Opera VPN Çalışmıyor

Opera VPN Çalışmıyor Opera bir süredir tarayıcı endüstrisinde ve Symbian dönemi kadar eski cep telefonlarına sahip tarayıcılara sahipti. Hiç şüphe yok ki, bir öncü ve kullanıcıyı oradaki diğer tarayıcılarla karşılaştırıldığında farklı bir şekilde yakalamaya meyilli.

Biri, yenilikçi özellikleri dahili VPN ise. Opera, tarama yaparken herhangi bir üçüncü taraf yazılımı kullanmadan bir VPN’e otomatik olarak bağlanmanıza olanak sağlar. VPN kullanımı oldukça basittir ve ayrıca özelleştirilebilir VPN konumu sunar. Bununla birlikte, aktif gelişime rağmen, VPN’in çalışmadığı bildirilen vakalar var. Bağlanmayı reddediyor veya ‘bağlantı’ döngüsüne sıkışıyor. Bu yazıda, bu sorunun neden oluştuğuna dair tüm nedenleri ve bunları düzeltmek için gerekli olan çözümleri gözden geçireceğiz.

Opera VPN’in Çalışmamasına Neden Olan Nedir?

Bu konuya baktık ve senaryoyu kendi iş istasyonlarımızda çoğaltmaya çalıştık. İlk kullanıcı raporlarını kontrol ettikten ve test ettikten sonra, VPN ile çakışabilecek ve çalışmamasına neden olabilecek sebeplerin bir listesini çıkardık. İşte bazı nedenler?

 • ISS Sorunları: ISS’niz Opera VPN’in ana ağ geçidi üzerinden erişimini engellediyse bağlanamazsınız. Eğer gerçekten ISS sınırlamaları varsa, başka VPN ürünlerini de kullanamayacaksınız.
 • Arızalı Opera Kurulumu: Opera’nın kurulum dosyalarının hatalı olduğu ve bazı modüllerin eksik veya bozuk olduğu durumlar vardır. Tarayıcıyı yeniden yüklemek sorunu çözebilir.
 • Opera Uzantıları: Tarayıcınızda bazı üçüncü taraf Opera uzantıları etkinse, Opera VPN ile çakışıyor olabilirler. Bunları devre dışı bırakmak sorunu çözebilir.
 • Güvenlik uygulamaları: Opera, uygulamanın dahili VPN’si ile çakışan güvenlik yazılımı olduğunu resmen açıkladı. Bunları devre dışı bırakmak veya beyaz listeye Opera eklemek sorunu çözebilir.
 • VPN’nin Konumu: Bazı durumlarda, belirli VPN konumu sizin için kullanılamayabilir. Konumunu değiştirmek burada hile yapar.

Çözümlere geçmeden önce, bilgisayarınızda yönetici olarak oturum açtığınızdan emin olun. Ayrıca, senkronize etmek için kullanıyorsanız Opera hesabınızın kimlik bilgilerine de erişebilmelisiniz.

VPN’in Konumunu Değiştirme

Herhangi bir teknik yöntemi denemeden önce, VPN’nin yerini değiştirmeyi deneyeceğiz. Opera’nın VPN’i, belirli bir konumdaki VPN’i kullanma seçeneğine sahiptir. Belirli bir konum için VPN kullanılamıyorsa, Opera buna bağlanamaz. Burada, seçili başka bir konumunuz varsa, varsayılan konumuna geçmeyi deneyin ve varsayılan konumu kullanıyorsanız, belirli bir konuma geçin.

 • Web sitesi adresinin hemen yanında bulunan VPN simgesine tıklayın.
 • Pencere açıldığında, Sanal Konuma tıklayın ve konumunuzu değiştirin.
 • Konumu değiştirdikten sonra, değişiklikleri kaydedin ve açılır pencereyi kapatın. Şimdi tekrar web sitesine erişmeyi deneyin ve sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol edin.

