WordPress’i SMTP Posta Göndermek İçin Yapılandırma

WordPress’i SMTP Posta Göndermek İçin Yapılandırma WordPress, kolaylıkla bir web varlığı tasarlamanıza izin veren tüm nitelikleri nedeniyle, bazı alanlarda hala zorluk çekmektedir. Sorunlu konulardan biri, e-posta göndermek için SMTP kullanımıdır. WooCommerce platform eklentisi aracılığıyla ürün satıyorsanız veya müşterilerle, üyelerle veya kullanıcılarla düzenli olarak iletişim kurmanız gerekiyorsa, bu özellikle zahmetlidir.

Mailgun veya Google Apps gibi bu soruna yardımcı olacak birçok üçüncü taraf çözümü var, ancak bunlar ücretli uygulamalardır ve herkesin bu tür çözümlere ayıracak kaynakları yoktur.

WordPress sorunu

WordPress, PHP’yi sistemin omurgası olarak kullanır ve birçok barındırma sağlayıcısı, müşterilerin güvenliğine yönelik olarak, bu PHP kurulumunu yanlış yapılandırdı veya hatta devre dışı bıraktı. Bu konunun meselesi. Barındırma sağlayıcısı tarafından engellenmişse, WordPress e-postaları teslim edilmeyecektir. Buna rağmen, WordPress mail()genellikle düzgün yapılandırılmamış ve çoğu zaman Spam klasörüne inecek olan e-postaları göndermek için varsayılan PHP işlevini kullanıyor.

Çözüm

E-posta göndermek için PHP kullanmak yerine, SMTP çok daha iyi bir alternatiftir. SMTP, Basit Posta Aktarım Protokolü anlamına gelir ve Gönder’i tıkladığınızda işlemi kolaylaştıran şeydir.

Kendi etki alanınızı WordPress ve SMTP ile kullanmak için, WP Mail SMTP eklentisini yüklemeniz gerekir.

Kurulduktan sonra, WordPress yönetim panonuzun solundaki menüden “Ayarlar -> WP Mail SMTP” ye gidin.

Kullanmak istediğiniz e-posta adresini, genellikle “something@mydomain.com” yazın ve göndermek için kullanmak istediğiniz adı ekleyin. Bu, insanların mesajınızı aldıklarında gördükleri olacaktır.

Ardından, Mailer seçeneklerinin bulunduğu en altına gitmeniz gerekir. Aşağıda görülen diğer ayarları gösterecek olan “Diğer SMTP” ye tıklayın.

  • SMTP ana bilgisayar ayrıntılarını, şifreleme türünü ve port numarasını girin. Genelde, ev sahibi “mail.etkialaniniz.com” gibi bir şey olur; ancak farklı olabilir. 
  • Şifreleme, ana makinenin kurulumuna bağlı olacaktır. Eğer sunucunuz bunu etkinleştirdiyse, SSL kullanmak için minimum düzeydedir ve ideal olarak TLS kullanılmalıdır.
  • Bağlantı noktalarına gelince, seçim şifreleme türünü temel alır. 465 numaralı bağlantı noktası SSL içindir ve 587 numaralı bağlantı noktası TLS için kullanılır; aksi takdirde şifreleme kullanılmazsa, 25 numaralı bağlantı noktasıdır.

Son olarak, gerekirse, Kullanıcı Adı ve Parola’yı girmenizi sağlamak için “Kimlik Doğrulama” yazan kaydırıcıyı kullanın. Bu ayrıntılardan emin değilseniz, web barındırma sağlayıcınız size bunları verebilir veya belki de sunucunuzun Yönetici Kontrol Paneli dahilinde olabilir.

Her şeyin doğru olduğundan emin olduktan sonra, Ayarların sonundaki Kaydet düğmesine tıklayın.

Test Etme

“E-posta Testi” sekmesine tıklayarak ayarları test edebilirsiniz. Test e-postasını alacak e-posta adresini girin ve “Test Gönder” i tıklayın. Başarılı olursa, eklentiyi doğru bir şekilde yapılandırdınız ve WordPress’ten e-posta göndermeye hazırsınız.

Ek ayarlar

Bu isteğe bağlıdır ancak önerilir. Eklentiye girdiğiniz parola “düz metin” de tutulur, bu da herkesin okuyabileceği anlamına gelir. Aşağıdaki resimde gösterildiği gibi Şifre alanının altındaki metni görebilirsiniz.

WordPress kurulumunuzun kök dizininde bulunan wp-config.php dosyanızı düzenlemeniz gerekir. Herhangi bir değişiklik yapmadan önce dosyayı yedeklemeyi unutmayın.

“Hepsi bu, düzenlemeyi bırak! Mutlu bloglamalar ”ve hemen önce aşağıdaki kodu ekleyin.

define( ‘WPMS_ON’, true );

define( ‘WPMS_SMTP_PASS’, ‘your_password’ );

“Your_password” kelimesini gerçek şifrenle değiştir ve kaydet.

Sorun giderme

E-postalarınızın hala gönderilmeyeceğini tespit ederseniz, port numaralarını ve girilen ayrıntıları kontrol edin. Çoğu zaman kullanılan şifreleme ve port numarasının bir kombinasyonudur. Hosting sağlayıcınız veya e-posta sağlayıcınız size daha fazla yardımcı olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. WordPress’i SMTP Posta Göndermek İçin Yapılandırma için yorumda bulun

    WordPress’i SMTP Posta Göndermek İçin Yapılandırma için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak WordPress’i SMTP Posta Göndermek İçin Yapılandırma için ilk yorumu yapabilirsin.