Windows 10 Güvenli Oturum Açma Nasıl Etkinleştirilir veya Devre Dışı Bırakılır

6 dk okuma süresi

Windows 10 Güvenli Oturum Açma Nasıl Etkinleştirilir veya Devre Dışı Bırakılır Windows 10 Güvenli Oturum Açma Nasıl Etkinleştirilir veya Devre Dışı Bırakılır. Varsayılan giriş sayfası, giriş bilgilerinizi e-posta sistemine (kullanıcı adı ve şifre) taşımak için küçük bir komut dosyası içerir. Birisi bu paket dağıtımını durdurursa, kullanıcı adı ve parolanın ihlal edilmesi gerçekten mümkündür.

Diğer yandan, Güvenli Oturum Açma, Oturum Açma ekranınızın çeşitli saldırılara karşı korunması için ekstra bir güvenlik katmanıdır. Bir virüs veya kötü amaçlı yazılım programı, kullanıcı adı ve parola kimlik bilgilerini ayıklamak için bir oturum açma penceresini taklit ettiğinde önemli bir sorun ortaya çıkar. Bu durumlarda, Ctrl + Alt + delete doğru oturum açma sayfasını görmenizi garanti edebilir. Bu seçenek etkinleştirildiğinde, kullanıcının Oturum Açma işlemi başlamadan önce kilit ekranında Ctrl + Alt + Delete tuşlarına basması gerekir.

Bu güvenlik seçeneği varsayılan olarak devre dışı olduğundan, etkinleştirmek için birkaç adım uygulamanız gerekir. Bu makalede, sizi farklı güvenlik yöntemlerini kullanarak Windows 10’da Güvenli Oturum Açma’yı etkinleştirme ve devre dışı bırakma işleminin tamamı boyunca yönlendireceğiz.

Windows 10 Güvenli Oturum Açma’yı etkinleştirmek ve devre dışı bırakmak için üç yöntem vardır:

Yöntem 1: Netplwiz kullanma

Kullanıcı, arama çubuğunu kullanarak Netplwiz yöntemini kullanarak Güvenli Oturum Açma’yı güncellemek için ‘Çalıştır’ uygulamasını açabilir. Kullanıcılar iki veya üç tıklama gerçekleştirebilir ve Kullanıcı Hesabı penceresine ulaşmak için bir iletişim kutusundan geçmek zorunda kalabilirler . Netplwiz yöntemini kullanarak Windows 10’da Güvenli Oturum Açma özelliğini etkinleştirmek ve devre dışı bırakmak için aşağıda belirtilen adımları uygulamanız gerekir:

 1. Windows simgesinin hemen yanındaki ‘ Windows tuşu + R’ tuşlarına basın veya sisteminizin Arama çubuğunu tıklayın.
 2. Arama çubuğuna ‘ Run’ yazın ve ‘ Run’ uygulamasını tıklayın.
 1. Bir iletişim kutusu görünecektir. “Aç” adlı metin kutusuna “netplwiz” yazın ve devam etmek için “Tamam” düğmesini tıklayın.
 1. Tamam’ı tıkladıktan hemen sonra başka bir iletişim kutusu görünecektir .
 2. ‘Gelişmiş’ sekmesini tıklayın ve users Kullanıcılardan Güvenli oturum açma’nın altındaki Ctrl + Alt + Delete tuşlarına basmasını zorunlu kıl seçeneğini işaretleyin.
 3. Önce ‘ Uygula’ düğmesine, ardından ‘ Tamam’a tıklayınGüvenli Oturum Açma etkin
 4. Güvenli Oturum Açma özelliğini devre dışı bırakmak istiyorsanız, ‘ Kullanıcıların Ctrl + Alt + Delete tuşlarına basmasını zorunlu kıl ‘ seçeneğinin işaretini kaldırmanız yeterlidir.
 5. ‘ Uygula’ düğmesine, ardından ‘ Tamam’a tıklayın. Güvenli Oturum Açma devre dışı
 6. Değişiklikleri görmek için Windows 10’unuzu yeniden başlatın.

Yöntem 2: Yerel Güvenlik İlkesi Kullanma

Netplwiz yöntemini kullanarak Güvenli Oturum Açma özelliğini değiştiremiyorsanız, Yerel Güvenlik İlkesi Ayarları’nı deneyebilirsiniz. Arama çubuğunu kullanarak Güvenli Oturum Açma’yı güncellemek için ‘Çalıştır’ uygulamasını açabilirsiniz. Etkileşimli Oturum Açma penceresine ulaşmak için sekiz ila on tıklama yapmanız ve bir iletişim kutusundan geçmeniz gerekebilir. Yerel Güvenlik İlkesi yöntemini kullanarak Windows 10’da Güvenli Oturum Açma özelliğini etkinleştirmek ve devre dışı bırakmak için aşağıda belirtilen adımları izlemeniz gerekir:

 1. Windows simgesinin hemen yanındaki ‘ Windows tuşu + R’ tuşlarına basın veya sisteminizin Arama çubuğunu tıklayın.
 2. Arama çubuğuna ‘ Run’ yazın  ve  aşağıdaki resimde gösterildiği gibi ‘ Run’ uygulamasını tıklayın.
 1. Bir pop-up iletişim kutusu görünecektir. ‘ Aç’ adlı metin kutusuna ‘ secpol.msc ‘ yazın ve aşağıdaki resimde gösterildiği gibi devam etmek  için ‘ Tamam’ düğmesine tıklayın.
 1.  Tamam’ı tıkladıktan hemen sonra başka bir pencere açılacaktır .
 1. Yerel İlke Penceresinin sol tarafında listelenen ‘ Yerel İlkeler’i genişletin ve altındaki’ Güvenlik Seçenekleri ‘ alt alanını seçin.
 2. Bundan sonra, sağ tarafa kaydırın  ve aşağıda belirtilen resimde gösterildiği gibi ‘ Etkileşimli Oturum Açma: CTRL + ALT + DEL Gerektirme ‘ girişini çift tıklayın.
 1. Yerel Güvenlik Ayarı’ sekmesi açılmış olarak görünür.
 2. Windows 10’da Güvenli Oturum Açma  özelliğini devre dışı bırakmak istiyorsanız ‘ Etkin’ radyo düğmesini tıklayın. ‘ Uygula’ düğmesini ve ardından ‘ Tamam’ı tıklayın.
 3. Windows 10’da Güvenli Oturum Açma özelliğini etkinleştirmek istiyorsanız ‘ Devre Dışı’ radyo düğmesini tıklayın. Önce ‘Uygula’ düğmesini ve ardından ‘ Tamam’ı tıklayın.
 4. Açılan pencereyi kapatın ve bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Yöntem 3: Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni Kullanma

Yukarıda belirtilen yöntemleri kullanarak Güvenli Oturum Açma özelliğini değiştiremiyorsanız, Kayıt Defteri Düzenleyicisi Ayarlarını deneyebilirsiniz. Arama çubuğunu kullanarak Güvenli Oturum Açma’yı güncellemek için ‘Çalıştır’ uygulamasını açabilirsiniz. Kayıt Defteri Düzenleyicisi penceresinde Güvenli Sing-in’i güncellemek için sekiz ila on tıklama yapmanız ve iki iletişim kutusundan geçmeniz gerekebilir. Kayıt Defteri Düzenleyicisi Yöntemi’ni kullanarak Windows 10’da Güvenli Oturum Açma özelliğini etkinleştirmek ve devre dışı bırakmak için aşağıda belirtilen adımları izlemeniz gerekir:

 1. Windows simgesinin hemen yanındaki ‘ Windows tuşu + R’ tuşlarına basın veya sisteminizin Arama çubuğunu tıklayın.
 2. Arama çubuğuna ‘ Run’ yazın ve  aşağıdaki resimde gösterildiği gibi ‘ Run’ uygulamasını tıklayın.
 1. Bir pop-up iletişim kutusu görünecektir.  ‘ Aç’ adlı metin kutusuna ‘ regedit ‘ yazın ve devam etmek için ‘ Tamam’ı tıklayın.
 2. ATamam” tıklandıktan hemen sonra Kayıt Defteri Düzenleyicisi olarak adlandırılan başka bir pencere açılacaktır.
 1. Kayıt Defteri Düzenleyicisi penceresinin sol tarafında listelenen ‘ HKEY_LOCAL_MACHINE ‘ öğesini genişletin ve oradaki aşağıdaki alt alanlarda gezinin.HKEY_LOCAL_MACHINE -> YAZILIM -> Microsoft -> WindowsNT -> CurrentVersion -> Winlogon
 2. Winlogon adlı seçeneğe çift tıkladıktan sonra , sağ tarafa kaydırın ve ‘ DisableCAD’ girişine çift tıklayın.
 1. Aşağıda belirtilen iletişim kutusu vurgulanmış olarak görünür.
 2. Şimdi Güvenli Oturum Açma özelliğini devre dışı bırakmak için ‘ Değer verisi’ adlı metin kutusuna ‘ 1 ′ yazın ve’ Tamam’ı tıklayın
 3. Güvenli Oturum Açma özelliğini etkinleştirmek için ‘ Değer verisi’ adlı metin kutusuna ‘ 0  ′ yazın ve’ Tamam’ı tıklayın.
 4. Kayıt Defteri Düzenleyicisi penceresini kapatın ve değişiklikleri görmek için Windows 10’unuzu yeniden başlatın.
Yapılan Yorumlar
Bu yazı için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

x