CHKDSK Nedir ve Nasıl Çalıştırılır?

CHKDSK Nedir ve Nasıl Çalıştırılır? Check Disk için kısa adı olan CHKDSK, dosyaların bütünlüğünü ve sabit diskinizin dosya yapısını kontrol eden bir yardımcı programdır.

CHKDSK, diskleri kontrol eden bir komut satırı aracıdır.

Komut satırı ile neyi kastettiğim ve bir diski kontrol etmenin ne demek olduğu hakkında konuşacağım.

Ayrıca CHKDSK’yı adım adım nasıl çalıştıracağınızı da göstereceğim.

Bir diski kontrol etmek

Senin dosyalar sabit diske klasörleri yaşıyoruz; klasörler diğer klasörlerde bulunabilir; tüm karışıklık diskinizde yaşar, bu aslında daha büyük bir sabit diskte bölüm olabilir. Bunun da ötesinde, kimin neye ve neyin hangi yollarla erişebileceğine erişebileceği hakkında güvenlik bilgileri olabilir.

Tahmin edebileceğiniz gibi işler oldukça kafa karıştırıcı hale geliyor. Muhtemelen tek umursadığın, bir dosyaya girdiğinde beklediğin şeyi elde etmen.

Sabit diskte, orada depolanan verilerin tümünü izlemeye yardımcı olacak birçok bilgi bulunmaktadır. CHKDSK’nin birincil işi, diskte depolanan dosyalar, klasörler ve diğer şeyler hakkındaki tüm idari bilgilerin doğru olduğundan emin olmaktır.

Normalde, bu bilgilerin tümünü olan doğru. Sistem başlangıçtan kapanmaya doğru doğru tutmak için tasarlanmıştır.

Ne yazık ki, hataların çeşitli olmasını neden olabilir içinde doğru – Kaldır güvenle kullanmadan USB cihazlarını kaldırarak, düzgün bilgisayarınızı kapatmadan değil gibi şeyler kötü amaçlı yazılım ya da sadece düz dışarı donanım hataları sabit disk üzerinde idari bilgilerinde sorunlara neden olabilir .

CHKDSK’nın görevi bu hataları onarmaya çalışmaktır.

‘Komut satırı’ aracı nedir?

Windows’taki programların çoğu… gibi bir pencerede (veya içinde) görünür.

Komut satırı araçları yok. Ekrandaki pencereleri bilmezler ve sonuçlarını bunlarda göstermezler. Tüm programlar MS-DOS altındaki “komut satırı” araçlarıyken, Windows’tan önceki günleri taklit eden penceresiz bir ortamdan başka bir şey olmayan Windows “Komut İstemi” ne güveniyorlar.

CHKDSK’yı çalıştırmak için bir Komut İstemi ile başlıyoruz.

CHKDSK’yı çalıştırıyorum

Sen bulacaksınız Komut İstemi Başlat menüsündeki. Windows 10’da, Başlat menüsünü sağ tıklayın ve burada listelenmelidir. “(Yönetici)” sürümünü istersiniz, böylece tam yönetici ayrıcalıklarıyla çalışır.

Windows Başlat menüsünde Komut İstemi (Yönetici).

Bunun yerine, Komut İstemi yerine “Windows PowerShell” görebilirsiniz. PowerShell amaçlarımız için yapacak. Bir kez daha “(Yönetici)” sürümünü çalıştırdığınızdan emin olun.

Windows’un önceki sürümlerinde, Tüm Programlar – Donatılar altında veya “Komut” u arayarak Komut İstemi’ni bulabilirsiniz. Girişi sağ tıkladığınızdan ve “Yönetici Olarak Çalıştır” ı seçtiğinizden emin olun.

Komut İstemini Çalıştırmak şuna benzeyen yeni bir pencere açar:

Windows Komut İstemi.

Komut satırı araçları komutu yazıp İade veya Gir tuşuna basarak çalıştırılır. Aracın ürettiği tüm çıktılar, yazdığınız pencerenin altındaki pencerede gösterilir.

CHKDSK’yı çalıştırıyorum

Şimdi deneyin: bir Komut İstemi penceresi açtıktan veya etkin hale getirmek için tıkladıktan sonra, CHKDSK ve ardından Enter tuşuna basın.

