Modem arayüzü nasıl ulaşılır?

2 dk okuma süresi

Modem arayüzü nasıl ulaşılır? İnternet erişiminiz varsa, muhtemelen bir modeminiz vardır ve medeminiz seçeneklerle dolu kendi ayar ekranları vardır. Herkes, yalnızca Wi-Fi güvenlik ayarlarını yapılandırmak için yönlendiricinin web arayüzünü nasıl kullanacağını bilmelidir.

Modeminizde bulabileceğiniz seçeneklerden bazıları ebeveyn kontrolleri, İnternet bağlantı süresi sınırları ve Wi-Fi ağlarınıza kimlerin bağlı olduğunu gösteren durum sayfalarını içerir. Bu seçenekler ev ağınızı yönetmek için kullanışlıdır.

Modeminizin Web Arayüzüne Erişme

Her şeyden önce, modeminizin ayarlar arayüzüne web tarayıcınız üzerinden erişmeniz gerekir. Yönlendiriciler zaten ağınıza bağlı olduğundan, web tarayıcısı üzerinden erişebileceğiniz bir arabirim sağlayarak ayarlarını herhangi bir yerel ağ aygıtında kullanılabilir hale getirebilirler.

Bu, modeminizin IP adresini web tarayıcınızın adres çubuğuna takıp Enter tuşuna basmak kadar basittir. Modeminizin el kitabınız varsa, modemin varsayılan IP adresini kılavuzda bulabilirsiniz.

Modemin el kitabına veya model numarasına sahip değilseniz, modemin web arayüzünü bulmanın kolay bir yolu vardır. Windows’da Denetim Masası’nı açın ve Ağ ve İnternet altındaki Ağ durumunu ve görevlerini görüntüle’yi tıklayın. Ağ bağlantınızın adını tıklayın.

view-ağ bağlantısı durumu pencereler

Durum penceresindeki Ayrıntılar düğmesini tıklayın ve “IPv4 Varsayılan Ağ Geçidi” nin sağındaki adrese bakın. Modeminizin ağ geçidiniz olarak işlev görür, bu nedenle bu modemin IP adresi olmalıdır.

bulmak-yönlendirici-IP adres

Bu IP adresini web tarayıcınızın adres çubuğuna takın ve web arayüzüne erişmek için Enter tuşuna basın.

access-yönlendirici-ayar sayfalık

Modemin Arayüzüne Girin

Artık modemin web arayüzüne başarıyla eriştiniz ve web tarayıcınızda görmeniz gerekiyor. Her yönlendirici üreticisi kendi arabirimini oluşturur ve hatta bir yönlendirici modelinden diğerine değişebilir. Modemin arayüzü aşağıdaki ekran görüntülerinden farklı görünecektir, ancak kavramlar aynı olmalıdır.

Modeminize bağlı olarak, hemen bir giriş ekranıyla karşılaşabilirsiniz veya önce bazı durum bilgilerini görüntülemenize izin verilebilir. Her iki durumda da, burada herhangi bir ayar değişikliği yapmadan önce uygun kullanıcı adı ve şifreyle giriş yapmanız gerekecektir. Bu, ağınızdaki diğer kişilerin izniniz olmadan ayarları değiştirmesini önler. Özel bir parola bile ayarlayabilirsiniz, böylece hiç kimse giriş yapamaz ve bu ayarları değiştirebilirsiniz.

Devam etmek için Modemin kullanıcı adını ve şifresini bilmeniz gerekir. Bunları bilmiyorsanız, modemin kılavuzuna bakın veya birçok farklı yönlendiricinin varsayılan kullanıcı adlarını ve şifrelerini listeleyen routerpasswords.com gibi bir web sitesine bakın. Bu bilgileri bulmak için modemin model numarasını bilmeniz gerekir.

sign-içine-yönlendirici

Modeminize özel bir şifre belirlediyseniz ve hatırlayamıyorsanız, şifreyi sıfırlayabilir ve erişim sağlayabilirsiniz. Özel parolasını ve diğer tüm ayarları fabrika varsayılan ayarlarına sıfırlamak için modemin sıfırlama düğmesini kullanın. Bunu yapmak için modeme fiziksel erişime ihtiyacınız olacaktır.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

x