RAR dosyasını ZIP dönüştürme

RAR dosyasını ZIP dönüştürme Dosya sıkıştırması, kullanıcılar tarafından en çok kullanılan tekniklerden biridir, çünkü sabit diskte yer tasarrufu sağlamamıza ve e-posta platformları gibi maksimum gönderme boyutunu sınırlayan platformlar aracılığıyla diğer kullanıcılara öğe gönderme olasılığını kolaylaştırırlar. Bir dosyayı sıkıştırmak dosyanın bütünlüğünü koruduğu ve içeriğini şifreleyebileceğimiz ve böylece gizliliklerini artırabileceğimiz için daha fazla güvenlik ekleyebileceğiniz için bu yararlıdır.

Bugün bu tür faaliyetler için en yaygın uygulamalardan biri, aşağıdaki bağlantıdan ücretsiz olarak indirilebilen WinRAR’dır:WINRAR

WinRAR, çeşitli işletim sistemleri için mevcut olan ve içinde aşağıdaki işlevleri bulduğumuz açık kaynaklı bir uygulamadır:WinRAR fonksiyonları

 • Özellikle yürütülebilir dosyalarda, nesne kitaplıklarında veya metin dosyalarında diğer yardımcı programlardan daha yüksek sıkıştırma oranlarına sahiptir.
 • Rinjdael şifreleme (AES-128) ile şifre korumasına sahiptir, bu da öğelerin modifikasyonlarına karşı engelleme ve yapılandırılabilir anti-virüs doğrulama ve eleme güvenliğinin yanı sıra kötü durumda dosyaları geri kazanabilecek bir teknolojiye sahip hasarlara karşı gelişmiş korumaya sahiptir. hassas verileri ortadan kaldırmak için süreçler yürütmek.
 • WinRAR, 9.000 PetaBytes’e kadar dosya ve dosyalar için destek sağlayan 64 bit dosya yönetimini yönetebilir.
 • Windows Gezgini ile entegre edilebilir.
 • WinRAR ile çeşitli boyutlarda çok hacimli dosyalar, programlanabilir kendiliğinden açılan dosyalar ve çok hacimli kendiliğinden açılan dosyalar oluşturmak mümkün olacaktır.
 • Windows, OS / 2, Mac OSX, BeOS, Linux, FreeBSD, Solaris, BSD Unix, HP_UX, Irix ve daha fazlası gibi çeşitli işletim sistemleriyle uyumludur.
 • WinRAR, CAB, ARJ, LZH, TAR, GZ, ACE, UUE, BZ2, JAR, ISO, Z, 7Z dosyalarını ve daha fazlasını açabilir.

En sık kullanılan sıkıştırma biçimlerinden ikisi .RAR ve .ZIP’dir, ancak ilk bakışta her ikisi de aynı işleve sahipse, bir dosyayı sıkıştırır, aralarında bazı farklılıklar vardır:.RAR ve .ZIP biçimi arasındaki farklar

 • ZIP formatının ana avantajlarından biri difüzyondur, çünkü web’deki dosyaların çoğu ZIP’tir ve ZIP dosyaları kendi kendine açılan arşiv moduyla uyumludur.
 • ZIP’nin en büyük avantajlarından biri de sıkıştırma hızıdır.
 • RAR dosyalarının ana avantajı, ZIP biçiminden daha iyi sıkıştırma sunması ve hasarlı verilerin fiziksel olarak kurtarılmasını sağlayan kurtarma günlüğü ve yanlışlıkla değiştirilmesini önleyen dosyaların engellenmesi gibi ekstra işlevlere sahip olmasıdır. . Ayrıca, sıkıştırılmış dosyaları bölmeyi ve farklı dosyalara bölebilmeyi önerir.

Şimdi, TechnoWikis bir ZIP dosyasını RAR’a dönüştürmek için WinRAR’ı nasıl kullanabileceğimizi açıklayacaktır.

1. WinRar veya .RAR dosyasını .ZIP dönüştürme

1. İlk adım .RAR dosyasına sağ tıklamak ve “WinRAR ile aç” seçeneğini seçin

görüntü

2. Açık uygulamada, “Araçlar” menüsüne gidiyoruz ve orada “Dosyaları dönüştür” seçeneğini seçiyoruz veya aşağıdaki tuşları kullanabiliriz.

+ Q Alt + Q

görüntü

3. Görüntülenen pencerede aşağıdakileri gerçekleştiriyoruz.

 • “Dönüştürülecek dosyalar” alanında .RAR dosyamızı seçin.
 • “Dosya türleri” alanında bunun RAR kutusunu etkinleştirdiğini doğrularız.
 • Daha fazla öğe eklemek istiyorsak, “Ekle” düğmesini tıklayın veya kaldırmak istiyorsak, “Kaldır” ı tıklayın.
 • “Hedef klasör” alanında, yeni sıkıştırılmış dosyanın kaydedileceği yolu belirtiriz.
 • Şimdi, “Sıkıştırma” düğmesine tıklayın.
görüntü

4. Burada “Genel” sekmesinde aşağıdakileri tanımlarız.

 • “Dosya biçimi” alanında ZIP seçeneğini seçiyoruz.
 • Diğer sıkıştırma seçeneklerini gerektiği gibi tanımlayabiliriz.
 • Bu tanımlandıktan sonra, değişiklikleri uygulamak için “Kabul Et” düğmesini tıklayın.
görüntü

Değişiklik devam edecek ve ekranınızda aşağıdakileri göreceksiniz. Böylece, .RAR ve .ZIP adlı iki dosyamız olduğunu görebiliriz.

.

görüntü

2. WinRAR veya .ZIP dosyasını .RAR dosyasına dönüştürme

Şimdi, amaç .ZIP dosyasını bir .RAR dosyasına dönüştürmekse, süreç gördüğümüze çok benzer.

 1. Bunu yapmak için, önce ZIP dosyasını sağ tıklayıp “WinRAR ile aç” seçeneğini seçeceğiz
görüntü

2. Şimdi WinRAR’da “Araçlar” menüsüne gidiyoruz ve orada “Dosyaları dönüştür” seçeneğini seçiyoruz veya aşağıdaki tuş kombinasyonunu kullanıyoruz.

+ Q Alt + Q

görüntü

3. Görüntülenen pencerede dosyamızı seçiyoruz, Zip kutusunu etkinleştiriyoruz ve Hedef klasör alanında dosyanın kaydedileceği yolu belirtiyoruz.

görüntü

4. Son olarak, “Dosya biçimi” alanında RAR kutusunu etkinleştiririz ve değişiklikleri uygulamak için “Kabul Et” düğmesini tıklayın.

görüntü

Değişim sürecinin nasıl gerçekleştiğini göreceğiz.

görüntü

Şimdi dosyayı .RAR’a dönüştürdük:

görüntü

Bu iki basit yöntemden biriyle, sıkıştırılmış dosyalarımızı gerektiği gibi dönüştürmek ve böylece avantajlarının her birinin tadını çıkarmak mümkün olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. RAR dosyasını ZIP dönüştürme için yorumda bulun

  RAR dosyasını ZIP dönüştürme için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak RAR dosyasını ZIP dönüştürme için ilk yorumu yapabilirsin.