Bu uygulama grup ilkesi tarafından devre dışı bırakıldı

Bu uygulama grup ilkesi tarafından devre dışı bırakıldı Microsoft’un yerleşik virüsten koruma yazılımı  Windows Defender milyonlarca kişi tarafından bilgisayarlarını korumak için kullanılıyor. Ne yazık ki, bazen Windows Defender çeşitli hatalar nedeniyle işini yapamaz. En yaygın Windows Defender hata mesajlarından biri şudur: “ Bu uygulama Grup İlkesi tarafından kapatıldı ”

Bu ileti, başka bir virüsten koruma programı veya Microsoft’un yerleşik virüsten koruma yazılımı ile tam uyumlu olmayan bir bilgisayar korsanlığı önleme aracı yüklediyseniz görüntülenir.

“Bu uygulama Grup İlkesi tarafından kapatıldı” hata iletisini nasıl düzeltebilirim?

Windows Defender sağlam bir virüsten koruma yazılımıdır, ancak bazen bununla ilgili sorunlar oluşabilir. Windows Defender sorunlarından bahsetmişken, kullanıcıların bildirdiği bazı sorunlar şunlardır:

 • Grup İlkesi Windows Defender Windows 7’yi engeller – Bu sorun Windows 7 ve Windows 8’de ortaya çıkabilir. Windows 10 kullanmasanız bile, çözümlerimizin çoğunu Windows’un eski sürümlerine uygulayabilmeniz gerekir.
 • Windows Defender’ı Grup İlkesi aracılığıyla açma – Windows Defender’ınız Grup İlkesi tarafından kapatıldıysa, bu sorunu kolayca düzeltebilirsiniz. Grup İlkesi’ndeki birkaç değeri değiştirmeniz yeterlidir ve Windows Defender yeniden çalışmaya başlayacaktır.
 • Grup İlkesi Windows Defender’ı engeller – Grup İlkeniz Windows Defender’ı engelliyorsa, kayıt defterinizde birkaç değişiklik yaparak sorunu çözebilirsiniz.
 • Windows Defender Grup İlkesi başlatılamıyor – Windows Defender, Grup İlkesi tarafından engellendiyse, Ayarlar uygulamasından Windows Defender’ı başlatarak sorunu çözebilirsiniz.
 • Windows Defender, Grup İlkesi tarafından durduruldu, çalışmıyor Grup İlkesi – Bunlar, Windows Defender ile ortaya çıkabilecek bazı yaygın sorunlardır, ancak bunları çözümlerimizden biriyle çözebilmeniz gerekir.

Windows Defender Grup İlkesi tarafından kapatıldı

1. Bilinmeyen nedenlerden dolayı, windows savunucum devre dışı bırakılmış gibi görünüyor. Bunun bazı Grup İlkeleri nedeniyle yapıldığını söylüyor. Bana böyle bir politika yaklaşımı verilmedi. Bunu ve ne kadar sürede yeniden etkinleştirebilir miyim?
2. Windows 10 için herhangi bir güncelleme indiremiyorum. Lütfen yardım edin.

İyi haber şu ki, bu sorunu çözmek için iki çözüm var.

Sorun giderme adımları, Kayıt Defteri’ndeki Grup İlkesi yolunu değiştirmeyi veya Windows Defender’ı Grup İlkesi’nden kapatma seçeneğini kalıcı olarak devre dışı bırakmayı içerir.


Çözüm 1 – Regedit kullanın

 1. Windows Tuşu + R tuşlarına basın , regedit yazın ve Enter tuşuna basın.
 2. HKey_Local_Machine \ Software \ Policies \ Microsoft \ Windows Defender adresine gidin.
 3. DisableAntiSpyware anahtarındaki değeri silin.

Daha spesifik olarak, bazı kullanıcılar iki seçenek görecektir

 1. Tip altında diyor – REG -DWORD
 2. Veri’nin altında – (geçersiz DWORD (32 bit) değeri) yazıyor

REG -DWORD öğesine çift tıklayın, değeri silebileceğiniz veya sıfıra ayarlayabileceğiniz küçük bir pencere açılacaktır. Anahtar değerini değiştiremiyorsanız, tüm anahtarı silin.

