Windows 10 Lisansını Yeni Bilgisayara, Sabit Sürücüye veya SSD’ye Aktarma

Windows 10 Lisansını Yeni Bilgisayara, Sabit Sürücüye veya SSD’ye Aktarma Windows 10 lisansı bir ev kullanıcısı veya kurumsal kullanıcı olsanız bile ücretsiz değildir, ödenmesi gereken bir ücret vardır. Bu yüzden çoğu insan Windows 10 lisansını yeni bir sabit sürücüye veya bilgisayara aktarmak istiyor. Bunun arkasında birçok sebep olabilir. Eski sabit diskiniz bozuldu. Yeni bir bilgisayar veya dizüstü bilgisayar satın aldınız ve eskisini satıyorsunuz. İşleri karmaşıklaştırmak için Microsoft, lisanslarını, önceden yüklenmiş lisanslı Windows kopyasını dizüstü bilgisayarlarıyla, Amazon gibi perakendecileri, öğrenci lisansına sahip akademik kurumlar ve toplu lisanslama ile satan üreticilerin kullandığı OEM lisansı gibi farklı kanallardan satmaktadır.

Şimdi başka bir soru ortaya çıkıyor? Yalnızca Windows 10 lisansınızı veya tüm Windows 10 işletim sisteminizin tamamını tüm uygulama ve dosyalar ile eksiksiz olarak aktarmak mı istiyorsunuz? Bu sadece lisans ise, okumaya devam edin. Eski ise, bu gönderiye göz atın.

Windows 10 Lisansını Yeni Bilgisayara Aktarın

Hangi Lisansın Devredilebilir olduğu

Microsoft’un işleri karmaşıklaştırmayı sevdiğini biliyoruz. Ayrıca lisanslarını farklı kanallardan ve ortamlardan ve farklı lezzetlerde satmayı severler. İşte düşük aşağı.

  • Windows 10 lisansını yalnızca bir kez Windows 8.1 veya daha önceki bir perakende sürümünden yükseltilmişse aktarabilirsiniz.
  • Doğrudan e-ticaret siteleri gibi açık piyasa kanallarından satın alınan Windows perakende satış lisansı, istediğiniz kadar transfer edilebilir, çünkü bunun için yüksek bir bedel ödediniz.
  • Satın aldığınızda dizüstü bilgisayarınıza önceden yüklenmiş olarak gelenler olan OEM Windows 10 lisansları devredilemez
  • Kolay Yükseltme kullandıysanız, Windows 10 lisansını Dijital Lisansı kullanarak aktarabilirsiniz.

Windows 10 Lisansını Kaldırma

İlk adım, Windows 10 lisansınızı geçerli bilgisayardan kaldırmaktır. Bunu yapmak için, gizli bir menü göstermek için klavyenizdeki Windows tuşu + X tuşlarına basın ve parantez içinde yazılmış Yönetici ile Komut İstemi veya PowerShell’i tıklayın.

Şimdi aşağıdaki komutu yazın ve enter tuşuna basın. Bu, Windows 10 lisansını (ürün anahtarı) bilgisayarınızdan kaldıracaktır. Bu adımı yapmadan önce ürün veya lisans anahtarının güvenli bir yere yazıldığından emin olun.

slmgr.vbs / upk

Lisans anahtarına erişiminiz yoksa, bulmak için aşağıdaki komutlardan birini yazın.

(Get-WmiObject -query ‘select * from SoftwareLicensingService’).OA3xOriginalProductKey

VEYA

wmic path softwarelicensingservice get OA3xOriginalProductKey

Bu komutların her bilgisayarda çalışabileceğini veya çalışmayabileceğini ancak denemeye değer olduklarını unutmayın. Lisansınızı veya ürün anahtarınızı, satın aldığınız Windows kurulum CD’sinin arkasındaki hoş geldiniz e-postasında veya etikette bulabilirsiniz. Anahtarlara sahip olduğunuzda, Windows lisansını bilgisayarınızdan kaldırmak için yukarıdaki komutu kullanın.

Windows 10’u yükleyin

Bu yöntem hem HDD hem de SSD üzerinde çalışacaktır, bu yüzden en azından bu kısım için endişelenmenize gerek yok. Burada yeni ve temiz bir Windows 10 yüklemesi yapacağız, ancak bu yöntemi Windows sürümünüzü sürüm 10’a yükseltmek için de kullanabilirsiniz.

Başlamak için önce Medya Oluşturma Aracını indirmeniz gerekir. Güvenli olması için bir 3. taraf sitesi kullanmak yerine, indirmek için resmi Microsoft web sayfasını ziyaret edin. Bir kalem sürücüde veya DVD’de bir yükleme ortamı oluşturabilir veya bir ISO görüntüsü oluşturabilir ya da kayıtlı olmayan bir Windows 10 sürümünü bir PC’de yükseltmek için kullanabilirsiniz. Kullanıcıların kayıtsız veya kırık bir Windows sürümüne devam etmelerini önermiyoruz. Verilerinizi çalarken sıkça rastlanan çok sayıda hatayı ve açıkları gideren kritik Windows güncellemelerini almayacaksınız.

Basitlik uğruna burada bir kalem sürücü kullanacağım ama herhangi biri ile gidebilirsiniz. En az 16GB boş bir kalem sürücüye ihtiyacınız olacak, ancak Microsoft yalnızca 8GB öneriyor. Bunun nedeni, kurulum ortamımın 8GB’ı aşmasıydı ve neyse ki, kendi kurulumum sırasında daha büyük bir kalem sürücü kullanıyordum. İndirilen medya yükleme dosyasını çalıştırın ve şimdi lisans koşullarını kabul edin.

