Android bildirim sesi nasıl değiştirilir?

Android bildirim sesi nasıl değiştirilir?  Telefonunuzdaki sıkıcı standart bildirim sesinden bıktınız mı? Daha eğlenceli bir şeyler denemek mi istiyorsunuz? O zaman doğru yere geldiniz! Android akıllı telefonunuzdaki bildirim seslerini nasıl değiştireceğinizle ilgili rehberimizi mutlaka okuyun.

Bu makalede bulacaklarınız aşağıda özet geçilmiştir

 • Varsayılan Android bildirim tonunu değiştirme
 • WhatsApp bildirim tonlarını değiştirin
 • Facebook Messenger bildirim tonlarını değiştirme
 • Kendi Android bildirim tonlarınızı yapın

Varsayılan Android bildirim tonunu değiştirme

Belirli bir uygulama farklı bir ton kullanmadıkça, tüm Android cihazları varsayılan bir bildirim sesi çalar. Sesi değiştirmek isterseniz, yapmanız gereken:

 • 1. Android Ayarlarını açın.
 • 2. Ses üzerine dokunun
 • 3. Varsayılan bildirim sesi ‘ne dokunun.

Farklı bildirim sesleri listesi görünür. Dinlemek için bir ses üzerine hafifçe vurun, ardından seçmek için Tamam’a dokunun. Bu kadar!

Varsayılan bildirim sesleri her zaman sıkıcıdır

Android sürümüne ve telefon üreticisine bağlı olarak, bu ayarın adı biraz farklı olabilir veya bu ayarı başka yerlerde aramanız gerekebilir.

Örneğin, Android 8.0 (Oreo) çalıştıran Pixel 2’de Android Ayarlarını açıp Ses’i ve  ardından Varsayılan Zil Sesi’ni seçmeniz  gerekecek. Bildirim seslerini ayarlamak için Ses menüsünde de Gelişmişe dokunmanız gerekir.

Eski bir modelde, örneğin, Android 6.0 ( Marshmallow ) çalışan bir  LG G4 telefonda, Android ayarlarını açmanız ve daha sonra Zil sesi ve bildirim sesini sonra  Zil sesi seçeneğini seçmeniz gerekecek.

WhatsApp bildirim tonlarını değiştirin

Facebook veya Gmail gibi uygulamalar genellikle bildirim seslerine sahiptir ancak isterseniz bunları kolayca değiştirebilirsiniz. Prosedür, her uygulamaya göre değişebilir. WhatsApp ile size bir örnek göstereceğiz:

WhatsApp Messenger

 • 1. WhatsApp’ı açın.
 • 2. Ekranın sağ üst köşesindeki menüyü açmak için üç noktayı tıklayın.
 • 3. Ayarlara ve  ardından Bildirimler üzerine dokunun.

Şimdi farklı zil sesleri içeren bir liste görünecektir. En sevdiğiniz sesi seçin ve daha sonra seçiminizi onaylamak için Tamam’a dokunun. Presto! Mevcut seçenekleri beğenmiyorsanız, kendi ses dosyalarınızı da oluşturabilirsiniz:

Facebook Messenger’daki bildirim tonlarını değiştirme

Neredeyse yaygın olan Facebook Messenger’da karışıklığı garanti altına alan standart bir ton da var. Kurulumdan sonra en sağdaki sekmedeki menüye gitmek ve değiştirmek için en iyisidir:

 • En sağdaki 👤-menüsünü açın veya profil resminize dokunun.
 • Bildirim tonu seçin.
 • Ön seçimli bir zil sesi seçin.

 

Facebook Messenger çok çeşitli ses tonlarıyla gelir ancak kendi özel seslerinizi kullanamazsınız. Facebook Messenger’ın kaynak koruma eşdeğeri olan Facebook Messenger Lite ile tonunu değiştirmenin hiçbir yolu yoktur. Burada, telefonunuzu sadece ses olmadan titreşecek veya yalnızca bildirim LED’ini kullanacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Ancak, Facebook Messenger’da bireysel sohbetler ve gruplar için özelleştirilmiş bildirimler yok.

Kendi Android bildirim seslerinizi oluşturun

Tabii ki, stok Android zil sesleri kendinizi sınırlamak zorunda değilsiniz, ayrıca kendi oluşturabilir ve kendi kullanabilirsiniz! Android akıllı telefonunuzu bir PC’ye bağlayın, dâhili belleğin ana klasörünü açın ve Bildirimler klasörüne gidin.

Bu klasör yoksa kolayca oluşturabilirsiniz. Bildirim ses dosyalarınızı bu klasöre kopyalayın ve telefonunuzdan erişebilirsiniz. Ücretsiz bildirim tonları sunan Zedge gibi uygulamaları da kullanabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Android bildirim sesi nasıl değiştirilir? için yorumda bulun

  Android bildirim sesi nasıl değiştirilir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Android bildirim sesi nasıl değiştirilir? için ilk yorumu yapabilirsin.