Word’de Metnin Üzerine Yazı Yerleştirme

Word’de Metnin Üzerine Yazı Yerleştirme Word belgesinde bir resmin üzerine metin yerleştirmek isteyebileceğiniz çeşitli nedenler vardır. Belki de şirket logonuzu iş için yazdığınız bir belgenin arka planına yerleştirmek istersiniz, ya da hassas bilgiler içeren bir belgeye “gizli” bir filigran ihtiyacınız olabilir. Nedeni ne olursa olsun, bunu Microsoft Word’de kolayca yapabilirsiniz.

Düzenli Metnin Arkasına Bir Resim Yerleştirme

Word’deki bir örnek, Word’ün “Ekle” sekmesindeki “Resimler” grubundan ekleyebileceğiniz nesnelerden herhangi birini ifade eder. Buradaki örneğimizde basit bir resim kullanacağız, ama aynı teknik bu illüstrasyon tiplerinden herhangi birine uygulanır.

Metnin bir resmin üstünde görünmesini sağlamak için , metnin arkasında görünecek şekilde resimdeki metin kaydırma seçeneğini değiştirirsiniz .

Nesnenizi önceden Word belgenize eklemediyseniz, devam edin ve şimdi yapın. Bu resim türlerinin çoğunu (resimler, simgeler, SmartArt, grafikler ve ekran görüntüleri) eklediğinizde, bu nesne varsayılan olarak metninizle aynı çizgiye yerleştirilir. Bunun istisnaları, varsayılan olarak metnin önüne yerleştirilen 3B modeller ve şekillerdir.

Metninizin arkasındaki nesneyi almak için bu varsayılandan değiştireceğinizden pek bir şey yoktur, ancak eklediğiniz şeylere bağlı olarak başlangıçta biraz farklı görünebileceğini unutmayın.

Nesnenizi ekledikten sonra seçmek için tıklayın. Sağ üst köşede küçük bir simge göreceksiniz.

Bu “Düzen Seçenekleri” dir. Devam edin ve küçük bir mizanpaj seçenekleri listesini açmak için tıklayın. “Metin Sarma İle” bölümünün altındaki “Metin Arkası” düğmesini seçin. Bunu yaptığınızda, görüntüyü yerleştirirken hareket eden Word belgesindeki herhangi bir metin, orijinal konumuna geri döner.

Düzen Seçeneği

“Metin Arkası” öğesini seçtiğinizde, iki seçenek daha mevcut olur. “Metni taşı” seçeneği, metninizi eklediğinizde veya silerken grafiğinizin sayfada hareket etmesini sağlar. “Sayfadaki konumu düzelt” seçeneği, metninizi eklediğiniz veya sildiğinizde grafiğinizi sayfada aynı yerde tutar. 

Her halükarda, şimdi “Arkasında Metin” seçeneğini etkinleştirdiğiniz de, normal paragraf metniniz nesnenizin önünde görünür.

Görüntü Üzerine Metin Kutusu Ekleme

Bir resmin veya başka bir nesnenin önünde görünmesi için metin almanın başka bir yolu da vardır – bir metin kutusu. Bir metin kutusu oluşturduğunuzda, başka bir örnek nesne gibi çalışır. Çevresinde sürükleyebilir ve bir resim gibi başka bir nesnenin önünde görünmesini sağlayabilirsiniz. Bu teknik, normal paragraf metninden başka bir şey kullanmak istediğinizde kullanışlıdır.

Devam edin ve önce resminizi veya diğer resimlerinizi ekleyin. Bir metin kutusu eklemek için “Ekle” sekmesine geçin ve “Metin Kutusu” düğmesine tıklayın. Açılır menüde, istediğiniz metin kutusunun türünü seçin. İşte, “Basit Metin Kutusu” seçeneğiyle gidiyoruz.

Ekledikten sonra metin kutusu otomatik olarak seçilir, böylece devam edip metninizi yazabilirsiniz. Ardından, resmin üzerine sürükleyin. 

Kutunun etrafında bir kenarlık olduğunu ve metin kutusunun arka planının kesintisiz beyaz olduğunu fark edeceksiniz. Hadi devam edip sınır ve arka plan dolgusunu gidelim.

Metin kutusunun kenarlığını tıklayın. Yeni bir “Format” sekmesi belirirsiniz. Devam et ve bu sekmeyi tıkla. Kullanacağımız “Şekil Stili” bölümünde iki seçenek var: “Şekil Doldur” ve “Şekil Anahat”.

Şekil doldurun ve anahat

“Şekil Doldur” düğmesine tıkladığınızda, farklı renkler ve tema seçeneklerine sahip bir açılır menü belirir. “Doldurma Yok” seçeneğini tıklayın.

Dolu değil

Metin kutunuzun arka planı artık gitti.

Ardından, “Shape Outline” düğmesine tıklayın ve o açılır menüden “No Anahat” seçeneğini seçin.

Anahat Yok

Şimdi, sınırın kaldırıldığını göreceksiniz.

Hepsi bu kadar var. Bu yöntemin en büyük avantajı, bu metin kutusunu sürüklediğiniz de, metninizi görüntünüzle hizaya getirmek istediğinizde.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Word’de Metnin Üzerine Yazı Yerleştirme için yorumda bulun

    Word’de Metnin Üzerine Yazı Yerleştirme için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Word’de Metnin Üzerine Yazı Yerleştirme için ilk yorumu yapabilirsin.