YouTube Analytics Nasıl Kullanılır? Doğru Metrikleri İzleme

12 dk okuma süresi

YouTube Analytics Nasıl Kullanılır? Doğru Metrikleri İzleme YouTube kanalınızdan en iyi şekilde yararlanmak istiyorsanız YouTube analizini tanımak çok önemlidir. Videolarınızın başarılarını ve başarısızlıklarını ölçerek, abonelerinize değer katma ve etkileşimde bulunma fırsatlarını bulabilirsiniz.

Makalenin ana başlıkları.

 • YouTube kanal analizlerinizde önceliklendirmeniz gereken metrikler ve neden?
 • Vanity metrikleri ile işlem yapılabilir veriler arasındaki fark
 • Kanalınızın büyüme stratejisini bilgilendirmek için doğru analizler nasıl seçilir?

YouTube analizi nasıl kullanılır?

 1. YouTube hesabınıza giriş yapın.
 2. Dişli çark simgesinin yanında sağ üstteki profil simgesini ve ardından İçerik Stüdyosu’a tıklayın.
 3. Bu sizi İçerik Oluşturucu Stüdyosu kontrol paneline götürür. Ekranınızın ortasında bazı temel analizleri görmelisiniz (İzlenme süresi, Görüntülemeler, Aboneler ve Tahmini gelirler.
 4. Bu panelin solunda bir menü göreceksiniz. YouTube analiz kontrol paneline gitmek için Analytics’i tıklayın.

YouTube analiz panelinin genel özellikleri

Her bir analiz sayfasının Genel Bakış başlığı, sağdaki açılır menülere sahiptir. İncelemekte olduğunuz verilerin zaman aralığını daralta bileceğiniz yerdir.

Varsayılan ayarlar son 28 günü gösterir, ancak bunları ihtiyaçlarınıza uygun olarak değiştirebilirsiniz. Analytics sayfasına bağlı olarak, belirli coğrafi bilgiler için kıta veya ülkeye göre de filtreleyebilirsiniz.

Veri kümelerini Excel veya CSV metin dosyaları olarak sağ üstteki Dışa Aktar raporunu kullanarak dışa aktarabilirsiniz.

YouTube metrikleri: Video performansını iyileştirmek için nelere dikkat etmek gerekir?

YouTube video analizleri üç ana bölümden oluşur: Gelir raporları , İzlenme süresi raporları ve Etkileşim raporları.

İlk önce İzle saat raporlarını kontrol edelim. İzlenme süresi, görüntüleme sayısı ve tutulması dahil olmak üzere en çok tartışılan istatistiklerden bazılarını burada bulabilirsiniz.

İzlenme süresi raporları

İzleme süresi rapor, YouTube kanalı ayrı videolar bilgileri derler üzerinde kanalınız ve YouTube’un mobil uygulamalarından herhangi angajman.

YouTube’daki en önemli izlenme süresi analizinin ve yanıtladıkları soruların kısa bir özetini burada bulabilirsiniz.

 • İzlenme süresi: Kullanıcılar videolarımı ne kadar süreyle izliyor?
 • Kitleyi elde tutma: Videolarımı sürekli olarak izleyen insanlar nelerdir? Kullanıcılar içeriğimle ne zaman etkileşime giriyor?
 • Demografi: Videolarımı kim izliyor? Hangi ülkelerden gelen görüşlerim nelerdir?
 • Trafik kaynakları: Kullanıcılar videolarımı nerede keşfediyor ?
 • Cihazlar: Görünümlerimin yüzde kaçı masaüstü bilgisayardan, mobil cihazdan veya başka bir yerden geliyor?

İzlenme süresi ve Görünümler

Görüntüleme ve İzlenme süresi aynı sayfada olmasına rağmen, bu istatistikler birbirine bağımlıdır. Bir YouTube videosu 30 saniye veya daha uzun bir süre izlendiğinde bir görünüm kazanır.

Görüntülemeler genellikle bir videonun başarısının ölçüsü olarak kabul edilir. Ancak, bir pazarlama bakış açısından, çoğunlukla bir vanity metriği.

(Vanity metrikleri kolayca yapay olarak şişirilmiş sayılardır, bu nedenle kanalınızın ilerlemesini ölçmenin en doğru yolu değildir.)

Yine de, çok sayıda organik görünümünüz varsa, bu, videolarınızın iyi optimize edildiği ve YouTube’un arama sayfalarında çarpıcı bir şekilde sıralandığı anlamına gelir. Daha da önemlisi, İzlenme süresini toplam Görüntüleme sayısına bölerseniz, çok değerli bir statüye sahip olursunuz: Ortalama görüntüleme süreniz.

