Windows Bu Diske Yüklenemiyor

Windows Bu Diske Yüklenemiyor Bu hata, Windows’u kendi bilgisayarlarına yeni yüklemeye çalışan kullanıcılara görünür. Hata, özellikle sorunun doğasını açıklamadan Windows’u yüklemenize izin vermemesi nedeniyle doğada oldukça can sıkıcıdır. Tam hata mesajı:

“Windows bu diske yüklenemiyor. Seçilen diskin MBR bölüm tablosu var. EFI sisteminde, Windows yalnızca GPT disklere yüklenebilir. ”

Bu sorunu çözmenin birçok yolu vardır ve kullanıcılara en çok yardımcı olan yöntemleri temsil edeceğiz!

Windows’un Seçili Diske Yüklenmesini Ne Engeller?

Bu hata, bölümlerinizi nasıl yönettiğiniz ve biçimlendirdiğinizle ve temel nedenlerin doğada oldukça benzer olmasıyla yakından ilgilidir. İşte en yaygın nedenlerin kısa bir listesi:

 • Sürücünüz farklı bir dosya formatı kullanmak üzere yanlış yapılandırılmıştır ve bu problemden kurtulmak için tüm bölümlerini silmeniz gerekebilir.
 • Sizin önyükleme sırası EFI önyükleme için doğru şekilde ayarlanmamış olabilir ve BIOS belli seçeneğini devre dışı bırakmayı ile birlikte değiştirmek isteyebilirsiniz.
 • Diskinizi gerçekten GPT’ye dönüştürmeden ve bu problemden kurtulmadan önce diskinizin temizlenmesigerekebilir .

1. Çözüm: Bölümlerinizi Silin

Sabit sürücünüzdeki bölümler MBR bölüm tablosunu kullanmak için yanlış yapılandırılmışsa, bu konuda yapabileceğiniz en iyi şey bölümlerinizi silmektir. Bu yöntem yalnızca sürücülerindeki verileri kaybetmeye hazır olan kullanıcılar için önerilir. Örneğin, herhangi bir kişisel dosya olmadan yeni bir yükleme yapıyorsanız, bunu kontrol edin!

 1. Yükleme ortamını yerleştirin ve bilgisayarı önyükleyin. Dil, saat ve tarih ayarlarını vb. Ayarlayın.
 2. Windows 10’u daha önce bu bilgisayara hiç yüklemediyseniz, Windows etkinleştirme ekranını görürsünüz. Buraya Windows 10 anahtarınızı girin. Eğer bir tanesine sahip değilseniz fakat geçerli bir 7, 8 veya 8.1 anahtarınız varsa, bunun yerine buraya girin. Ayrıca bu bölümü atlayabilir ve kurulum tamamlandıktan sonra anahtarı girebilirsiniz.
 1. “ Ne tür bir kurulum istiyorsunuz? ”Ekranı. Tamamen farklı bir şey olan bir yükseltme yüklemesi değil, temiz bir yükleme gerçekleştirdiğinizden emin olmak için “ Özel ” seçeneğini belirleyin.
 2. Şimdi “ Windows’u nereye kurmak istiyorsunuz? “Etkinleştirdiğiniz bölümleri içeren ekran. Mevcut işletim sistemi sistem dosyalarını içeren her birini seçin ve Sil düğmesine tıklayın. Windows’u kurmak istediğinizi seçin ve işlemi takip edin. Hata daha fazla görünmemelidir.

2. Çözüm: Önyükleme Sırasını DVD’ye Değiştirin

Bu yöntem aynı zamanda birçok kullanıcıya yardımcı olmuştur ve avantajı hiçbir şeyi silmenize gerek kalmamasıdır. Ancak, önyükleme yöneticisinin DVD’yi kontrol etmesini sipariş etmek için herhangi bir şeyden önce belirli BIOS ayarlarını düzenlemeniz gerekecektir!

