En iyi Akıllı Telefon İşlemcileri

En iyi Akıllı Telefon İşlemcileri Bir akıllı telefon satın alırken dikkat etmeniz gereken ilk faktör işlemcidir. İşlemcinin yeterince hızlı olup olmadığını ihtiyatlarınıza cevap verip veremeyeceğini araştırın.

İşlemci nedir?

İşlemci, işletim hızını belirlemeye yardımcı olan bir akıllı telefonun temel bileşenidir. Bu nedenle, hızlı bir işlemci telefonun çalışmamsıda çok önemlidir. Ama bir cep telefonu işlemcisini diğerlerinden daha hızlı yapan şey nedir? Saat hızı ve çekirdek sayısı hikâyenin tamamını anlatmaz. Bu işlemciler cep telefonu mağazalarında bulunan yetersiz veri sayfalarının çoğundan daha fazla. Böylece kısaca, SoC sistemi ya da SoC denir.

İdeal olarak, bir SoC merkezi işlemci birimi (CPU), grafik işlemci birimi (GPU), modem, çoklu ortam işlemcisi, güvenlik aygıtı ve sinyal işlemcisinden oluşur. Bu çok sayıda özellik, belirli bir cep telefonu işlemcisini en hızlı ilan etmeyi zorlaştırıyor.

Deneyler sadece bir işlemcinin performans alanlarından birkaçını kapsar. Bu genel bakış, çalışma hızı ve oyun hızı için sonuçlar sağlamamızı sağlar. Ne yazık ki, henüz enerji tüketimini ve anten performansını ölçebilecek kapasiteye sahip değiliz.

ARM CPU: Akıllı telefon işlemcilerinin ortak paydası?

Neredeyse tüm akıllı telefon yongaları CPU’ları için ARM mimarisini kullanıyor. ARM, akıllı telefon SoC’lerindeki çeşitli varyasyonlarda bulunan farklı performans seviyeleri CPU sınıfları sağlar. Hile, cipsin bileşiminde ve saat hızında yatar.

Samsung Galaxy S4, bir telefonda iki farklı işlemci kümesinin eşleştirilmesi olan ARM’ın büyük tasarım lisansı ilkesini uygulayan ilk kişilerden biriydi. Büyük küme dört adede kadar yüksek performanslı CPU çekirdeği içerir ve LITTLE kümesinde enerji verimliliği için ayarlanmış dört CPU çekirdeği bulunur.

Fakat bu tam mimari bir sonraki adımı SoD nesilinde çöpe atılacak ve tek bir SoC’de daha fazla boyut ve saat hızını yaygınlaştıracaktır.

Grafik birimi: oyun oynarken büyük farklılıklar var mı?

Yonga üreticisi Nvidia, Tegra X1’de akıllı telefonlar ve tabletler için güçlü bir grafik işlemci birimini (GPU) birleştiriyor. Yararlanabilecek oyun sayısı giderek artıyor. Nvidia, Nvidia GPU’yu destekleyen Play Store başlıklarının bir listesini sunuyor .

Bununla birlikte, Qualcomm Ante’yi Snapdragon 835 ve özellikle de tüm testleri etkileyen entegre Adreno 540 GPU ile yükseltti. Qualcomm, DirectX 12 desteğiyle 2017 yılında Windows dizüstü bilgisayar pazarına girmek istiyor.

Gerçekten eski bir akıllı telefon ile yeni bir oyun başlattığınızda Android’de yavaş ve hızlı GPU’lar arasındaki farkı hissedebilirsiniz. Windows bilgisayarının aksine, oyunlar donmaz  (çoğunlukla). Bunun yerine ayrıntı düzeyini düşürürler.

Taşınabilir bir Android cihazdaki en hızlı mobil GPU hala Google’ın Pixel C tabletinde. Android akıllı telefonlarda kullanılan üç işlemci ölü seviyede bile. Huawei, Mate 9’daki Kirin 960’u optimize etmek için mükemmel bir iş çıkardı ve kendi işini yapabildi. Bununla birlikte, Snapdragon 835’li akıllı telefonlar bir adım daha ileriye götürecek.

Her beden ve form faktöründe harika oyun arkadaşları vardır. Daha az para harcamak isterseniz, bir OnePlus 3T’yi tercih edebilirsiniz. Pixel’in Snapdragon 821 işlemcisine sahip ve aynı zamanda iyi bir oyun performansı sunuyor.

En iyi işlemciler: kıyaslama karşılaştırmaları

Burada CPU ve GPU testlerinin sonuçlarına bir göz atacağız ve hangi Android cihazların en hızlı, en iyi işlemcisine sahip olduğunu size sunacağız. Referans için, şu anda bu makalenin yayınlanma tarihi itibariyle satılan cihazlarda bulunan mobil işlemcileri kullanıyoruz.