İşler yavaş hareket edecek, lütfen sabırlı olun. Bir sonraki ekranda, Kurulum ortamı oluştur’u seçin. Bunu zaten Windows sürümü olan bir bilgisayarda yapıyorsanız ve Windows 10’a yükseltmeniz gerekiyorsa, Bu bilgisayarı şimdi yükselt’i seçin.

Bir sonraki ekranda, varsayılan diliniz, 10 olması gereken Windows sürümü ve mimarisi, kullandığınız PC’ye göre sizin için zaten seçilecektir, ancak, farklı bir ayarı manuel olarak seçmek için önerilen seçeneklerin işaretini kaldırabilirsiniz. Manuel yolu kullanıp kullanmadığınızı kesin olarak bildiğinizden emin olun.

Şimdi USB sürücü veya ISO dosyasını seçeceksiniz. Her zaman USB sürücüsüyle giderim, çünkü kalem sürücüleri tercih ederim. Kullanımı kolaydır.

Bir sonraki ekranda, otomatik olarak algılanmazsa veya ikiden fazla USB sürücüsü takılıysa, USB sürücünüzün harfini seçersiniz.

İleri’ye tıklayın ve sadece arkanıza yaslanın ve rahatlayın, belki biraz zaman alacağınız için kendinize bir kahve yapın. PC’nizin bir güç kaynağına bağlı olduğundan emin olun. Bir ilerleme çubuğu görmelisin.

% 100’e ulaşmasını bekleyin. Daha önce de söylediğim gibi, Microsoft yalnızca 8GB kalem sürücüye ihtiyacınız olduğunu söylemesine rağmen, kurulum ortamımda kullanılan 10.6GB olduğunu gösteriyor. Bu nedenle tüm okuyucularıma bunun yerine 16GB kalem sürücü veya CD kullanmanızı tavsiye ediyorum.

Şimdi Windows 10’u kurmak istediğiniz bilgisayarı yeniden başlatmanız yeterli, ancak sabit sürücü yerine pen sürücüden yeniden başlatılacaksınız. İşte bir olduğunu derinlemesine kılavuzu olursa olsun USB’den bilgisayarınızın markasını ve modelini önyükleme konusunda. Göründüğünden daha kolaydır.

Bulunduğunuz yere ve tercihlerinize göre kurulum dilinizi, saat diliminizi ve klavye girişinizi seçin. İleri’ye tıklayın.

Windows 10 kurulum işlemine başlamak için bu ekranda Kur’a tıklayın. Bu işlem zaman alacaktır, bir güç kaynağına bağlı olduğunuzdan emin olun. Bilgisayarınız yükleme işlemi sırasında güç yetersizliğinden dolayı kapanırsa, dosyaları bozabilir ve bunu istemezsiniz.

Beklediğiniz an, yeni sisteme Windows 10 lisansı veya ürün anahtarını gireceğiniz an. Kurulum tamamlandıktan sonra, anahtarı girmeniz istenecektir. 

Bu aşamada Windows sürümünü seçmeniz gerekebilir. Windows Home veya Pro lisansınız var mı? Yükleme işlemine devam etmek için doğru sürümü seçtiğinizden emin olun, aksi halde aktivasyon başarısız olur ve yeniden başlamak zorunda kalacaksınız.

Bu sizi dosyaların aktarılmaya başlayacağı Kurulum ekranına yönlendirecektir. Devam etmek için lisans şartlarını ve koşullarını kabul etmeniz gerekecek.

Şimdi başka bir önemli kısım geliyor. Burada iki seçenek göreceksiniz. Yükseltme veya Özel. Yeni bir bilgisayara yeni bir Windows 10 yüklemesi yapıyorsanız, Özel’i seçin. Windows’un önceki bir sürümünden (8.1 veya daha önceki bir sürümden) yükseltme yapıyorsanız, önceki dosyaları ve uygulamaları eksiksiz tutacak burada Yükselt’i seçersiniz.

Sabit diskinizde birden fazla bölüm var mı? Evetse, Windows 10’u yüklemek için bir bölüm seçmeniz istenir. Çoğu kişi C Sürücüsünü seçer, ancak bu zorunlu değildir ve herhangi birini seçebilirsiniz. Kalem sürücüyü seçmeyin! Piyasada , sürücü bölümlerini yönetmenize ve hatta değiştirmenize ve bunlara kolayca farklı alanlar ayırmanıza yardımcı olacak birçok ücretsiz araç olduğunu unutmayın.

Şimdi Windows 10 yükleme dosyalarına tahsis edilecek ayrılmamış bir alana sahip bir sürücü seçin.

Uygula ve Tamama tıklayın ve devam edin. Kurulum, bilgisayarın yeniden başlatılacağı zaman alacak ve Windows 10’u şimdi yeni bilgisayarda etkinleştirilmiş olarak görmelisiniz.

Windows 10 Lisansını Aktarın

Şimdi tüm süreci biliyorsunuz. Windows 10 lisansını eski bir bilgisayardan kaldırabilir, Windows 10’u yeni bir bilgisayara yükleyebilir veya hatta Windows 10’un önceki bir sürümünden yükseltebilir ve son olarak, Windows 10 lisansını eski makineden yeni makineye aktarabilirsiniz.

  • Ana Sayfa
  • Windows
  • Windows 10 Lisansını Yeni Bilgisayara, Sabit Sürücüye veya SSD’ye Aktarma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Windows 10 Lisansını Yeni Bilgisayara, Sabit Sürücüye veya SSD’ye Aktarma için yorumda bulun

    Windows 10 Lisansını Yeni Bilgisayara, Sabit Sürücüye veya SSD’ye Aktarma için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Windows 10 Lisansını Yeni Bilgisayara, Sabit Sürücüye veya SSD’ye Aktarma için ilk yorumu yapabilirsin.