SQL Server veritabanındaki verileri kopyalama

2 dk okuma süresi

SQL Server veritabanındaki verileri kopyalama bu makalede, nesneleri bir SQL örneğinden diğerine taşımak için kopyalama veritabanı sihirbazının özelliklerine bakıyoruz. Ayrıca, bunları aşmak için kısıtlamalara ve ipuçlarına da bakıyoruz.

Bir SQL Server örneği birkaç nesneden oluşur ve bu nesneleri verilen örnekten diğerine taşımanız gerekirse, bunları manuel olarak aktarmak akıllıca bir şey olmayacaktır. SQL nesnelerinizi bir örnekten diğerine aktarmak için Veritabanı Kopyalama Sihirbazı’nı kullanmanız gerekir. Bu sihirbazı kullanarak, yalnızca belirli veritabanı nesnelerini kopyalayamazsınız, aynı zamanda herhangi bir sunucu kesintisi olmadan da veritabanlarını tamamlayabilirsiniz. Bu sihirbazı kullanarak aşağıdaki işlemleri sorunsuz ve kısa sürede yapabilirsiniz.

 • Herhangi bir kaynağı ve hedef sunucuyu seçin.
 • Değiştirmek veya kopyalamak istediğiniz veritabanlarını seçin.
 • Veritabanları için dosya konumlarından bahsedin.
 •  Hedef sunucuda istenen girişleri kopyalayın.
 • Saklanan yordamları, destek nesnelerini, işleri ve hata iletilerini kopyalayın.
 • Veritabanlarınızı değiştirmek veya kopyalamak istediğiniz zamana ve verilere karar verin.
SQL Server'da Veritabanı Kopyalama Sihirbazı Nasıl Kullanılır

Veritabanı Kopyalama Sihirbazı’nı kullanırken yapabileceğiniz her şeyin yanı sıra, onunla yapamayacağınız her şeyin ne olduğunu da bilmeniz gerekir. Tüm sınırlamaları ve kısıtlamaları dışında, bilmeniz gereken en önemli şey, SQL Server’ın Express Edition’da bulunmamasıdır. Sihirbazın diğer sınırlamaları aşağıda verilmiştir

SQL Server’da Veritabanı Kopyalama Sihirbazı’ndaki Sınırlamalar ve Kısıtlamalar

 1. Sistem, çoğaltma için işaretlenmiş, erişilemez, çevrimdışı, yükleme, kurtarma, Acil durum modunda veya şüpheli veritabanlarını taşımak için Veritabanı Kopyalama Sihirbazını kullanamazsınız. Ayrıca, MS Azure Depolama’da günlük dosyaları veya verileri olan veritabanlarını taşımanızı da kısıtlar.
 2. Bu, veritabanınızı daha eski bir SQL Server sürümüne taşımanıza veya kopyalamanıza izin vermez.
 3. Taşı seçeneğini belirlediyseniz, sihirbaz taşındıktan sonra veritabanının kaynağını otomatik olarak siler. Ancak Taşı yerine Kopyala seçeneğini belirlerseniz, kaynak silinmez. Kopyala seçeneği ile seçtiğiniz sunucu nesneleri kopyalanır ve taşınmaz, yalnızca veritabanı hareket eder.
 4. Ayırma ve ekleme seçeneğini kullanırsanız, veritabanını ayırır ve birden çok dosyayı taşıdıktan veya kopyaladıktan sonra yeni bir konuma yeniden bağlar. Bu yöntemde veri kaybı ve tutarsızlığı olasılığı vardır, bu nedenle hareketli veya kopyalama işlemine tabi tutulan veritabanlarına aktif oturumlar eklemekten kaçınılması önerilir. SQL Server’da Yönetim Nesnesi Yöntemi durumunda, veritabanı asla çevrimdışı olmadığından kullanıcıların etkin bir oturuma izin verilir.
 5. Hedef sunucuda var olmayan veritabanlarına başvuran SQL Server’da Agent işlerini aktarıyorsanız, tüm işlemin başarısız olmasına neden olursunuz. Bu sorun için bir geçici çözüm, veritabanı oluşturulmadan önce SQL Server’da Agent işleri oluşturmak olacaktır.  Şimdilik hepsi bu kadar.
Yapılan Yorumlar
Bu yazı için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

x