 1. Bilgisayarınızı açın ve klavyenizdeki BIOS Setup tuşuna hemen, birkaç saniyede bir, yaklaşık saniyede bir kez, Computer Setup Utility veya BIOS ayarları açılana kadar basın. Bu tuş, Kur’u çalıştırmak için ekranda _ tuşuna basın olarak gösterilir.BIOS’a girme
 2. BIOS ayarları penceresi açıldığında Güvenlik menüsüne geçmek için sağ ok tuşunu kullanın, menüden Güvenli Önyükleme Yapılandırmasını seçmek için aşağı ok tuşunu kullanın ve Enter tuşuna basın. Bu seçenekler bazen Sistem Yapılandırması veya Güvenlik sekmesi altındaki konumdur.
 1. Bu seçeneği kullanmadan önce bir uyarı görünecektir. Güvenli Önyükleme Yapılandırması menüsüne devam etmek için F10 tuşuna basın. Güvenli Önyükleme’yi seçmek için aşağı ok tuşunu kullanın ve bu ayarı Devre Dışı Bırak olarak değiştirmek için sağ ok tuşunu kullanın.
 2. Eski Destek’i seçmek için aşağı ok tuşunu kullanın ve ardından Etkinleştir’e geçmek için sağ ok tuşunu kullanın .
 1. Eski Önyükleme Sırası ayarları altında, USB CD / DVD ROM Sürücü seçeneğini seçin ve uygun tuşları kullanın (bu seçeneği USB veya DVD’den önyüklemenizi sağlamak için önyükleme sırasının en üstüne eklemek için ekranın altında açıklanmıştır. Bu seçenek kullanılabilir durumda, EFI / UEFI Önyükleme Kaynaklarını devre dışı bıraktığınızdan emin olun.
 1. Değişiklikleri kaydetmek için F10 tuşuna basın. Dosya menüsüne gitmek için sol ok tuşunu kullanın, Değişiklikleri Kaydet ve Çık seçeneğine geçmek için aşağı ok tuşunu kullanın, ardından Evet’i seçmek için Giriş düğmesine basın.
 2. Computer Setup Yardımcı Programı şimdi kapanacak ve bilgisayar yeniden başlatılmalıdır. Bilgisayar yeniden başlatıldığında, sorunun devam edip etmediğini görmek için Windows kurulumunu tekrar yüklemeyi deneyin.

3. Çözüm: Diski temizleyin ve GPT’ye dönüştürün

Yukarıdaki yöntemler başarısız olursa, sürücüyü tamamen temizlemek ve kolayca GPT’ye dönüştürmek için her zaman Komut İstemi ve DISKPART’ı kullanabilirsiniz. Bu işlemin sürücüyü de temizleyeceğini unutmayın; bu nedenle her şeyin yedeklendiğinden emin olun.

 1. Bilgisayarınızın sistemi kapalıysa, bu işlem için pencereleri yüklemek için kullanılan yükleme ortamını kullanmanız gerekecektir. Sahip olduğunuz veya az önce oluşturduğunuz yükleme sürücüsünü takın ve bilgisayarınızı önyükleyin.
 2. Bir klavye düzeni pencerenizi seçin, böylece kullanmak istediğinizi seçin. Bir seçenek belirleme ekranı görünecektir, böylece Sorun Giderme >> Gelişmiş Seçenekler >> Komut İstemi’ne gidin.
 1. Bu komut istemi penceresinde, yeni bir satıra basitçe ” diskpart ” yazın ve bu komutu çalıştırmak için Enter tuşuna basın.
 2. Bu, çeşitli Diskpart komutlarını çalıştırmanızı sağlamak için Komut İstemi penceresini değiştirir. Koşacağınız ilki, mevcut tüm ciltlerin tam listesini görmenizi sağlayacak olanıdır. Bunu yazın ve ardından Enter tuşuna tıkladığınızdan emin olun:
DISKPART> liste
 1. DVD’lerinizi, numara listesinde hangi numaraya atandığına bağlı olarak seçtiğinizden emin olun. Diyelim ki bu sayı 1’dir. Şimdi USB sürücünüzü seçmek için aşağıdaki komutu çalıştırın:
 DISKPART> select volume 1 
 1. “Cilt 1, seçili cilt” gibi bir şey söyleyerek bir mesaj görünmelidir.

Not : Hangi sürücü numarasının USB cihazınıza ait olduğundan emin değilseniz, bunu yapmanın en kolay yolu, boyutunu sağ bölmede kontrol etmektir. Ek olarak, hatanın başlangıçta ortaya çıktığı “Windows’u nereye yüklemek istiyorsunuz?” Penceresinde görüntülenen aynı numara.

 1. Bu birimi temizlemek için yapmanız gereken tek şey aşağıda görüntülenen komutu yazıp ardından Enter tuşuna tıklamak ve işlemin tamamlanması için sabırlı kalmaktır. Süreç şimdi bir değişiklik için başarılı olmalı. Komutlar ayrıca diski GPT’ye çevirecek ve umarım sorunu çözecektir.
 
Clean
Convert GPT
Exit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Windows Bu Diske Yüklenemiyor için yorumda bulun

  Windows Bu Diske Yüklenemiyor için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Windows Bu Diske Yüklenemiyor için ilk yorumu yapabilirsin.