Deney Değerleri: İşleme Gücü Endeksi -telefon işlemcileri karşılaştırma

İŞLEMCİ SNAPDRAGON 835 KIRIN 960 EXYNOS 8890 SNAPDRAGON 821 TEGRA X1
TEST CİHAZI  Qualcomm Referans Cihazı Huawei Mate 9 Samsung Galaxy S7 Edge Google Pixel Pixel C Tablet
GÜÇ ENDEKSİ İŞLEME 105.1% % 100 (referans) % 80.8 % 75.5 % 71.0

İşleme gücü endeksi, Geekbench, PC Mark Work ve Octane’nin sonuçlarından oluşur.

Deney Değerleri: Oyun Endeksi

İŞLEMCİ SNAPDRAGON 835 TEGRA X1 KIRIN 960 SNAPDRAGON 821 EXYNOS 8890
TEST CİHAZI Qualcomm Referans Cihazı Pixel C Tablet Huawei Mate 9 Google Pixel Samsung Galaxy S7 Edge
GÜÇ ENDEKSİ İŞLEME   117.3% % 100 (referans) % 88.0 % 85.3 % 84.2

Oyun indeksi, 3D işaret testleri Sling Shot Extreme (ES 3.1) ve Ice Storm Unlimited (ES 2.0) ‘dan oluşur.

Qualcomm Snapdragon 835

Snapdragon 835, en azından yukarıda listelenen karşılaştırma sonuçlarına göre en iyi işlemcidir. Qualcomm, son çekilişi ile octa-core tasarımına geri dönüyor ancak GPU’yu geliştiriyor. Snapdragon 821’den bu sıçrama özellikle VR uygulamalarında belirgin olacağından, oyuncular özellikle bu işlemciyle akıllı telefonlara bakmalıdır. Sadece içeriği daha hızlı hale getirmekle kalmayacak, aynı zamanda güç tüketimi üçte bir oranında azaltılacaktır.

Snapdragon 820 ve geliştirilmiş varyantı olan 821, sadece dört çekirdekli olmasına rağmen hala hızlı SoC’ler. Etkili Hexagon sinyal işlemcileri ve makine öğrenme algoritmaları için optimizasyonlar sayesinde, hemen hemen tümünün ardıl hilelerini idare ediyorlar.

Google Piksel ağır yeni özelliklerini kullanan ilk cihazlardan biridir. Karşılaştırmalarda çip harika sürprizler sağlamıyor. Aksine, yeteneği fotoğraf gibi günlük görevlere yayılmıştır.

Samsung Exynos 8895

Galaxy S8 ABD’de ‘ın işlemci Snapdragon 835 olduğunu, ancak başka bir yerde o Samsung Exynos 8895 ve o Exynos 9 serisini tanıttı. Burada da, bir tartışma konusunun önemli ölçüde artırılmış oyun performansı. Samsung’un en yeni gelişimi, daha yüksek ekran çözünürlüğü gerektirdiği için artan VR performansına açık bir şekilde odaklanıyor.

Galaxy S7’nin Exynos 8890, Samsung’un en hızlı cep telefonu işlemcisini üretmeyi başarabildiği ikinci sırada yer alıyor. Ancak SoC tek başına Galaxy akıllı telefonların çabuk hissetmesinden sorumlu değildir.

Yalnızca Samsung’un tescilli UFS 2.0 flash bellek türü ile birleşince, uygulamalar hızlı bir şekilde yüklenir. Samsung, hafızayı diğer akıllı telefon üreticilerine satıyor. Sonuç olarak, OnePlus 3T, Google Pixel veya Huawei Mate 9’da – her önemli rakipte bulunabilirler.

Huawei / HiSilicon Kirin 960

HiSilicon, Qualcomm ve Samsung için ilginç bir rakip. Halen sadece kendi markalarında Huawei ve Honor’da kullanılmaktadır, birçok alanda etkilemektedir. İyi ses işleme sayesinde ses kalitesi artar. LTE ve Wi-Fi performansı söz konusu olduğunda, Çinli üretici bir teknoloji tedarikçisi olarak güçlü yönlerini gösteriyor. Mate 9’daki Vulkan API’sı ve ARM ile yapılan bir işbirliği sayesinde grafik performansı bile Galaxy S7’yi ilk kez yakaladı.

En iyi işlemciler: sonuç

Benchmark testlerimizdeki en yüksek puanlar Snapdragon 835’ti ve VR oyununda büyük rol oynadılar. Üstelik pazarın doymuş olduğunu gösteriyor. 2016’daki çoğu işlemci 2017’de de yeterince hızlı olacak. Fakat başlangıçta belirtildiği gibi, çip tek başına yüksek bir çalışma hızında tek etken değildir.

İstikrarlı bir  mobil veri bağlantısı ve hızlı, düzenli flash bellek en azından aynı derecede önemlidir. Neredeyse her üreticinin amiral gemisi cihazları artık Samsung’dan hızlı UFS 2.0 flash bellek kullanıyor. Netleştirilerek optimize edilmiş yazılım geri kalanı ilgileniyor ve Huawei burada tatmin edici bir çözüm geliştirmiş görünüyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. En iyi Akıllı Telefon İşlemcileri için yorumda bulun

    En iyi Akıllı Telefon İşlemcileri için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak En iyi Akıllı Telefon İşlemcileri için ilk yorumu yapabilirsin.