Windows 10 Bildirim Sesleri Nasıl Kapatılır

Windows 10 Bildirim Sesleri Nasıl Kapatılır Varsayılan ayarlarla, yeni bir bildirim geldiğinde, Windows 10 ekranın sağ alt köşesinde küçük bir bildirimi görüntüler ve aynı anda bildirim hakkında sizi uyaracak bir ses çalar. Bildirim otomatik olarak ekrandan kaybolmadan önce birkaç saniye görüntülenir.

Düzgün bir özellik olmasına rağmen, birçok kullanıcı yalnızca görsel bildirimi görmeyi tercih eder ve Windows 10’un sesi çalmasını istemez. Bunun nedeni, hoparlörün sesi çok düşük olmadığı sürece, bazı ciddi şeylerin ortasındayken bildirim sesinin sizi rahatsız edebilmesidir. Aynı şekilde, bilgisayarınızda bir film izlerken, muhtemelen bildirim seslerini duymaktan hoşlanmıyorsunuz dur.

Bildirim seslerini kapatmanın bir yolu, bilgisayarın hoparlörünü susturmak ancak hoparlörden gelen tüm sesleri susturması mantıklı gelmiyor. Diğer bir yol ise, oldukça saat özelliğini yapılandırmaktır, ancak özellik hem görsel hem de sesli bildirimleri kapattığından, oldukça çalışma saatlerini açmak da iyi bir fikir değildir.

Sesli bildirimini görmeyi tercih eden kullanıcılardan biriyseniz, yeni bir bildirim olduğunda Windows 10’un bildirim sesini çalmasını durdurabilirsiniz.

Windows 10 Bildirim Sesleri Nasıl Kapatılır

Neyse ki, Windows 10’da bildirimlerin varsayılan ayarlarını değiştirme seçenekleri vardır ve bildirim sesini kolaylıkla devre dışı bırakabilirsiniz. Tüm uygulamalar ve çeşitli Windows uyarıları için bildirim sesini kapatabilir veya belirli bir uygulama için bildirim sesini kapatabilirsiniz. Örneğin, her saat onlarca yeni e-posta alırsanız, yalnızca Posta uygulaması için bildirim sesini kapatmak isteyebilirsiniz.

Ve bildirim sesi devre dışı bırakıldığında, Windows 10 bildirimleri göstermeye devam eder, ancak sesi çalmadan devam eder.

Yöntem 1 – tüm veya belirli uygulamalar için bildirim sesini kapatma

Yöntem 2 – Her türlü bildirim seslerini kapatın

Yöntem 3 – üçüncü taraf masaüstü programları için bildirim seslerini kapatın

3/1 Yöntem

Belirli veya tüm uygulamalar için bildirim seslerini kapatın

Adım 1: Ayarlar uygulamasını açın Bu, Başlat menüsünde Ayarlar adına tıklanarak veya dokunarak veya aynı anda klavyede Windows logosu ve I tuşlarına basılarak yapılabilir.

Windows 10'da Bildirim Sesini Devre Dışı Bırakma adım1

Adım 2: Ayarlar uygulaması başlatıldığında, Sistem (Ekran, bildirimler, uygulamalar, güç) etiketli ilk simgeye tıklayın veya dokunun.

Windows 10'da Bildirim Sesini Devre Dışı Bırakın adım2

Adım 3: Bildirimler ve eylemler öğesine tıklayın veya dokunun.

Adım 4: Aşağı kaydırın, Bu uygulamalardan gelen bildirimleri göster’in altında, bildirim sesini kapatmak istediğiniz uygulama adına dokunun veya tıklayın. Örneğin, Posta uygulaması için bildirim sesini duymak istemiyorsanız, üzerine tıklayın veya dokunun.

Windows 10'da Bildirim Sesini Devre Dışı Bırakma adım3

Adım 5: Son olarak, bir bildirim geldiğinde Ses çal adlı seçeneği kapatın . Bu kadar! Bundan sonra, bir bildirim geldiğinde, Windows 10 sesi çalmadan yalnızca görsel bildirimi görüntüler.

Windows 10'da Bildirim Sesini Devre Dışı Bırakın adım4

Tüm uygulamalar için bildirim sesini kapatmak istiyorsanız, her bir uygulamaya arka arkaya dokunun veya tıklayın ve ardından bir bildirim geldiğinde bir ses çal seçeneğini kapatın.

3/2 Yöntem

Denetim Masası altındaki tüm bildirim seslerini kapatın

Windows 10 PC’nizde her türlü bildirim sesini kapatmayı tercih ediyorsanız, bu ideal bir yöntemdir.

Adım 1: Başlat menüsü arama kutusuna Denetim Masası yazıp ardından Enter tuşuna basarak Denetim Masasını açın.

Windows 10'da Bildirim Sesini Devre Dışı Bırakın adım5

Adım 2: Değiştir Görüntüleme ölçütü için Küçük simgeler ve ardından sese tıklayın

Windows 10'da Bildirim Sesini Devre Dışı Bırakma adım6

Adım 3: Sesler sekmesine geçin. 

Windows 10'da Bildirim Sesini Devre Dışı Bırakma adım7

Yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi, listeden bir olay seçerek belirli bir olay için bildirim sesini yapılandırabilir veya kapatabilirsiniz. Bir etkinlik için seçilen varsayılan sesi (ses) değiştirebilir veya yeni bir ses düzeni oluşturabilirsiniz.

3/3 Yöntem

Üçüncü taraf programların bildirim sesi çalmasını önleme

Bildirim sesi kapalı olsa bile, bazı üçüncü taraf programlar bildirim sesini çalmaya devam edebilir. Örneğin, FeedDemon uygulaması yeni bir yayın olduğunda bildirim sesini çalar.

Bir bildirim sesi çalan masaüstü programlarının çoğu, bildirim sesini kapatma seçeneği de sunar. Bildirim sesini kapatmak için programın ayarlarını açmanız gerekir.

Windows 10'da Bildirim Sesini Devre Dışı Bırakma

Windows 10’un tadını çıkarın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. windows 10 bildirim sesini kapatma Windows 10 Bildirim Sesleri Nasıl Kapatılır için yorumda bulun

    Windows 10 Bildirim Sesleri Nasıl Kapatılır için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Windows 10 Bildirim Sesleri Nasıl Kapatılır için ilk yorumu yapabilirsin.