Taktığınız Disk Bu Bilgisayar Tarafından Okunamadı

Taktığınız Disk Bu Bilgisayar Tarafından Okunamadı Bazı kullanıcılar harici bir sürücüye bağlanır bağlamaz “taktığınız disk bu bilgisayar tarafından okunamıyor”hatasını görüyor. Etkilenen bazı kullanıcılar, sorunun yalnızca bir sürücüyle göründüğünü söylerken, bağlandıkları her USB cihazında sorunun oluştuğunu bildiriyor. Çoğu zaman, sorunun MacOS High Sierra’da ortaya çıktığı bildiriliyor, ancak bunun farklı Mac OS X sürümlerinde gerçekleştiği bildiriliyor.

”Diskin okunamıyor” neden olan şey nedir?

Bu sorunu çeşitli kullanıcı raporlarına ve sorunu çözmek için kullandıkları tamir stratejilerine bakarak araştırdık. Ayrıca, test makinelerimizde konuyu küçük ölçüde çoğaltmayı da başardık. Topladığımız bilgiye dayanarak, bu belirli hata mesajını tetikleyecek oldukça yaygın birkaç senaryo var.

 • Disk arızası  – Sürücünün kendisinin ya da sadece USB arayüzünün arızalanması mümkündür. Bu durumda, bir veri kurtarma çözümü önerilir.
 • Disk biçimlendirilmemiş – Bu belirli hata, yeni eklediğiniz disk biçimlendirilmemişse veya Mac OS tarafından desteklenmeyen bir dosya sistemiyle biçimlendirilmişse de oluşabilir.
 • WD yazılımı hatası  – Sorun, 1394 veriyolunda VCD’nin içindekiler tablosunun başka bir veri yolu sıfırlaması tarafından bozulmasına neden olan bir yarış durumu nedeniyle WD sabit disklerinde ortaya çıkabilir.
 • Disk, desteklenen bir MAC OS X formatına biçimlendirilmemiş – Daha önce aynı harici sürücüyü bir Windows bilgisayarında kullandıysanız, Mac bilgisayarı tarafından desteklenmeyen bir dosya sistemi formatına göre biçimlendirilmiş olma ihtimali vardır.

Şu anda sorunu çözmek için mücadele ediyorsanız, bu makale size doğrulanmış sorun giderme adımlarından oluşan bir koleksiyon sunacaktır. Aşağıda, benzer bir durumdaki diğer kullanıcıların hata mesajını gidermek için kullandıkları bir yöntem koleksiyonu bulacaksınız.

En iyi sonuçları elde etmek için, kendi durumunuzda etkili olan bir düzeltmeyle karşılaşana kadar aşağıdaki yöntemleri izleyin.

Arızalı bir harici sürücü olasılığını ortadan kaldırmak (varsa)

Sizi hiçbir şey için çok fazla potansiyel çözüm denemekten kurtarmak için hatalı bir sürüşle uğraşmamanızı sağlayarak başlamanızı öneririz.

Arızalı bir sürücünün olasılığını yalnızca farklı bir harici sabit sürücüyü Mac bilgisayarınıza takarak dışlayabilirsiniz. Bir flash sürücüden başka bir harici sürücüye herhangi bir şey olabilir, sadece ikinci sürücünün hatayı gösterenle aynı dosya sistemine sahip olduğundan emin olun.

Diğer sürücü ile aynı hatayı almazsanız ve normalde Finder uygulamasında görünüyorsa, sorunun MAC’inizden kaynaklanmadığı sonucuna varabilirsiniz. Muhtemelen hatayı gösteren harici sürücüye özgü bir sorunla uğraşıyorsunuzdur.

Taktığınız her harici sürücüde yalnızca aynı hata mesajıyla karşılaşıyorsanız, doğrudan Yöntem 4’e (varsa) atlayın . İstemi yalnızca belirli bir sürücüyle görmeniz durumunda, aşağıdaki bir sonraki yönteme geçin.

Okunamayan sürücüyü Disk Utility ile onarma

Bu hata mesajını USB sürücünüzü / harici sabit sürücünüzü / SD kartınızı Mac bilgisayarınıza yerleştirir takmaz görürseniz, Disk Yardımcı Programını kullanarak tamir edebilmeniz gerekir. Bunun çalışması garanti edilmez, ancak aynı hata iletisiyle karşılaşan bazı kullanıcılar, aşağıdaki adımları uyguladıktan sonra sorunun çözüldüğünü bildirdi.

İşte yapmanız gerekenler:

 1. İlk bilgi istemi göründüğünde, kapatmak için Yoksay’a tıklayın .Hata istemini reddetme
 2. Hata giderildikten sonra Başlatma Çubuğu’nu tıklayın ve ‘ diski ‘ arayın , ardından Disk İzlencesi’ni tıklayın .Disk Yardımcı Programını Açma
 3. İçinde Disk Utility , hata gösteriliyor diski seçip İlkyardım üstündeki şeritten düğmesini.Ulaşılamaz sürücüye İlk Yardım Uygulaması
 4. İşlem tamamlanana kadar bekleyin. İşlemin başarılı olduğunu söyleyen bir mesaj alırsanız, makinenizi yeniden başlatın ve diskin bir sonraki açılışta kullanılabilir olup olmadığını görün. 
  Not: “İlkyardım işlemi başarısız oldu” diyen başka bir mesaj çıkarsa , doğrudan Yöntem 2’ye geçin.