Bazı kullanıcılar DisableRealtimeMonitoring DWORD’yi silerek sorunu çözebileceğinizi bildiriyor, böylece bunu da denemek isteyebilirsiniz.

Bu DWORD’nin konumuna gelince, onu HKEY_LOCAL_MACHINE \ SOFTWARE \ Policies \ Microsoft \ Windows Defender \ Gerçek Zamanlı Koruma anahtarında bulabilirsiniz.Çözüm 2 – Grup İlkesini Kullanma

 1. Yönetici olarak oturum açın. Tip gpedit.msc Arama çubuğuna ve vurmak girin.
 2. Git Yerel Bilgisayar İlkesi > Yönetim Şablonları > Windows Bileşenleri > Windows Defender Antivirus. Seç Windows Defender > sağ taraftaki panelde, sen seçenek göreceksiniz Windows Defender Antivirus kapat ve . Açmak için çift tıklayın.
 3. Yeni pencerede> Devre Dışı Bırak’ı seçin > ayarları kaydetmek için Tamam’ı tıklatın.


Çözüm 3 – Ayarlar uygulamasından Windows Defender’ı açın

Windows Defender’ın Grup İlkesi tarafından devre dışı bırakıldığını bildiren bir ileti alıyorsanız, sorunu yalnızca Ayarlar uygulamasından açarak düzeltebilirsiniz.

Bu oldukça basittir ve aşağıdaki adımları izleyerek yapabilirsiniz:

 1. Ayarlar uygulamasını açın. Windows Key + I kısayolunu kullanarak bunu hızlı bir şekilde yapabilirsiniz .
 2. Ne zaman Ayarlar uygulaması için, gezinmek açar Güncelleme ve Güvenlik bölümünde.
 3. Soldaki menüden Windows Defender’ı seçin ve sağdaki bölmede Windows Defender Güvenlik Merkezi’ni Aç’ı tıklatın.
 4. Şimdi Virüs ve tehdit koruması’nı seçin.
 5. Virüs ve tehdit koruma ayarlarına gidin.
 6. Şimdi Gerçek zamanlı korumayı bulun ve etkinleştirin.

Bunu yaptıktan sonra Windows Defender etkinleştirilmeli ve bilgisayarınız korunacaktır.Çözüm 4 – Komut satırını kullanarak Windows Defender’ı açın

Gelişmiş bir kullanıcıysanız, Windows Defender’ın Grup İlkesi iletisi tarafından devre dışı bırakılmasıyla ilgili sorunu yalnızca komut satırında birkaç komut çalıştırarak düzeltebilirsiniz .

Bu yöntem, Windows Defender’ı saniyeler içinde açmanıza veya kapatmanıza izin verdiği için en hızlı yöntemdir. Windows Defender’ı etkinleştirmek için aşağıdakileri yapmanız yeterlidir:

 1. Windows Tuşu + S tuşlarına basın ve powershell yazın.  Listeden Windows PowerShell’e sağ tıklayın ve menüden Yönetici olarak çalıştır’ı seçin.
 2. Ne zaman PowerShell açılır girmek Set-MpPreference -DisableRealtimeMonitoring 0 ve Enter.


Bunu yaptıktan sonra Windows Defender etkinleştirilir ve sorunun çözülmesi gerekir.

Windows Defender’ı etkinleştirmek için Komut İstemi’ni de kullanabilirsiniz. Komut İstemi’ni kullanarak kayıt defterinizi değiştireceksiniz.

Temel olarak, Çözüm 1’deki ile aynı eylemi gerçekleştireceksiniz , ancak saniyeler içinde tek bir komutla gerçekleştireceksiniz. Bunu yapmak için şu adımları izleyin:

 1. Win + X menüsünü açmak için Windows Tuşu + X tuşlarına basın . Şimdi listeden Komut İstemi’ni (Yönetici) seçin.
 2. Ne zaman İstemi Komutanlığı açılır girmek REG “HKLMSOFTWAREPoliciesMicrosoftWindows Defender” SİL / hacim DisableAntiSpyware komuta ve Enter.