ISS’nizi test etme

İnternet trafiğinizin tamamı İSS’nize iletilir ve İSS’niz daha sonra verileri iletir. İnternet servis sağlayıcınız tarafından VPN kullanımına ilişkin sınırlamalar varsa, bağlanırken bir sorunla karşılaşabilirsiniz. ISS’ler temel olarak İnternet Servis Sağlayıcılarıdır ve güvenlik duvarlarını ve diğer mekanizmaları ağ mimarisinin içine yerleştirebilirler.

İnternet’i evinizde kullanıyorsanız, yerel abonelik şirketiniz ISS’niz olacaktır veya herhangi bir kamusal alanda kullanıyorsanız, internet sağlayan internet sağlayıcı ISS olacaktır. Bu nedenle, farklı ISS’leri test etmeyi denemelisiniz. İnternet’i kamusal alanda kullanıyorsanız, özel bir bağlantıya gidin veya zaten özel bir bağlantı kullanıyorsanız, başka bir bağlantıya geçin.

Opera Eklentilerini Devre Dışı Bırakma

Uzantılar, artırılmış işlevsellik için veya tercihlerinize göre tarayıcınıza eklediğiniz eklentilerdir. Bu uzantılar değişebilir ve farklı işler yapabilir. Bu eklentilerden herhangi biri Opera’nın VPN sistemi ile çelişirse, çalışmayabilir. Bu nedenle, tüm uzantılarınızı devre dışı bırakmayı denemelisiniz ve bunun sorunu çözüp çözmediğini kontrol etmelisiniz. Olursa, konunun gerçekten uzantılarda olduğu anlamına gelir ve suçlu olan sorun gidermeye başlayabilirsiniz.

 • Ekranın sol üst tarafında bulunan Menü simgesine tıklayın ve Uzantılar> Uzantılar ( Ctrl + Shift + E ) tuşlarına tıklayın.
 • Şimdi her bir uzantıyı birer birer seçin ve Devre Dışı Bırak seçeneğini seçin.
 • Tüm uzantıları devre dışı bıraktıktan sonra, sorunun çözülüp çözülmediğini ve VPN’i kullanırken herhangi bir sorun almadığınızı kontrol edin.

Tarayıcı Yapılandırma ve Verilerini Silme

Her tarayıcı işlemleri için ek yapılandırmalar ve veriler kaydeder. Bu veri dosyaları web siteleri, önbellek veya web sitesi geçmişinizin tercihlerini içerebilir. Opera’nın dahili VPN sistemine erişmeye çalışırken yapılandırma dosyalarının soruna yol açtığı biliniyor. Bu çözümde, veri penceresini açacağız ve her öğeyi sileceğiz. Bundan sonra VPN’e erişmeyi deneyeceğiz ve beklendiği gibi çalışıp çalışmadığını göreceğiz.

 • Göz atma verileri penceresinin açılması için sırasıyla Ctrl + Shift + Del tuşlarına basın.
 • Pencereyi görünce, Gelişmiş sekmesine tıklayın ve tüm seçenekleri kontrol edin.

Not: Geçmişinizin kaydedilmesini istiyorsanız tarama verilerini listenin dışında tutabilirsiniz. Aksi takdirde, onu da silebilirsiniz.

 • Seçimden sonra Verileri temizle düğmesine tıklayın. Şimdi tarayıcınızı yeniden başlatın ve VPN’e tekrar erişmeyi deneyin. Sorunun tamamen çözülüp çözülmediğini kontrol edin.

Güvenlik Uygulamalarını Devre Dışı Bırakma

Opera yetkilileri, Twitter’da, kullanıcılarını bilgisayarlarındaki güvenlik uygulamalarını devre dışı bırakmaya çağırdıkları resmi bir açıklama yaptı. Onlara göre, Opera’nın faaliyetlerini engelleyen ve bazı işlevlerinin çalışmamasına neden olan birkaç uygulama var.

