Eski telefonunuzu satmadan önce yapmanız gereken 5 adım

2 dk okuma süresi

Eski akıllı telefonunuzu veya tabletinizi vermek ya da satmak istiyorsanız, yanlışlıkla kişisel bilgilerinizi başkasına geçirmemeniz için, önce yaptığınız bazı önemli şeyler vardır. Cihazınızı nasıl temizleyeceğinizi, el değiştirmeden önce yeni olduğundan nasıl açıklayacağımızı ve ayrıca eski bir Android telefonu satmaya karar verdiğinizde cihazınızı bağışta bulunup satmayı önerdiğini de anlatacağız.

Eski telefonunuz ya da tabletiniz kimin olursa olsun, onlara vermeden önce her zaman silmelisiniz (içeride ve dışarıda). Bunun temel nedeni gizliliğinizi korumaktır, ancak aynı zamanda onları yeniden kurmalarını kolaylaştıracaktır. Verilerinizi eski Android telefonunuzdan kaldırırken yapmanız gereken birkaç önemli nokta aşağıda ayrıntılı olarak açıklanmıştır.

 1. SIM kartı çıkarın

Yeni bir ev için eski bir telefon hazırlarken yapılması gereken ilk şey, SIM kartınızı çıkarmanızdır. Yeni telefonunuzla yeni bir SIM kart alıyor olsanız bile, eski SIM kartınızda bir sürü kartvizit kayıtlı olduğundan, eski bir telefona bırakmak istemezsiniz.

 1. Bellek kartını çıkarın / çıkarın

Bir microSD kart yuvasına sahip bir telefonunuz varsa, SD kartı çıkarın. Telefonunuzun kenarındaki veya pil kapağının arkasındaki yuvaya bakın.

Kartı çıkarmadan önce, mümkün olduğunca çok sayıda fotoğraf, uygulama ve belge kopyalayın; böylece onlarla birlikte kolayca yeni telefonunuza götürebilirsiniz.

 1. Verilerinizi silin

Sonraki iş, verilerinizi telefonun kendisinden silmektir. Bunu yapmanın iki basit yolu vardır: Ya Ayarlara gidin ve yedekleme / geri yükleme bölümünü bulun veya donanım düğmeleriyle manuel olarak yapın. Bu adımı atmadan önce tüm verilerinizin tam bir yedeklemesine sahip olduğunuzdan emin olun!

Aşağıdaki veriler silinir:
 • Google hesap ayarları
 • Yapılandırma verilerini ve uygulamalarını ayarlama
 • Yüklü uygulamalar
 • Müzik
 • Fotoğraflar
 • Diğer kullanıcı verileri
 • Bağlantılı hesaplar (Facebook, Dropbox, Twitter vb.)
 1. Temizle

Telefonun iç kısımları temizlendikten sonra yapmanız gereken bir sonraki adım da dışkı temizlemektir. Ekrandaki çizik veya genel aşınma ve yıpranma konusunda yapabileceğin fazla bir şey olmayabilir, ancak ekranın her tarafında pis parmak izi olmadan satabilirsiniz.

Potansiyel bir alıcıyı etkilemek istiyorsanız, ekran koruyucusu uygulayabilir ve pil kapağını (varsa) değiştirebilirsiniz.

 1. Yeniden kutuyu

İyi bir Android kullanıcısıysanız, eski Android telefonunuzla birlikte gelen kutuyu, parçaları ve parçaları saklayacaktınız. Akıllı telefonlar, USB şarj cihazlarından kablolardan kulaklıklardan SIM araçlarına, kulak tıkacı kauçuklarına yedekleme yapmak için her türlü güzellik sunuyor. Bu malzemelerin ne kadar çok olursa (orijinal ekipman olmasa bile) kutuya geri dönebilirsiniz; eski telefonunuza bakmak daha olasıdır.

Eski bir telefonla ne yapacaksınız?

Eski bir telefonla yapabileceğiniz çok şey var: bir arkadaşınıza veya aile üyenize hediye edin, eski akıllı telefonlara yeni bir soluk getiren değerli bir hayırseverliğe bağışlayın yâda ikinci el olarak sata bilirsiniz

Yorumlarda yeni bir telefon aldıktan sonra eski telefonunuzu veya eski telefonlarınızı kullanarak satmayı başardıysanız bize bildirin.

Yapılan Yorumlar
Bu yazı için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

x