Windows Lisans Anahtarı Öğrenme

5 dk okuma süresi

Windows Lisans Anahtarı Öğrenme Windows’u yeniden yüklemeniz veya anakartınızı yükseltmeniz gerekirse, Bu makalemiz size size Windows ürün anahtarınızı nasıl bulacağınızı veya çıkaracağınızı gösterecektir.


Windows ürün anahtarınızı kaybetmek kolaydır. Dizüstü bilgisayarınızla veya PC’nizle birlikte verilen ambalajla atmış olabilirsiniz. Çoğu durumda, makinenin üzerinde bir yerde kodu taşıyan bir etiket vardır, ancak yıllar geçtikçe solmuş, silinmiş veya hasar görmüş olabilir.

Neyse ki, Windows Kayıt Defterinde arama yapacak ve sizin için ürün anahtarını bulabilecek uygulamalar var. Şifrelenmiştir, bu nedenle kendiniz manuel bir arama yapmaya çalışmayın. 

Bunun yerine, ProduKey  veya Magical Jelly Bean KeyFinder indirin. Her ikisi de Windows XP, Vista, 7, 8 ve – bazı durumlarda 10 etkinleştirme anahtarını bulması gereken ücretsiz araçlardır.

Magical Jelly Bean ile, Windows önyükleme yapmazsa, anahtarı ayıklamak için başka bir sabit sürücüdeki bir Windows kurulumunu taramak için bile kullanabilirsiniz. Ancak, aynı Windows sürümüne (XP veya Vista) sahip başka bir çalışan bilgisayardan çalıştırmanız gerekir. Ücretsiz araçlar işe yaramazsa daha güçlü bir alternatif, Anahtarları Kurtar.

Windows 10 ürün anahtarımı nasıl bulurum?

Windows 10 özel bir durumdur, çünkü eski sürümler gibi mutlaka bir ürün anahtarı gerektirmez. Ancak, Windows 10’un kutulu bir kopyasını satın aldıysanız, kutudaki bir etikette olacaktır. Windows 10’un dijital bir kopyasını Microsoft’tan veya başka bir siteden çevrimiçi satın aldıysanız, ürün anahtarını bir e-posta ile almış olmalısınız.

Ancak, Windows 10 kopyanızı ücretsiz bir yükseltme ile aldıysanız veya yeni bir PC veya dizüstü bilgisayarla birlikte gelirse, hiçbir anahtar olmayabilir. Bunun nedeni Microsoft’un ‘dijital hak’ olarak adlandırılan bir ürün anahtarına alternatif bir yöntemi olmasıdır. 

Windows 10 çalıştıran bir PC, dizüstü bilgisayar veya tablet satın aldıysanız , ürün anahtarını içeren bir etiket veya Orijinallik Sertifikası olmalıdır ya da ürünle birlikte gelen ambalaj ya da belgelere dahil edilmiş olması gerekir.

Ancak, bu her zaman böyle değildir. Bir okuyucu, HP’ye göre, güvenlik nedeniyle dizüstü bilgisayarlara veya PC’lere ürün anahtarı koymadığını söyledi. Dijital hakta olduğu gibi (artık Dijital Lisans olarak da adlandırılır), ürün anahtarı “bilgisayarda bir yerde” saklanır ve gerektiğinde otomatik olarak etkinleştirilir. Bunun, sabit sürücü arızalansa bile çalışması gerekiyordu.

Neyse ki, eski sürümlerde olduğu gibi, ProduKey’i kullanarak Windows 10 ürün anahtarınızı çıkarabilirsiniz.

Not: Program, anti-virüs programınız tarafından işaretlenebilir , çünkü bu, anahtarları ayıklamak için kullanılan bir araçtır – bazı anti-virüsler bunu bir virüs veya kötü amaçlı yazılım olarak görür.

Ürün Anahtarınızı bir kağıda yazın ve güvenle saklayın. Windows 10’u başka bir makineye yeniden kurmanız veya sabit sürücünüzü silmeye karar vermeniz gerekirse, şimdi Windows 10’u doğrudan Win10 ISO’dan yükleyebilirsiniz.

