Bilgisayar açılıyor ekrana görüntü gelmiyor

Bilgisayar açılıyor ekrana görüntü gelmiyor Bir bilgisayarın “açılmaması” nın en yaygın yolu, bilgisayarın gerçekten açıldığı, ancak monitörde hiçbir şey göstermediği zamandır.

Bilgisayar kasasında ışıklar görüyorsunuz, muhtemelen fanların içeriden çalıştığını duyuyorsunuz ve hatta ses duyabilirsiniz, ancak ekranınızda hiçbir şey görünmüyor.

Bilgisayar açılıyor ekrana görüntü gelmiyor Sorunu nasıl onarılır

Bu yaygın düzeltmeleri sunduğumuz sırayla deneyin

 • Monitörünüzü test edin. Bilgisayarınızın geri kalanıyla daha karmaşık ve zaman alıcı sorun giderme işlemlerine başlamadan önce monitörünüzün düzgün çalıştığından emin olun.

Monitör bilgisayarınızdan çıkarılmış durumdayken açın ve kapatın. Ekranda herhangi bir tanılama bilgisi görüntüleniyorsa, ekranın enerjili olduğunu ve içeriği görüntüleyebildiğini bilirsiniz.

 • PC’nizin tamamen yeniden başlatıldığını ve tamamen kapalı durumundan geldiğini doğrulayın.

Bir bilgisayar Windows’ta Bekleme / Uyku veya Hazırda Bekletme güç tasarrufu modundan çıkarken sorun yaşıyorsa “açık” görünebilir.

Not: Güç tasarrufu modundayken, güç düğmesini 3 ila 5 saniye basılı tutarak bilgisayarınızı kapatın. Güç tamamen kapatıldıktan sonra, bilgisayarınızı açın ve normal önyükleme yapıp yapmadığını test edin.

 • Sesli uyarı kodunun nedenini giderin

Not: Bir sesli uyarı kodu, bilgisayarınızın kapanmasının nedenini tam olarak nerede arayacağınız konusunda çok iyi bir fikir verecektir.

 • CMOS’u temizleyin.  Anakartınızdaki BIOS belleğinin temizlenmesi,  BIOS ayarlarını fabrika varsayılan düzeylerine döndürecektir. BIOS yanlış yapılandırması, bilgisayarınızın açılmamasının nedeni olabilir.

Not: CMOS’u temizlemek sorununuzu çözüyorsa, BIOS’ta yaptığınız değişikliklerin birer birer tamamlandığından emin olun; böylece sorun geri dönerse, hangi değişikliğin soruna neden olduğunu bilirsiniz.

 • Güç kaynağı voltaj anahtarının doğru ayarlandığından emin olun. Güç kaynağı için giriş voltajı doğru değilse, bilgisayarınız tam olarak açılmayabilir.

Bu anahtar yanlışsa PC’nizin hiç açılmaması ihtimali yüksektir, ancak yanlış bir güç kaynağı voltajı da bilgisayarınızın bu şekilde düzgün başlamasını engelleyebilir.

 • Bilgisayarınızın içindeki her şeyi yeniden yerleştirin.

Yeniden başlatma, bilgisayarınızın içindeki çeşitli bağlantıları yeniden kuracaktır ve genellikle bu gibi sorunlara “sihirli” bir çözümdür.

İpucu: Tüm kabloların doğru bağlandığından emin olun. Örneğin, yerleşik video kartı devre dışı bırakıldıysa, bilgisayara bir VGA kablosu takıldığında bilgisayar açık olsa bile monitörde hiçbir şey olmaz. Bu durumda, VGA kablosunu doğru video kartına takmak istersiniz.

Aşağıdaki bileşenleri yeniden yerleştirmeyi deneyin ve ardından bilgisayarınızın ekranda bir şey gösterip göstermediğini test edin:

 • Tüm dahili veri ve güç kablolarını yeniden yerleştirin
  • Bellek modüllerini yeniden yerleştirin
  • Tüm genişletme kartlarını yeniden yerleştirin
 • Tekrar takın CPU gevşek takılmış olabilir veya düzgün yüklenmemiş olabilir.

