Telefonum Neden ısınıyor?

Telefonum Neden ısınıyor? Telefonunuzu birkaç günden uzun süredir kullandıysanız, büyük olasılıkla, kullandığınız sırada zaman zaman ısındığını fark ettiniz. Bu (neredeyse her zaman) normaldir. Telefonunuzun içinde bir bilgisayardaki ile çok benzer bir işlemci var. Ve bir bilgisayardaki gibi, telefonunuzun işlemcisi çalışırken ısı üretir. Çalışma performansı ne kadar zor olursa, o kadar çok ısı üretir. Bu, içindeki tüm çılgın atomik elektriksel şeylerin sadece bir yan etkisidir.

Masaüstü  ve dizüstü bilgisayarlar neden fazla ısınmıyor?

Masaüstü bilgisayarlar ve dizüstü bilgisayarlar , ısıyı tüm önemli elektrik çiplerinden uzaklaştırmak için fanları, soğutucuları ve hatta su sistemlerini kullanırlar – her ikisini de güvende tutmak ve çalışır durumda tutmak için – ancak telefonların bu tür aşırı soğutma cihazları için yer yoktur. Bir bilgisayar fanına sahip olsaydı, iPhone’unu hayal edebiliyor musun?

Aktif soğutma yöntemlerinin çoğu tablo dışında olduğundan, telefon üreticileri ısıyı yönetmek için başka yollar bulmak zorunda kalmıştır. En basit olanı, yongaların çok fazla ısı üretmemesi için zeminde tasarlanmış olmasıdır. Telefonunuzu uzun bir süre boyunca – oyun veya video düzenleme gibi bir şey yaparak – hızınıza geçirmediğiniz sürece, bunu hissetmeniz için yeterince sıcak olmamalıdır.

Telefonu daha iyi soğurmak için ne yapılıyor

Telefonlar daha güçlü hale geldikçe, üreticiler ısı yönetiminin diğer yollarını araştırmak zorunda kaldılar. Samsung son telefonlarında “su soğutması” getirerek yeni yöntem geliştirmeye çalışıyor. Diğer telefon üreticileri de benzer sistemleri kullanmaktadırlar.

Şimdiye kadar, telefonun ısınması için normal nedenlerden bahsediyorum, ama aynı zamanda batarya ile daha ciddi bir şeyin belirtisi de olabilir . Telefonunuz gereğinden fazla ısınır ve pilin şişmeye başladığını fark ederseniz, telefonu kapatın ve hemen üreticiye başvurun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Telefonum Neden ısınıyor? için yorumda bulun

    Telefonum Neden ısınıyor? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Telefonum Neden ısınıyor? için ilk yorumu yapabilirsin.