Dolayısıyla sen devam etmelidir devre dışı bırakın bilgisayarınızda Antivirüs uygulamaları geçici ve bu hile yaparsa bakın. Varsa, Opera yazılımını beyaz listeye almaya devam edebilir ve Antivirüs’ü tekrar etkinleştirebilirsiniz. Genellikle, bu uygulamalar Opera’nın beklenenden çok daha fazla kaynak veya modül kullandığını ve bunları (yanlış bir pozitif) işaretlediğini düşünür. Sorun yarattığı görülen belirli bir Antivirüs, Avast’tı (ancak yine de AV’nizi test etmeniz gerekir).

Diğer Üçüncü Taraf Uygulamalarını Kontrol Etme

Arka planda çalışan başka bir üçüncü taraf ağ veya güvenlik duvarı uygulamanız varsa, Opera’nın VPN modülüyle çakışacak ve beklendiği gibi çalışmamasına neden olacaktır. Bu uygulamalar diğer VPN istemcileri, Güvenlik duvarları, Ağ monitörleri vb. Herhangi bir türde olabilir. Bu çözümde, bilgisayarınızda çalışan uygulamalardan geçeceğiz ve sorunlu olup olmadığını göreceğiz.

 • Görev Yöneticisini başlatmak için Windows + R tuşlarına basın. Görev yöneticisine girdikten sonra İşlemler sekmesini açın.
 • Şimdi çalışan Uygulamalar listesini kontrol edin ve bunlardan herhangi birinin problemli olup olmadığını not edin.
 • Sağ tıklatarak devre dışı bırakmayı deneyin ve Görevi Sonlandır’ı seçin.
 • Şimdi ekranınızın sağ alt tarafına bakın ve bu tür uygulamaların simgelerinin olup olmadığını görün. Varsa, Üzerlerine sağ tıklayın ve
 • Opera’yı yeniden başlatın ve VPN’sine erişmeyi deneyin. Sorunun çözülüp çözülmediğine bakın.

Opera’yı Yeniden Yükleme / Güncelleme

Yukarıdaki yöntemlerin tümü işe yaramazsa ve hala Opera’nın VPN’sine bağlanamıyorsanız, Opera’nızın kurulumunun bozuk ya da eksik modülleri olma ihtimali vardır. Bu çok yaygın bir durumdur ve genellikle tarayıcının kurulum dizinini uygun adımlar olmadan değiştirdiğinizde veya bir güncellemede kesintiye uğradığında oluşur.

Not: Kimlik bilgilerinizi elinizde bulundurduğunuzdan ve tüm ilgili çalışmaları kaydettiğinizden emin olun. Bu çözüm Opera’yı bilgisayarınızdan tamamen kaldıracak ve yeni bir sürüm kurmaya çalışacağız.

 • Windows + R tuşlarına basın, iletişim kutusuna ” appwiz.cpl ” yazın ve Enter tuşuna basın.
 • Uygulama yöneticisi açıldığında, Opera listesini arayın. Üzerine sağ tıklayın ve Kaldır’ı seçin. Opera’yı Kaldırma
 • Şimdi bilgisayarınızı yeniden başlatın . Yeniden başlattıktan sonra, Opera’nın resmi web sitesine gidin. En son sürümü indirin, üzerine sağ tıklayın ve Yönetici olarak çalıştır’ı seçin.
 • Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve tarayıcıyı başlatın. Şimdi sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol edin ve VPN’yi sorunsuz bir şekilde kullanabilirsiniz.

Not: Ayrıca, sunucu tarafındaki bir sorun nedeniyle tarayıcının herkes için çalışmadığı durumlar ile karşılaştık. Bu nedenle diğer forumlardaki benzer sorunları başka forumlardan da kontrol edebilirsiniz. Bir model görürseniz, bu muhtemelen bir sunucu sorunu olduğu ve sorunu beklemekten başka yapabileceğiniz bir şey olmadığı anlamına gelir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Opera VPN Çalışmıyor için yorumda bulun

  Opera VPN Çalışmıyor için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Opera VPN Çalışmıyor için ilk yorumu yapabilirsin.