Bunu yaptıktan sonra, seçilen değer kayıt defterinden silinir ve Windows Defender’ın yeniden çalışmaya başlaması gerekir.Çözüm 5 – Windows Defender hizmetinin çalışıp çalışmadığını kontrol edin

Windows, düzgün çalışması için belirli hizmetlere güvenir, ancak bu hizmetlerden birinde bir sorun varsa, bazı sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Windows Defender’ın Grup İlkesi tarafından devre dışı bırakıldığını belirten bir ileti alıyorsanız , sorun devre dışı bırakılmış Windows Defender hizmeti olabilir.

Ancak, aşağıdakileri yaparak bu hizmeti kolayca etkinleştirebilir ve sorunu düzeltebilirsiniz:

 1. Windows Tuşu + R tuşlarına basın ve services.msc girin  Şimdi basın Enter.
 2. Şimdi bir hizmet listesi görünecektir. Sayfayı aşağı kaydırın ve özelliklerini açmak için Windows Defender Antivirüs Hizmetini çift ​​tıklayın.
 3. Set Başlangıç türünü hizmet Otomatik ve tıklama Başlat hizmetini başlatmak için düğmeye. Şimdi değişiklikleri kaydetmek için Uygula ve Tamam’a tıklayın.

Hizmeti etkinleştirdikten sonra sorun çözülmeli ve Windows Defender yeniden çalışmaya başlayacaktır.


Çözüm 6 – Bilgisayarınızda kötü amaçlı yazılım olup olmadığını kontrol edin

Bazen kötü amaçlı yazılım bulaşması nedeniyle bu sorunla karşılaşabilirsiniz. Bazen kötü amaçlı yazılımlar, bilgisayarınızda yönetici ayrıcalıklarına sahip olabilir ve Windows Defender’ı Grup İlkesi’nden devre dışı bırakabilir.

Ancak, PC’nizi kötü amaçlı yazılımdan koruma aracıyla tarayarak bu sorunu çözebilirsiniz.Çözüm 7 – Üçüncü taraf virüsten koruma araçlarının tamamen kaldırıldığından emin olun

Windows Defender, üçüncü taraf bir virüsten koruma yazılımı yükledikten sonra kendini kapatacak şekilde tasarlanmıştır. Bilgisayarınızda üçüncü taraf bir virüsten koruma yazılımı varsa, sorunun nedeni bu olabilir.

Virüsten koruma yazılımınızı kaldırsanız bile, bazen kalan dosyalar veya kayıt defteri girdileri olabilir. Bu dosyalar Windows Defender’ı da etkileyebilir ve bu sorunun görünmesine neden olabilir.

Sorunu çözmek için, bu dosyaları bilgisayarınızdan kaldırmak önemlidir. Bunu yapmanın en iyi yolu, antivirüsünüz için özel bir kaldırıcı indirmektir. Bu aracı doğrudan antivirüs destek sayfasından ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

Bu aracı bulamazsanız, kaldırma yazılımını da kullanabilirsiniz. Bu araçlar artık dosyaları ve kayıt defteri girdilerini kaldıracak ve PC’nizdeki tüm uygulamaları tamamen kaldıracaktır.

Artık dosyaları bu araçla kaldırdıktan sonra, herhangi bir sorun yaşamadan Windows Defender’ı başlatabilmeniz gerekir.


Çözüm 8 – Üçüncü taraf bir virüsten koruma programına geçmeyi düşünün

Windows Defender sağlam bir virüsten koruma yazılımıdır, ancak Windows Defender’ın Grup İlkesi iletisi tarafından devre dışı bırakıldığını düzeltemiyorsanız, üçüncü taraf bir virüsten koruma çözümüne geçmeyi düşünebilirsiniz.

Windows Defender’ın aksine, üçüncü taraf virüsten koruma araçları, birçok kullanıcının yararlı bulacağı bazı gelişmiş özellikler sunar. İşte bu yöntemlerden birini kullanın, Grup İlkesi artık Windows Defender’ı devre dışı bırakmayacaktır. Başka önerileriniz veya sorularınız varsa, bunları aşağıdaki yorumlar bölümüne bırakmaktan çekinmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Bu uygulama grup ilkesi tarafından devre dışı bırakıldı için yorumda bulun

  Bu uygulama grup ilkesi tarafından devre dışı bırakıldı için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Bu uygulama grup ilkesi tarafından devre dışı bırakıldı için ilk yorumu yapabilirsin.