Böyle bir şey görürseniz:

C: \ WINDOWS \ system32> CHKDSK
Yeterli ayrıcalıklarınız olmadığı için Erişim Reddedildi.
Yükseltilmiş modda çalışan bu yardımcı programı çağırmanız gerekir.

Windows Komut İstemini yönetici olarak çalıştırmadınız. Komut İstemini kapatın (Pencerenin sağ üstündeki “x” işaretini tıklatarak veya “çıkış” yazıp Enter tuşunu yazarak) ve tekrar başlatın, bu kez “(Yönetici)” sürümünü seçtiğinizden emin olun listelenir veya Komut İstemi menü öğesini sağ tıklayıp “Yönetici olarak çalıştır” ı seçin.

Herhangi bir parametre olmadan (birkaç saniyede bir tanımlayacağım), CHKDSK diski kontrol etmekten başka bir şey yapmaz. Hiçbir şeyi düzeltmeye çalışmaz; basitçe bulduğu sorunları rapor eder.

İlerlemesiyle ilgili oldukça fazla miktarda teknik bilgi gösterdikten sonra, CHKDSK buna benzer bir raporla bitecek:

132860751 KB total disk space.

20781384 KB in 129757 files.

116860 KB in 45988 indexes.

0 KB in bad sectors.

575159 KB in use by the system.

65536 KB occupied by the log file.

111387348 KB available on disk.

4096 bytes in each allocation unit.

33215187 total allocation units on disk.

27846837 allocation units available on disk.

Bu ilk satır iyi haber. Bundan önce neyin geldiğini görmek istiyorsanız, Komut İstemi penceresinde sağdaki kaydırma çubuğunu kullanabilirsiniz.

CHKDSK parametreleri

Varsayılan olarak, CHKDSK, neredeyse tüm durumlarda C: olacak olan “geçerli” diskte çalışır. CHKDSK’nın farklı bir sürücüyü kontrol etmesini sağlamak için, boşlukla CHKDSK komutunu ve ardından sürücü göstericisini takip etmeniz yeterlidir:

CHKDSK D:

D: sürücünüzü kontrol eder misiniz.

CHKDSK’nin bulduğu sorunları çözmesi için, “/ F” (Düzeltme) parametresini eklersiniz:

CHKDSK D: / F

Bu D: sürücüsünü kontrol eder; Herhangi bir hata bulunursa, CHKDSK bunları onarmaya çalışacaktır. Sonuçlar ekran çıktısına dahil edilecektir.

Son olarak, CHKDSK için bir sonraki en yaygın eylem aslında kötü sektörleri kontrol etmektir. Bu “/ R” (Onarım) seçeneği:

CHKDSK D: / R

/ R çalıştırırken, CHKDSK tüm disk yüzeyini bozuk kesimler için kontrol edecek ve eğer bulursa bulabileceği herhangi bir şeyi onarmaya veya çalışmaya çalışmaya çalışacaktır. Running / R ayrıca / F da gerçekleştirir.

C özel durum:

C: özeldir. (Daha doğrusu, sistem sürücünüz özeldir, ancak çoğu durumda, bu C: ‘dir.) Sorun, sisteminizin C: kullanmasıdır ve CHKDSK kullanımda olan şeyleri onaramaz. C: sürücüsünde CHKDSK / F komutunu çalıştırın.

Sistem sürücüsünde CHKDSK / F çalıştırılmaya çalışılıyor.

Yanıt Y Evet için ve sonra yeniden sistem. CHKDSK, Windows başlamadan önce çalışacak ve böylece Windows kullanmaya başlamadan önce sürücüyü onarabilecek.

Genel kullanım

CHKDSK kullanmanın en yaygın yolları şunlardır:

  • CHKDSK / F – mevcut sürücüyü kontrol etmek ve düzeltmek için (yeniden başlatma gerekebilir)
  • CHKDSK D: / F – belirli bir sürücüyü kontrol etmek ve düzeltmek için (bu durumda, D 🙂
  • CHKDSK D: / R – belirli bir sürücüdeki hatalı sektörleri kontrol etmek, düzeltmek ve aramak için

CHKDSK / programını da çalıştırabilirsiniz. ek seçeneklerin bir listesini almak için.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. CHKDSK Nedir ve Nasıl Çalıştırılır? için yorumda bulun

    CHKDSK Nedir ve Nasıl Çalıştırılır? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak CHKDSK Nedir ve Nasıl Çalıştırılır? için ilk yorumu yapabilirsin.