayında şirketin hissedar toplantısında, katılımcılar istendi C grubu hisseyi vermek için bir öneri üzerinde oy kontrol Zuckerberg tutmak amacıyla. Onaylanmış olmasına rağmen, Facebook bir  dava ile ilgili bir haksız anlaşma olduğunu iddia en az bir ortağın getirdiği.

Düzenleyen C Grubu payların Zuckerberg yardım amaçlı olduğunu , onun uzun vadeli bir vizyon devam ve uzun vadede şirket ile ilgili kalması için onu “teşvik”. Sonra plan geldi Facebook CEO’su 2015 yılında ilan kendisi ve eşi Dr. Priscilla Chan, çocuk eşitliği teşvik amacıyla çeşitli gruplara ailesinin hisselerinin uzağa 99’unu veriyor olacağını.

Teklif, hissedar değerinin “bağımsız yönetim kurulu başkanı” ile “CEO ile yönetim kurulu arasındaki dengeyi sağlayabilen ve güçlü yönetim kurulu liderliğini destekleyebileceği” şeklinde geliştirileceğini belirtiyor. Bu bireyin şu anda “yapıcı” olacağını iddia ediyor. Facebook’un “yanıltıcı haberlerin tanıtımında algılanan rolü konusunda artan eleştirilere karşı geldiği bir zaman; Sansür, nefret dolu konuşma ve Facebook’un topluluk standartları yönergelerinin ve içerik politikalarının uygulanmasında iddia edilen tutarsızlıklar; Yarışa dayalı reklam görüntülemelerinin hedeflenmesi; Kolluk kuvvetleri ve diğer devlet kurumlarıyla işbirliği; Ve Facebook uygulamalarının insan hakları üzerindeki etkileri konusunda kamuya hesap verebilirlik çağrısında bulundu “dedi.

Tesla, Bank of America, Walt Disney Company, IBM, Amazon, Netflix ve Salesforce’un birer kişinin her iki rolü de oturtması nedeniyle, birileri hem CEO hem de başkan olabilmek şirketler için eşsiz bir durum değildir.

Özellikle Zuckerberg’in en büyük hissedarlardan biri olması ve diğer müttefik yatırımcılar ile birlikte teklifi kolaylıkla aşabileceğinden, Facebook’un grubun talebini benimsemesi şüpheli. Kurucunun, şirket için iyi bir şey olduğunu düşünenler var, özellikle de ilk olarak sanal gerçeklik ve video olma hedefini taşıyor. Son kazanç sonuçları – Hisseleri kadar gitmeye devam ediyor: Ayrıca, Facebook tehlikeli bir mali durum ise değil var Wall Street analistleri ne bekleniyor aştı ve şirket nihayet onun oluk bulduktan sonra Yapış karşı rekabet para cezası şeklinde görünür Kısa mesajlaşma alanı.Facebook hissedarları Mark Zuckerberg’i ‘bağımsız’ yönetim kurulu başkanıyla değiştirmek istiyor

Ancak muhtemelen SumOfUs’un endişe ettiği şey, Zuckerberg’in, Facebook’a haklı olduğuna inandığı bir yol izlemesi olasılığını, ancak şirketin arkasında çok fazla yer açarak, hissedarın değerini olumsuz yönde etkileyebilir. Öneriye göre, bağımsız bir başkana sahip olmak bu durumu engelleyebilir.

Facebook bu öneriyi uygularsa, tahtada Susan Desmond-Hellmann, Reed Hastings, Erskine Bowles, Marc Andreessen ve Peter Thiel’e katılan ek bir bağımsız yönetici olurdu.

Lindsley, şirketin yıllık yatırımcı toplantısını toplarken SumOfUs önerisini onaylamaya yönelik yokuş mücadelesini kabul etti: “Birçok hissedar kararı gibi bu hissedar kararı, doğada danışma amaçlıdır” dedi. “Ona lehte yüzde 99 oranında bir oy olabilir ve yönetim kurulu onu uygulamak için yasal olarak zorunluluk olmaz. Ancak, birçok yetkili yönetim kurulu üyesi, menfaatlerini temsil etmekle suçlanan pay sahiplerinin sesini göz ardı etmek akıllıca olmadığını biliyor “dedi. 

ilginizi çekebilir  Ubuntu'da sudo Şifresi Nasıl Değiştirilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Facebook hissedarları Mark Zuckerberg’i ‘bağımsız’ yönetim kurulu başkanıyla değiştirmek istiyor için yorumda bulun

    Facebook hissedarları Mark Zuckerberg’i ‘bağımsız’ yönetim kurulu başkanıyla değiştirmek istiyor için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Facebook hissedarları Mark Zuckerberg’i ‘bağımsız’ yönetim kurulu başkanıyla değiştirmek istiyor için ilk yorumu yapabilirsin.