Windows 10’u yeniden yüklemek için bir ürün anahtarına ihtiyacım var mı?

Microsoft ilk yükseltme işleminden sonra bilgisayarınızın ‘dijital imzasını’ aldığından, temiz bir kurulum yaptığınızda bileşenlerin kombinasyonunu tanır ve Windows’u otomatik olarak etkinleştirir. Bu, kurulum işleminin başında bir ürün anahtarı isteyen ekranı güvenli bir şekilde atlayabileceğiniz anlamına gelir.

Size bunu söyleyecek bir mesajın olmaması sinir bozucu: ekran öncelikle satın aldıkları Windows 10 sürümünü yükleyenler için ve bu nedenle hala bir anahtar gerektiriyor.

Bu nedenle, kurulum sırasında bu ekranı atlasanız bile, Windows 10 PC’nizde herhangi bir önemli değişiklik yapmadığınız sürece etkinleştirilmelidir. Sabit diskten SSD’ye yükseltme işlemi hiçbir şeyi etkilemez ve grafik kartınızı değiştirmez. Ancak, anakartınızı ve işlemcinizi yükseltmek muhtemelen ‘önemli’ sayılır ve Windows’un artık etkinleştirilmediğini veya yeniden kuruyorsanız Microsoft’un destek hattını aramanız gerekir.

Windows 10’un etkin olup olmadığını nasıl kontrol ederim?

Başlat düğmesine sağ tıklayın ve beliren menüden Sistem’i seçin. Şimdi Güncelleme ve Güvenlik’e, ardından soldaki menüden Etkinleştirme’ye tıklayın:

En üstte Windows 10 sürümünü ve “Aktivasyon: Windows etkindir” ifadesini görmelisiniz. Eğer görürseniz  : “Aktivasyon, Windows etkinleştirildiğinde  Windows 7 veya 8 yükseltme gibi bir dijital lisansı ile” o zaman bir ürün anahtarını olmayacaktır. 

Benzer şekilde, Başlat Menüsündeki Ayarlar’ı ve ardından Güncelleme ve Güvenlik’i tıklatırsanız, Etkinleştirme adlı bölümü göreceksiniz. İçerik Oluşturucu Güncellemesi’nden önceki bir sürümü kullanıyorsanız, şöyle görünecektir.

Windows dijital lisansla etkinleştirilmişse ne yapmalıyım?

Windows 10 dijital bir lisans kullandığı için ürün anahtarını çıkaramıyorsanız, bu lisansı Microsoft hesabınıza bağlamanız gerekir.

Ardından, CPU’nuzu ve anakartınızı yükseltseniz bile, yükseltilmiş donanımı ilk açtığınızda Windows yeniden etkinleştirilir ve Windows internete bağlanır. (Bu, Windows 10 ve sonraki sürümlerin Yıldönümü Güncelleme sürümleri için geçerlidir.)

İşte nasıl yapılacağı:

 • Ayarlar uygulamasını açın
 • Hesaplara tıklayın
 • Bilgilerinize tıklayın
 • ‘Bunun yerine bir Microsoft hesabıyla giriş yap’ bağlantısını tıklayın (bilgisayarınız bir çalışma alanına bağlıysa bu gösterilmez)
 • Bilgilerinizle giriş yapın
 • Mevcut Windows şifrenizi girin
 • PIN oluşturun veya ‘Bu adımı atla’yı tıklayın.

Şimdi, dijital lisansın Microsoft hesabınızla doğru bir şekilde ilişkilendirildiğini kontrol etmek için aşağıdakileri yapın:

 • Ayarlar uygulamasını açın
 • Güncelleme ve güvenlik üzerine tıklayın
 • Aktivasyon üzerine tıklayın
 • Eminim artık okur Marka “Windows etkinleştirildiğinde  bir dijital lisans ile  Microsoft hesabına bağlı ” hepsi bu kadar
Yapılan Yorumlar
Bu yazı için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

x