Windows 10’da Ekran Çözünürlüğü Nasıl Değiştirilir

Windows 10’da Ekran Çözünürlüğü Nasıl Değiştirilir Windows 10, yazılımı çalıştıran çeşitli cihazlarla uyumluluğu sağlamak için çok sayıda ekran çözünürlüğünü destekler. Genellikle monitörünüzün yerel piksel çözünürlüğünü varsayılan çözünürlük olarak seçer. Bununla birlikte, pil tasarrufu yapmak veya ekrandaki içeriği büyütmek veya küçültmek istiyorsanız, Windows 10’da ekran çözünürlüğünü manuel olarak ayarlayabilirsiniz. Bu yüzden bugün, Windows 10’da ekran çözünürlüğünü birkaç basit tıklamayla nasıl kolayca değiştirebileceğinize bakacağız. Ayrıca Windows 10 bilgisayarınızda metin boyutunu nasıl artıracağınızı da öğreneceğiz.

Windows 10’da Ekran Çözünürlüğünü Değiştirin

Nasıl yapılacağını öğrendikten sonra Windows 10’da ekran çözünürlüğünü değiştirmek gerçekten çok kolay. Bugün, Windows 10’da ekranınızın piksel çözünürlüğünü tam olarak nasıl değiştirebileceğinizi size göstereceğiz. Ekranınızdaki metin ve uygulama simgelerini daha kolay görmenizi sağlamak için nasıl büyütebileceğinizi de anlatacağız. Öyleyse daha fazla gecikmeden, Windows 10’da monitörünüzün ekran çözünürlüğünü nasıl ayarlayabileceğinize bakalım.

  • İlk önce, Ayarlar’a gidin (Windows tuşu + I) ve ‘Sistem’i tıklayın.
Ayarlar ekran çözünürlüğünü ayarlar
  • Şimdi sol bölmedeki ‘Ekran’ sekmesini seçin ve monitörünüzün çözünürlüğünü ayarlamak için sağ bölmedeki ‘Ölçek ve Düzen’ altındaki ikinci açılır menüyü kullanın.
Ekran Çözünürlüğünü Değiştirin

Not: Size birden fazla seçenek sunulacak, ancak mevcut maksimum seçenek monitörünüzün yerel çözünürlüğü olacaktır. Windows genellikle bunu ‘Önerilen’ çözünürlük olarak işaretler ve bulanık veya pikselli içeriği önlemek için kullanmanız gereken çözümdür.

  • Benim durumumda, monitör doğal bir Full HD çözünürlüğe (1920 x 1080) sahip, bu nedenle Windows tarafından bu cihaz için ‘önerilen çözünürlük’ olarak belirlendi.
Ekran Çözünürlüğünü Değiştirin
  • Gördüğünüz gibi, ekrandaki metninizin ve uygulama simgelerinizin boyutunu da buradan değiştirebilirsiniz. Bilgisayarınızdaki metin ve uygulama simgelerinin boyutunu kalibre etmek için bu seçeneği kullanın.
ekrandaki metin boyutu ekran çözünürlüğünü ayarla

Profesyonel İpucu: Windows 10 bilgisayarınızda metin okumakta zorlanıyorsanız, metnin boyutunu Ayarlar> Erişim Kolaylığı> Ekrandan artırabilirsiniz. Oradayken, örnek metin yeterince büyütülen ve okunması kolay olana kadar kaydırıcıyı sağa sürükleyin. Ayarlarınızı kaydetmek için “Uygula” ya tıklamayı / dokunmayı unutmayın.

Erişim Kolaylığı metin boyutunu artırır

Bilgisayarınızda Birkaç Basit Tıklamayla Ekrandaki İçeriği Daha Büyük veya Daha Küçük Hale Getirin

Artık Windows 10 bilgisayarınızda ekran çözünürlüğünü nasıl değiştireceğinizi ve metin boyutunu nasıl artıracağınızı bildiğinize göre, devam edin, bir şans verin ve neden varsayılan çözünürlüğü ayarlama ihtiyacı hissettiğinizi bize bildirin. Ona yaparken, aynı zamanda da dahil olmak üzere, diğer Windows 10 öğreticiler bazı kontrol edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Windows 10’da Ekran Çözünürlüğü Nasıl Değiştirilir için yorumda bulun

    Windows 10’da Ekran Çözünürlüğü Nasıl Değiştirilir için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Windows 10’da Ekran Çözünürlüğü Nasıl Değiştirilir için ilk yorumu yapabilirsin.