Whatsapp Nedir?

Whatsapp Nedir?: Whatsapp cep telefonlarına kullanılan ücretsiz bir mesajlaşma servisidir. Program uygulamayı telefonuna kuran karşılıklı 2 kişinin, internet yoluyla haberleşmesi mantığına dayanıyor. Öyle ki her geçen zaman kendini yenileyen servis, sms konusunda da operatörleri büyük zarara uğratmış durumda. Artık operatörler internet dünyasının da büyümesinden sonra, paketlerinde sms sayısını düşürüp, internetin kotasını arttırıyorlar.
Whatsapp Nedir?

Whatsapp Nedir?

Whatsapp uygulaması, Android ve Apple Storelarda açık ara en çok indirilen uygulama haline geldi. Peki neden? Sınırsız olarak sesli arama, görüntülü arama, video gönderme, resim gönderme, belge gönderme, mesaj gönderme, ses gönderme, konum gönderme, rehberden kişi gönderme, mesajları favoriye alma ve son olarak whatsapp web ile whatsapp, teknoloji dünyasında kendisine çok önemli bir yer edindi. Ancak bunları yaparkende telefonunuzun bir wi-fi ağına yada mobil ağlara bağlı olması gerekmektedir. Dünyanında neresinde olursanız olun, internetinizin olduğu sürece whatsapp ile sevdiklerinizle iletişim kurmanız mümkün.

Whatsapp Nasıl kurulur?

Peki whatsapp nasıl kurulur? Bu konu hakkında da kısaca bilgi verelim. Telefonunuza uygulamayı App Store‘den veya Google Play’den yükleyin. App Store’u açın ve sağ altta yer alan büyüteç işaretine tıklayın. Üstte gelen kutuya WhatsApp yazın ve gelen uygulama penceresinde FREE yazan yeri tıklayıp telefonunuza indirin. Uygulamayı bulun ve açın. Kayıt olurken sizden GSM telefonu numaranız soracak, girin ve sonra numaranıza SMS ile gelen kodu girerek hattınızı doğrulayın. Cep telefonu rehberinizde bulunan kişileri WhatsApp tarayarak, uygulamayı kullanan arkadaşlarınızı listeleyecek. Listelenen arkadaşlarınızla artık anlık olarak sohbet edebilir, veriler paylaşabilirsiniz. Birden çok arkadaşınızla birlikte grup sohbeti yapabilir yada fotoğraf, video, müzik vb. gönderebilirsiniz.
Whatsapp’ı özel kılan ise belkide şu ana kadar, paralı yada sponsorlu olmamasıdır. Bir zamanlar İos tabanlı telefonlar için yıllık çok küçük bir bedel isteyeceğini söyleyen whatsapp, hala bunu gerçekleştirmemiş durumda. Tabiki bu söylentilerde asılsız haber olarak kaldı. 2014 yılında 19 milyar dolara whatsappı satın alan Facebook, belkide facebook messengera rakip olabilecek en büyük uygulamayı kendi bünyesine katmış oldu. Kurulduğundan beri internet trafiğini %500 arttıran whatsapp, SMS tarifelerindeki ihtiyacı azaltması sebebiyle de operatörleri 14 milyar dolar zarara uğratmış durumda.
Teknoloji ve internet dünyasının gelişmesiyle, insanlar daha fazla iletişim kurma ihtiyacı hissediyorlar. Bu bağlamda en önemli araç olmayı başaran whatsapp, daha uzun yıllar kullanıcılara hizmet vermeye devam edece gibi gözüküyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Whatsapp Nedir? Whatsapp Nedir? için yorumda bulun

    Whatsapp Nedir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Whatsapp Nedir? için ilk yorumu yapabilirsin.