Fat32’ye Yeniden Biçimlendirme

 Taktığınız disk bu bilgisayar tarafından okunamıyordu”  hatasını görmenize neden olmasının bir başka nedeni  de NTFS’de biçimlendirilmiş dosya sistemidir.

OS X NTFS ile çalışmayacağından, NTFS biçiminde biçimlendirilmiş harici sürücülerle bu hata iletisiyle pek çok kullanıcı karşılaşmaktadır. Bu durumda, büyük olasılıkla dosya sistemi formatını FAT32’ye dönüştürerek sorunu çözebileceksiniz.

Harici sürücü daha önce bir Windows bilgisayarda kullanılmışsa bu durum oldukça yaygındır.

Uyarı: Bu tür bir işlemin (disk biçimlendirme) diskte mevcut tüm verileri sileceğini unutmayın.

Devam etmeye hazırsanız, “taktığınız disk bu bilgisayar tarafından okunamıyor” hatası gösteren Diski yeniden biçimlendirmek için aşağıdaki adımları izleyin.

 1. Hata giderildikten sonra Başlatma Çubuğu’nu tıklayın ve ‘ diski ‘ arayın , ardından Disk İzlencesi’ni tıklayın .Disk Yardımcı Programını Açma
 2. Disk Yardımcı Programı içinde, hata mesajını gösteren sürücüyü seçin, ardından şerit çubuğundan Bölümetıklayın . Ardından, Bölüm açılır menüsünü kullanarak istediğiniz bölüm sayısını seçin ( Cilt Düzeni altında ), ardından Biçim ( Ses Bilgisi altında ) ve MS-DOS (FAT) tuşlarına tıklayın .Harici sürücüyü Disk Yardımcı Programıyla yeniden biçimlendirme
 3. İşlemi onaylamak için Uygula’ya tıklayın ve ardından işlemi başlatmak için Bölüme tıklayın .
 4. İşlem bitene kadar bekleyin. Bir kez, harici sürücünün görünür olup olmadığını görün.

Göstermediyse veya aynı hata mesajını gösteriyorsa, aşağıdaki bir sonraki yönteme geçin.

MacOS High Sierra – yonca Bootloader hatasını çözme (varsa)

Eğer karşılaşıyorsanız  “Eğer takılı bir disk bu bilgisayarın okuyabileceği değildi”  Hackintosh MacOS 10.13.x High Sierra çalışırken hata Clover Bootloader ile birleştiğinde, sadece son derece popüler bir hata uğraşıyoruz diğer çok sayıda kullanıcı karşılaştım.

Aynı Mac sürümünü kullanan pek çok kullanıcı, hatayı çözebilecek bir düzeltme eki uyguladıktan sonra sorunun çözüldüğünü bildirdi. Ancak, Apple ile ilişkili hiçbir şekilde bağımsız geliştiriciler tarafından geliştirildiğini unutmayın.

Uyarı: Bu hata yalnızca Clover Bootloader  ile Hackintosh MacOS 10.13.x High Sierra kullanıyorsanız ortaya çıkar  . Bu sorunla farklı bir MacOS’ta (temiz) karşılaşıyorsanız, mevcut durumunuz için geçerli olmayacağından aşağıdaki adımları izlemeyin.

 1. Bu bağlantıyı ziyaret edin ( burada ) ve yamayı indirin.Yamayı indirme
 2. Yama indirildikten sonra, bulucu uygulamasını açın ve aşağıdaki konuma gidin: MacOS> Sistem> Uzantılar. Oraya vardığınızda , Eklentiler klasörünün içindeki yama klasöründe bulunan .kext dosyasını sürükleyip bırakmanız yeterlidir .Yama dosyasını sürükleyip bırakma
 3. Uzantı değiştirildikten sonra, Terminal uygulamasını bulmak ve açmak için Ara işlevini kullanın .
 4. Terminalin içinde aşağıdaki komutu çalıştırın:
sudo chown -R 0:0 /Library/Extensions/AppleAHCIPort.kext && sudo chmod -R 755 /Library/Extensions/AppleAHCIPort.kext
sudo touch /System/Library/Extensions && sudo kextcache -u /
 • Komut başarıyla çalıştırıldıktan sonra, makinenizi yeniden başlatın ve sorunun bir sonraki açılışta çözülüp çözülmediğine bakın.

Yukarıdaki yöntemlerden hiçbiri sorunu çözmenize yardımcı olmadıysa, arızalı bir sürücü ile uğraşmanız olasıdır. Bu durumda, bu sürücü hakkında önemli verileriniz varsa, bir kurtarma çözümü aramaya başlamanız gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Taktığınız Disk Bu Bilgisayar Tarafından Okunamadı için yorumda bulun

  Taktığınız Disk Bu Bilgisayar Tarafından Okunamadı için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Taktığınız Disk Bu Bilgisayar Tarafından Okunamadı için ilk yorumu yapabilirsin.