UYARI: Arama motorları ve akıllı telefonlar anılarımızı yok ediyor

GOOGLE ve insanların akıllı telefonlara olan güvenleri anılarımızı yok ediyor, şaşırtıcı bir çalışma iddia ediyor.

İnternet ve akıllı telefonlar nispeten yeni bir olgu olarak, bilim adamları hâlâ ruhumuzda ne gibi etkileri olduğunu kavramaktadır.

Kaspersky Lab’ın başlıca güvenlik araştırması David Bunu nasıl hatırladığımıza ve bu anıları nasıl koruduğumuza ilişkin uzun vadeli etkilerini anlamamız gerek” dedi.

Laboratuvar tarafından yapılan bir araştırma, anılarını test etmek için altı Avrupa ülkesinde 6 ila 16 yaşları arasındaki 55 yaşındaki çocukları inceledi.

Ankete katılanların yarısından çoğu eşinin telefon numaralarını hatırlayamadıklarını ve çocuklu olanların yüzde 71’inin yavrularının rakamlarını hatırlayamadığını söyledi. UYARI: Arama motorları ve akıllı telefonlar anılarımızı yok ediyor

Anketteki 16-24 yaş arasındaki çocukların yarısından fazlası, akıllı telefonlarının ihtiyaç duyduğu tüm bilgileri içerdiğini belirtti.

Bize en çok önem verenlerin telefon numaraları artık bir tık uzaktı – bu yüzden ayrıntıları ezberlemeye artık üzülmüyoruz” dedi.

Londra Üniversitesi Kognitif Sinirbilim Enstitüsü’nden Dr Kathryn Mills, “Dijital cihazlara güvenmek ve onlara verdiğimiz güven insan ilişkisini andırıyor.

“Duygular aynı şekilde tecrübe yoluyla kurulmuştur.

“Güvenilir bir bireyle tekrarlanan deneyim, o kişiye belleğinde bir ‘şema’ veya dernek kuruyor ve bize bu kişinin bağımlı olabileceğini söylüyor.

“Dijital bir cihaz sürekli olarak güvenilirse, bunu o cihazın şemamıza yapacağız.”

Birmingham Üniversitesi Psikoloji Okulu Öğretim Üyesi Dr. Maria Wimber, çoğunluğumuzun bize, genellikle telefonlarımızda, seçici hafızaya neden olan bir kameraya sahip olduğumuzu ekledi. UYARI: Arama motorları ve akıllı telefonlar anılarımızı yok ediyor

Akıllı telefon çağında bir trend gibi gözüken bir özellik, kişisel anıları harici olarak resim biçiminde saklamak.

Resimler çok güçlü bir hatırlatıcıdır ve unuttuğumuz anıları yeniden canlandırabiliriz.

“Bununla birlikte, aynı zamanda geçmişimizin hangi yönlerini hatırlattığımızı belirleme riski taşıyor ve insanlar aynı olayları daha çok hatırlıyorlarsa, resimlerde yakalanmayan diğer anıları unutuyorlar.  UYARI: Arama motorları ve akıllı telefonlar anılarımızı yok ediyor

“Ayrıca, dijital cihazlarla ilgili bilgilerin sürekli olarak kaydettirilmesinin bu bilgiyi uzun vadeli belleğe kaydetme olasılığımızı azalttığına ve bir olayı olayın gerçekleştiği gibi düzgün bir şekilde kodlamamıza neden olabileceği gibi bir risk mevcut gibi görünüyor.”

Dr Wimber, Google gibi arama motorlarını sürekli kullanmanın uzun vadeli anıları etkilediğini söylemeye devam etti.

Dr Wimber: “Kendimizden hatırlamaya çalışmak yerine çevrimiçi olarak bilgi arayanların bize daha sığan düşünürler kazandırdığına dair bir deliler var.

“Geçmiş araştırmalar art arda aktif olarak hatırlanan bilgilerin kalıcı bir bellek oluşturmak için çok etkili bir yol olduğunu gösterdi.

Bunun Aksine, pasif yinelenen bilgiler (örneğin art arda internette arama yaparak) aynı şekilde sağlam ve kalıcı bir bellek izi oluşturmaz”.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. UYARI: Arama motorları ve akıllı telefonlar anılarımızı yok ediyor için yorumda bulun

    UYARI: Arama motorları ve akıllı telefonlar anılarımızı yok ediyor için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak UYARI: Arama motorları ve akıllı telefonlar anılarımızı yok ediyor için ilk yorumu yapabilirsin.