Google Yahoo ve PlayStation PSN – TÜM ZAMANIN en büyük siber saldırıları

Düzenli olarak haber başlıklarına girerek çevrimiçi kalmanın önemli bir parçası Ancak siber saldırılar yeni bir şey değil – aslında Internet bulunduğundan bu yana var oluşmuştur

Kötü amaçlı yazılımlardan, solucanlara ve virüslere kadar, bilgisayarlarımız ve akıllı cihazlarımız, dünyadaki suçlular ve aktiviteler için uzun zamandır tatlı bir ödül gibi.

Her şeyi doğru yaparsanız ve tüm doğru güvenlik korumasını yüklerseniz bile, bilgisayar korsanları bloklarınızı atlayıp değerli bilgilerinizi çalabilirler.

codeturkiye.com teknoloji tarihinin en büyük siber saldırı veri ihlalleri ve en çok zarar veren. Saldırıları sizler için derledi

Google Yahoo ve PlayStation PSN – TÜM ZAMANIN en büyük siber saldırıları

Melissa (1999)

Bilinen ve yaygın olarak bilinen ilk virüslerden biri olan Melissa Mart 1999’da Microsoft Dünya ve Outlook kullanıcılarına bulaşarak salındı. Solucan ilk başta suçlarından dolayı 10 ay hapis yatan New Jersey yerli David L. Smith’e kadar izlendi.

ILOVEYOU (2000)

ILOVEYOU solucanı, Filipinli bir bilgisayar bilimleri öğrencisi tarafından hazırlandı ve internet kullanıcılarını 2000 yılında terör ize etti. Virüs, birkaç saat içinde milyonlarca Windows bilgisayara bulaştı ve gizemli bir hayran tarafından bir mesaj aldıklarını düşündü.

Anna Kournikova (2001)

2001’de tüm dünyadaki bilgisayar kullanıcıları, bu virüsün yayılmasından sonra cihazlarını virüslü olarak buldular. Kullanıcılara kadın tenis oyuncusu Anna Kournikova’nın seksi bir resmini getiren mağdurlar, virüsleri indirmekle kandırıldı ve virüs onları Microsoft Outlook adres defterindeki herkese iletti.

Google China (2009)

Google’ın Çin versiyonu, şirketin değerli bilgileri kaybetmesini sağlayan 2009’da bir dizi siber saldırıya maruz kaldı. Saldırının, birkaç önde gelen Çinli aktivistin hesaplarına erişmeye çalışıldığı bildirildi ve sonunda, Baidu arama motoruna rakip olan iki Çinli okulun izini sürdü.

Conficker (2008-2009)

Tarihteki en geniş kapsamlı virüslerden biri olan Conficker solucanı, 2008-2009 yılları arasında çok sayıda kuruluşa saldırdı. Conficker, Microsoft belgelerini bir kez daha hedef alarak, Savunma Bakanlığı, Norveç Emniyet Müdürlüğü ve Fransız Deniz Kuvvetleri gibi ülkeleri 15 milyondan fazla sunucu etkiledi.

ilginizi çekebilir  instagram Bildirimleri açma ve kapama 

Koobface (2008)

Koobface, gittikçe artan bir şekilde popüler sosyal medya sitelerini hedef alan ilk saldırılardan biri olan Facebook, Twitter ve MySpace kullanıcılarına Temmuz 2008’de saldırdı. Ek virüs hızla yamalı olmasına rağmen, virüs bugünlerde yeni varyantlarla yaşamaya devam ediyor ve Sahte pop-up reklamlarla mağdurlara spam yapmak için Koobface kullanan teknik destek scammers için popüler bir araç.

Zeus (2007-2009)

Kötü Zeus trojan, 2007 yılına kadar manşetlere geri döndü, ancak 2009 yılına kadar yaşamaya devam etti. Virüs, Windows kullanıcılarını hedef aldı ve kurbanlarından çalmak için çevrimiçi bankacılık bilgilerini çalmak için tuş vuruşu kayıt araçlarını kullandı. Koobface’e benzer şekilde, Zeus teknik destek scammersları için popüler bir araç haline geldi, çünkü sahte pop-up reklamlar kurbanın bilgisayarında görünür kılınmak için kullanılabilir. Google Yahoo ve PlayStation PSN – TÜM ZAMANIN en büyük siber saldırıları

Stuxnet (2010-2012)

Öğrenci, Haziran 2010’da keşfedildikten sonra kaydedilen en meşhur siber saldırılardan biri oldu. İran’ın nükleer tesislerini hedeflemek ve tahrip etmek için kullanılan (suçlu bulunmasa da), trojan Windows sistemlerine saldırdı ve 2012’de kendisini sildi.

Target  (2013)

Tek bir organizasyonu ele geçiren tek büyük saldırılardan biri olan ABD perakende şirketi Target, 2013’teki bir saldırıda 70 milyonu aşkın müşteri hesabının ihlal edildiğini keşfetti. Saldırı, müşteri kredi kartı ayrıntılarını, adreslerini, şifrelerini ve daha fazlasının hepsini çaldığını gördü ve birkaç yüksek- Şirket içinde görüntü gidişleri. Google Yahoo ve PlayStation PSN – TÜM ZAMANIN en büyük siber saldırıları

Yahoo (2014)

Bir zamanlar ilk internetin sevgilisi olan Yahoo’nun son zamanlardaki düşüşüne, birkaç milyondan fazla kullanıcı hesabının birkaç yıldan beri yasadışı olarak ihlal edildiği açıklaması yardım edilmedi. Şirket, bu yıl sadece kişisel bilgilerinizi korumak için şifrelerini değiştirmesini söyleyen büyük çaplı saldırıları açıkladı.

ilginizi çekebilir  Wi-Fi şifresi öğrenme

Heartbleed (2014)

Bildirildiğine göre tarihteki en büyük siber saldırı olan Heartbleed, 2014 yılında Google Security tarafından keşfedilene kadar iki yıldır çok sayıda web sitesini etkiledi. Saldırı, dünya çapında milyonlarca web sitesi tarafından kullanılan programlama aracı OpenSSL’de bir hata kullandı ve suçlulara erişim hakkı verdi Özel görüşmelere.

PlayStation Network (PSN) (2011 ve 2014)

Suçlular kazançlı oyuncunun hesaplarını hedef aldığından Sony’nin çevrimiçi oyun platformuna kısa ömürlerinde iki büyük saldırı düzenlendi. Nisan 2011’de, 23 günlük bir kesinti sırasında 77 milyon PSN hesabı etkilenmişti ve Noel Günü 2014’teki başka bir saldırı da hizmetin çevrimdışı eline geçmesine ve Sony’ye milyarlarca tazminat harcamasına neden oldu.

Sony Pictures (2014)

2014 yılı, şirketin Sony Pictures Entertainment koluna o yıl hackerlar vurulduğu için Sony için zor bir yıl olacaktı. Kendilerini ‘Barış İçin Koruyucu’ lakaplı ve Kuzey Kore olduğu iddia edilen saldırganlar yaklaşmakta olan filmler ve finansal bilgiler için senaryolar da dâhil olmak üzere özel şirket bilgilerine erişebildi. Google Yahoo ve PlayStation PSN – TÜM ZAMANIN en büyük siber saldırıları

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Google Yahoo ve PlayStation PSN – TÜM ZAMANIN en büyük siber saldırıları için yorumda bulun

    Google Yahoo ve PlayStation PSN – TÜM ZAMANIN en büyük siber saldırıları için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Google Yahoo ve PlayStation PSN – TÜM ZAMANIN en büyük siber saldırıları için ilk yorumu yapabilirsin.