NOT: Bu bileşeni, yalnızca bir CPU’nun gevşeme olasılığı çok ince olduğu ve bir tane kurmak hassas bir görev olduğu için ayrı ayrı ele alıyoruz.

 • Bilgisayarınızın içinde elektrik şortu olup olmadığını kontrol edin.
 • Güç kaynağınızı test edin. Bilgisayarınızın fanlarının ve ışıklarının çalışması, güç kaynağının düzgün çalıştığı anlamına gelmez. PSU, diğer donanımlardan daha fazla soruna neden olma eğilimindedir ve genellikle bir bilgisayar bileşenlerinin seçici veya aralıklı olarak çalışmasına neden olur.

Gerçekleştirdiğiniz herhangi bir testte başarısız olursa güç kaynağınızı hemen değiştirin.

İpucu: Güç kaynağını değiştirdikten sonra, varsayalım, açmadan önce PC’nizi 5 ila 10 dakika fişe takılı tutun. Bu gecikme, boşalmış olabilecek CMOS pilinin yeniden şarj edilmesi için zaman sağlar.

Not: Sorununuzun PSU olamayacağını düşünerek güç kaynağınızın testini atlamayın çünkü “işler güç kazanıyor”. Güç kaynakları değişen derecelerde çalışabilir; tam olarak işlevsel olmayan bir güç kaynağının değiştirilmesi gerekir.

 • Bilgisayarınızı yalnızca gerekli donanımlarla başlatın. Buradaki amaç, bilgisayarınızın açılma yeteneğini korurken olabildiğince fazla donanımı kaldırmaktır.

Bilgisayarınız yalnızca gerekli donanım yüklendiğinde normal şekilde başlatılırsa, Adım 11’e ilerleyin.

Bilgisayarınız hala monitörünüzde hiçbir şey göstermiyorsa, aşağıdaki adımları izleyin.

İpucu: Bu adım, bir aceminin tamamlaması için yeterince kolaydır, özel bir araç almaz ve size birçok değerli bilgi sağlayabilir. Yukarıdaki tüm adımlardan sonra bilgisayarınız hala tam olarak açılmıyorsa, bu atlamak için bir adım değildir.

 • Her kurulumdan sonra test ederek çıkardığınız her donanım parçasını teker teker yeniden takın.

Bilgisayarınız yalnızca gerekli donanımlar takılı olarak açıldığından, bu bileşenlerin düzgün çalışması gerekir. Bu, kaldırdığınız donanım bileşenlerinden birinin PC’nizin düzgün açılmamasına neden olduğu anlamına gelir. Her aygıtı PC’nize geri yükleyip her seferinde test ederek, sonunda sorununuza neden olan donanımı bulacaksınız.

Arızalı donanımı tanımladıktan sonra değiştirin. Donanımınızı yeniden yüklerken bu donanım kurulum videoları kullanışlı olmalıdır.

 • Açılış Sırasında Bilgisayarı test eden donanım arza kartı kullanarak bilgisayarınızın donanımını test edin. Bilgisayarınız hala gerekli bilgisayar donanımı dışında bir şeyle birlikte monitörünüzde bilgi görüntülemiyorsa, donanım arza kartı kalan donanımın hangi bölümünün bilgisayarınızın tamamen açılmamasına neden olduğunu tanımlamaya yardımcı olacaktır.

Bir donanım arza kartınız yoksa ve satın almak istemiyorsanız, aşağıdaki Adıma geçin.

 • Hangi donanım parçasının arızalı olabileceğini belirlemek için, bilgisayarınızdaki her bir temel donanımı, aynı anda bir bileşen olarak çalıştığını bildiğiniz aynı veya eşdeğer bir yedek donanım parçasıyla değiştirin. Hangi donanımın arızalı olduğunu belirlemek için her bir donanım değişiminden sonra test edin.
 • Bir donanım arza kartınız yoksa, temel bilgisayar donanımınızın hangi parçasının arızalı olduğunu bilmiyorsunuz. Bu durumlarda, Bilgisayarı teknik servise götürmeniz gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Bilgisayar açılıyor ekrana görüntü gelmiyor için yorumda bulun

  Bilgisayar açılıyor ekrana görüntü gelmiyor için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Bilgisayar açılıyor ekrana görüntü gelmiyor için ilk yorumu yapabilirsin.