İzlenme süresi ÷ görüntüleme sayısı = ortalama görüntüleme süresi

Ortalama görüntüleme süresi çok önemli bir istatistiktir. Video başına temelinde ölçülebilir veya kullanıcıların kanalınızda bir bütün olarak video izleyerek geçirdikleri ortalama süre ölçülebilir.

Videonuzu arama sayfalarında daha üst noktaya taşır ve içeriğinizin Önerilen ve Önerilen video listelerinde görünme olasılığını artırır.

Kitleyi elde tutma

Kitleyi elde tutma raporu, görüntüleyenlerin zaman içinde katılımını izler. Burada, ortalama görüntüleme süresi istatistiklerinizi, en iyi performans gösteren videolarınızın bir listesini ve videolarınızın YouTube’daki diğer kullanıcılarla nasıl bir araya getirildiğini anlayacaksınız.

Bu izlenen yüzdeye göre hesaplanır: Videonuz bir dakika uzunsa ve insanlar 30 saniye izliyorsa, tutma oranı yüzde 50’dir.

YouTube, iki tür kitleyi elde tutma takibini izler: Mutlak kitleyi elde tutma ve Göreli kitleyi elde tutma. Aralarında geçiş yapmak için Kitle tutma grafiğinin altındaki listede bir videoya tıklayın, ardından grafiğe geri kaydırın. Filtreyi ana istatistiklerin altında görürsünüz.

Mutlak kitleyi elde tutma

Mutlak kitleyi elde tutma, videolarınızda en çok hangi anların en çok izlendiğini ve kullanıcıların nerede düştüğünü tam olarak gösterir.

Yüksek performans gösteren bir videonuz varsa, önemli noktaları belirlemek için Mutlak kitleyi elde tutma grafiğine bakın. Anlaşma eğilimlerini saptamak, kitlenizin görmek istediği, içerik oluşturma çabalarınıza rehberlik etmede size daha iyi bir fikir verir.

Benzer şekilde, düşük performans gösteren bir videonuz varsa,  kitleyi elde tutma grafiği, kullanıcıların izlemeye son verme eğiliminde olduklarını gösterir.

YouTube, videolarınızın ilk 15 saniyesine özellikle dikkat etmenizi önerir. Tanıtımlar en büyük düşüş oranına sahiptir. Erken katılım eksikliği fark ederseniz, şunları yapabilirsiniz:

 • İçeriğinizi daha doğru yansıtmak için küçük resim / video açıklamanızı değiştirin
 • Uzun bir girişi kaldırın veya kısaltın
 • Video konusunu hemen ele alarak dikkat çekin

Kitleyi elde tutma

Videonuzun elde tutma oranını, benzer uzunluktaki diğer tüm YouTube videolarıyla karşılaştırdığınız yerdir.

Bu karşılaştırma yalnızca süreye dayalı olduğundan ve içeriğe dahil olmadığından, Mutlak kitleyi elde tutma oranından daha az yararlı bir istatistiktir. Bununla birlikte, içeriğinizle YouTube’daki diğer videolar arasında genel bir karşılaştırma noktası sağlar.

Demografik Bilgi

Videolarınızı izleyen kullanıcıların, özellikle de yaşlarının, cinsiyetlerinin ve coğrafi konumlarının görüntülenmesiyle ilgili bilgi edinmek için demografileri kontrol edin. Kitlenizi tanımak, daha bilinçli ve hedeflenmiş pazarlama kararları vermenize yardımcı olabilir. Ya da daha önce düşünmediğiniz pazarlara girmenize yardımcı olabilir.

Bu bilgiye dayanarak, beklenen demografiyi geri kazanmak, yeni keşfedilen kitlenize dönmek için videolarınızın tonunu ayarlayabilir veya herkesi memnun etmenin bir yolunu bulabilirsiniz.

Demografiye ilgi duymak, aboneleri kazanmak için önemlidir.

Oynatma yerleri

Oynatma konumları, içeriğinizin YouTube platformunda veya çevrimiçi olarak başka bir yerde nerede izlendiğini gösterir.

YouTube’un dışındaki sayfaların trafiğini kontrol etmek isterseniz, grafiğin altındaki listeye ilerleyin ve Harici web sitelerine ve uygulamalara Yerleştir’e tıklayın . Bu, videolarınızın seçilen tarih aralığında izlendiği tüm yerlerin bir listesini getirir.

Videolarınızın nerede oynatıldığını bulmak, reklam harcamalarınızı bu yerlere göre optimize etmenize olanak vererek, paranızın karşılığını en üst düzeye çıkarmanızı sağlar. Ayrıca, kitlenizin yeni pazarlama sosyal yardım ortaklıkları için kapıları açabilecekleri göz atma ve izleme alışkanlıklarına da bir bakış sağlayabilirsiniz.

Trafik kaynakları

İnsanların videolarınızı nasıl bulduğunu buradan öğrenebilirsiniz.

Grafiğin altındaki listede bulunan her bir öğe, o kategorideki belirli bilgileri ortaya çıkarmak için tıklanabilir.

Trafik kaynakları verilerini incelemek, ücretli trafik (ör. YouTube reklamları) veya organik trafik (ör. YouTube’un önerilen videolar özelliği) ile ilgili istatistiklere bakıp bakmadığınız konusunda, kanalınızın erişebileceği hakkında daha ayrıntılı bir fikir verir.

Cihazlar

Cihazlar, kullanıcılarınızın yüzde kaçının içeriğinizi masaüstü, mobil, tablet, akıllı TV veya oyun konsolunda izlediğini gösterir.

Cihazlar, YouTube’da izledikleri içerik türlerini ve genel olarak çevrimiçi olarak nasıl etkileşimde bulunduklarını etkiler.

Mobil kullanıcılar hareket halindeyken izlemeye eğilimlidir, bu nedenleMasaüstü kullanıcılarının çevrimiçi bir şeyler satın alma olasılığı daha yüksektir . Yani dönüşümler sizin hedefinizse, bunun yerine o pazara hitap etmek isteyebilirsiniz.

Nihayetinde, kullanıcılar her cihazda YouTube’u izledikçe bir denge bulmak iyidir. Örneğin, akıllı TV izleyicileri YouTube’un en hızlı büyüyen pazarıdır. Sayıları her yıl ikiye katlanıyor .

Etkileşim raporları

En önemli Etkileşim metrikleri, Aboneler , Beğenenler ve Beğenmeyenler , Yorumlar ve Paylaşım özelliklerini içerir. Bu, görüntüleyenlerin videolarınızla ilgili neler hissettiklerini doğrudan size söyleyebildikleri tüm yollardır. Bu verilere bakmak, abonelerinizle ilişkilere ulaşmak ve ilişkiler kurmak için en iyi fırsatları gösterecektir.

Aboneler

Aboneler sayfası, kitle numaralarınızdaki genel eğilimleri gösterir. Üç ana veri kümesi vardır:

 • Aboneler : Seçili süre içinde kaç abone kazandığınız ve tutulduğunuz
 • Kaç Abone kazanıldı : Bu süre zarfında toplam abone sayısı (kısa bir süre sonra tekrar aboneliği olsa bile)

Abone sayınız fark edilir derecede değişirse, sayfanın grafiğinin altındaki Kaynak seçeneğine bakın. Videolarınızın bir listesini, abone sayınızı ne kadar etkilediğine göre pozitif veya negatif olarak sıralar. Ayrıca bu verileri kazanılan veya kaybolan aboneler tarafından da düzenleyebilirsiniz.

Görünüm sayısı gibi, abone sayısı da bir miktarlık ölçüsüdür, ancak elde ettiğiniz abone sayısı arttıkça kanalınız YouTube’da görünecek ve daha fazla aboneye , görüntülemeye, verilere ve analizlere yol açacaktır .

Not: Aboneler verileri gerçek zamanlı olarak gösterilmez. YouTube, hiç kimsenin  yapay olarak artırmak istemediğinden emin olmak için abone sayılarını kesinlikle izler. Bu, kanalınızda beklenmedik bir ihtilafı tetikleyen bir video yayınladığınızda, Abone verilerinizin 48 saat sonrasına kadar herhangi bir etki göstermeyebileceği anlamına gelir.

Beğeniler ve beğenmemeler

İzleyicilerinizle temasınızı kaybetmediğinizden emin olmak için beğenilerinizi, beğenmemenizi ve yorumları yakından izleyin.

Beğenenler ve beğenmeyenler, görüntüleyenlerin kendilerini tek tıklamayla ifade etmelerine olanak tanır. Görünümlere benzer şekilde, Beğenimler bir miktar ölçütler bütünüdür, ancak sahip olduğunuz o kadar çok YouTube SEO sıralamanız o kadar iyi olur.

Videolarınızdaki beğenilerin ve beğenmemenizin ardındaki motivasyonların en açık şekilde anlaşılması için yorumlara göz atmanız gerekir.

Yorumlar

Bir video beğeniler ve görüşler biçiminde çok sayıda etkileşim kazanırsa, bu etkileşimleri motive eden şeyleri daha iyi anlamak için yorumları okuyabilirsiniz.

Kanalınızdaki yorumları sürekli olarak izlemelisiniz. olumlu veya olumsuz – yanıt vermek, Takipçilerinizi dinlediğinizi gösterir. Daha fazla katılımı teşvik etmek ve topluluğunuzu büyütmek için iyi bir yoldur.

Maalesef, yorumlar bölümleri, özellikle iyi yönetilmedikleri takdirde, toksik olabilirler. Kanalınızın aboneler için güvenli bir ortam olmasını sağlamak amacıyla kötüye kullanım veya spam örneklerini işaretlemeyi unutmayın.

Paylaşım

Paylaşımlar, kullanıcı etkileşiminin son en büyük metriğidir. Paylaşımlar, videonuzun başkalarını izlemelerini teşvik etmek için videonuz hakkında yeterince bilgi sahibi olduklarını gösterdiklerinden, beğenmekten kesinlikle daha önemlidir.

Videolarınızın paylaşıldığı yerle ilgili verileri görmek için Paylaşım hizmeti filtresini tıklayın . Coğrafi konum, cihaz veya tarihe göre de filtreleyebilirsiniz.

Gelir raporları

Ocak 2018’de YouTube , kanaldan para kazanma ile ilgili kuralları sıkılaştırdı : reklamlara uygun olmak için YouTube kanalları, platformun kurallarına ve düzenlemelerine uymanın yanı sıra 4.000 saatlik izlenme süresi ve en az 1000 aboneye sahip olmalıdır.

Gelir raporları özelliği, belirli bir süre içinde YouTube’da ne kadar para kazandığınızı ve gelir akışlarınızın nereden kaynaklandığını gösterir:

 • Reklamların diğer videoları videolarınızda gösterilmek için ödeme yapıyor
 • YouTube’daki kendi ücretli reklamlarınız
 • Platformdaki başka bir yerden gelen gelir akışları

gelir

Gelir altında takip edilecek iki ana istatistik şunlardır:

 • Tahmini gelir: Google tarafından satılan tüm reklamlardan tahmini toplam gelir
 • Tahmini reklam geliri: AdSense ve DoubleClick reklamlarından tahmini gelir

Diğer YouTube video analizleri gibi, bunlar tarihe ve coğrafi yere göre filtreleyebilirsiniz.

Gelir grafiğinin altında ilerlemek sizi gelir getiren videolar listenize getirecektir. Varsayılan olarak, dönem içinde en karlı videoyla başlayacaksınız.

Kazanma kalıplarını tanımlamak için Gelir raporu özelliğini kullanın. Haftanın belirli günlerinde daha fazla para kazanıyorsanız, bu trendlerden yararlanmak için içerik yayınlama programınızı değiştirmeyi düşünebilirsiniz.

Şirketinizin kış sporları malzemeleri sattığını ve YouTube’da reklam verdiğinizi varsayalım. İnsanların sezon sonrası fırsatlardan yararlandığı kayak sezonundan hemen sonra gelirde yeni bir artış saptayabilirsiniz.

YouTube arama sıralamanızı nasıl iyileştirirsiniz?

Paketlerinizi YouTube analizlerinden yükseltmek, YouTube SEO’nuzu iyileştirmenin garantili bir yoludur. Her türlü SEO’da olduğu gibi , en iyi uygulama, insanların etkileşime girdiği ve arkadaşlarıyla paylaştığı yüksek kaliteli, değerli içerikler üretmektir.

Video açıklamanıza anahtar kelimeler ekleyin

Google’ın Anahtar Kelime Planlayıcı’yı kullanarak alakalı anahtar kelimeleri bulun ve bazı rekabetçi analizler yapmayı da unutmayın.

YouTube ayrıca, videolarınızın organik aramada nasıl görüneceğine yardımcı olan “etiketler” meta verileri içerir. Video konuyla uyumlu olması gereken 500 kelimeye değin etiket eklemenize izin verilir.

Kurallara uymak

Bir önceki noktada, video açıklamalarınızı yazarken, YouTube’un meta verileriyle ilgili yönergelerine uyduğundan emin olun.

YouTube’un , videolarınıza dahil etmesine izin verdiğiniz içerikle ilgili çeşitli politikalar da vardır. Bunlar çoğunlukla sağduyulu kurallardır ve takip edilmesi çok zor olmamalıdır.

Ne Son Olarak Videoları düzenli olarak yükleyin.

Yapılan Yorumlar
Bu yazı için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

x