minecraft ta ses gelmiyor

12 dk okuma süresi

minecraft ta ses gelmiyor Bazı oyuncuların Minecraft oynarken oyundan hiç ses alamayacakları bir hatayı fark ettikleri bildiriliyor. Sesi Windows ve diğer uygulamalar aracılığıyla duyabilirler ancak oyundan hiçbir şey bulamazlar.

Minecraft’tan kaybolan ses yeni bir konu değil ve oyuncuların oyunlarını geliştiricilerin en yeni yamasına güncellediğinde ortaya çıktığı bildiriliyor. Bu devam eden bir konudur ve sıklıkla her zaman ve sonra ortaya çıkar. Endişelenecek bir şey yok çünkü bu genellikle bir hata veya oyunun ayarlarıyla çakışan bazı küçük yanlış yapılandırmalar.

Sesin Minecraft’ta çalışmamasına neden olan nedir?

Bu konuyu, elimizdeki sorunu çözmek için kullanılan çeşitli kullanıcı raporları ve düzeltmeleri yoluyla birkaç farklı durumu analiz ederek inceledik. Araştırmamıza ve deneylerimize dayanarak, bu özel soruna yol açtığı bilinen birkaç suçlu var. Bunlardan bazıları aşağıda listelenmiştir:

 • Çakışan Ses seçenekleri: Her oyunda, Windows’ta bulunan seçeneklerle senkronize çalışan kendi ses seçenekleri ve mekanizmaları bulunur. Windows’ta oyun tarafından desteklenmeyen herhangi bir yapılandırma varsa, ses doğru şekilde iletilmez.
 • Minecraft sessize alınır: Her uygulamanın kendi ses mikseri vardır. Ses mikseri temelde farklı uygulamalardan gelen sesi aynı anda kontrol eder ve azaltma, arttırma veya susturma seçeneğine sahiptir. Minecraft’ın ses karıştırıcısından kapatılması mümkündür.
 • Windows ailesi ayarları: Bilgisayarınızda Windows ailesi ayarlarınız etkinleştirilmişse, Minecraft’ın depolanan protokollere göre ses iletmesi engellenebilir. Sorunu düzeltmek için oyuna uygun izinleri vermemiz gerekir.
 • Mipmap seviyeleri: Mipmap seviyeleri, Minecraft’ta ihtiyacınıza göre doğru seviyeyi seçmenize izin veren bir mekanizmadır. Bununla birlikte, bunların tıkandığı ve tartışılan gibi tuhaf sorunlara neden olduğu bilinmektedir. Basitçe onları yenileyerek eldeki sorunu çözer.
 • Donanımlar: Windows, bilgisayarınıza ses donanımları ekleme seçeneğine sahiptir. Bu geliştirmeler, bilgisayarınızın ses kalitesini en iyi duruma getirmesine rağmen, oyunlarda bir takım farklı sorunlara neden olduğu bilinmektedir. Onları devre dışı bırakmak, sorunlardan kaçınmanın tek yoludur.
 • Eksik kurulum: Minecraft’ın yanlış şekilde kurulması ihtimali de vardır ve bazı önemli dosyalar da eksiktir. Ayrıca, dizin özellikle bir konumdan diğerine taşınmışsa, yozlaşmış olabilir.
 • Engellenmiş bir durumda oyun: Minecraft’ın, yan yana çalışan pek çok eklenti ve modül nedeniyle, engellenmiş durumlara girdiği çok iyi bilinmektedir. Konsolun basit bir şekilde yenilenmesi, tüm geçici yapılandırmaların sıfırlanması nedeniyle sorunu çözdü.
 • Ses sürücüleri: Yukarıdaki yöntemlerin hepsi sorun gibi görünmüyorsa, ses sürücülerinizin beklendiği gibi çalışmaması ve oyunla ilgili sorunlara neden olma olasılığı yüksektir. Bunları yeniden yüklemek veya güncellemek bu karmaşadan kurtulmanın tek yoludur.

Not: Bu makale, yalnızca Minecraft’tan gelen ses iletilmediğinde sorunu çözmenin yollarını hedeflemektedir. 

Oyunu ve Dokularını Yenilemek

Deneyeceğimiz ilk çözüm, oyunu ve dokularını yenilemektir. Hepinizin zaten bildiği gibi, Minecraft, her birinin benzersiz bir sesle ilişkilendirildiği ve bir oyuncu nesneyle etkileşime girdiğinde sesin nasıl iletilmesi gerektiği konusunda yüzlerce farklı doku kullanır. Bunlardan herhangi biri hata durumundaysa, oyun hiçbir ses çıkarmaz.

Klavyenizdeki F3 + S tuşlarına basarak başlamanız gerekir. Bu işe yaramazsa, F3 + T tuşlarına basın. Bu komutlar Minecraft oyununuzla bağlantılı dokuları, modelleri, sesleri ve diğer kaynak paketi içeriğini yeniden yükler. Tam bir yeniden yükleme, modüllerden herhangi biri hata durumunda olduğunda veya doğru şekilde başlatılmadığında genellikle ses olmaması sorununu çözer.

F3 + S veya F3 + T

Dokular tekrar uygulanırken çok sabırlı olun, çünkü bu sıkıcı bir iştir. Ekran düzgün şekilde yüklendikten sonra, ses sorununun çözülüp çözülmediğini kontrol edin.

Minecraft’ın Yanlış Sessize Alındığını Kontrol Etme

Diğer tüm oyunlar gibi, Minecraft da bilgisayarda ayrı bir ses karıştırıcı seçeneğine sahiptir. Bir ses mikseri birçok farklı uygulama veya programdan çıkan ses seviyesini kontrol etmenizi sağlar. Şans eseri, Minecraft sessizleştirildiyse, diğer uygulamaların ürettiği ses dışında hiçbir ses duyamazsınız. Bu çözümde, hacim karıştırıcınıza gidip gerçekten Minecraft’ın sessize alındığını kontrol edeceğiz.

 • Masaüstünde bulunan sesler simgesine sağ tıklayın ve Birim Karıştırıcısını Aç seçeneğini seçin.

Hacim Karıştırıcısını Açma

 • Hacim karıştırıcı açıldığında, Minecraft mini penceresi olup olmadığını kontrol edin.

Hacim Karıştırıcısında Minecraft Hacminin Değiştirilmesi

 • Ses karıştırıcısını yerleştirdikten sonra, Minecraft’ın ses seviyesini sonuna kadar arttırdığınızdan emin olun. Ses karıştırıcısı en üst noktaya geldikten sonra, oyunu başlatmayı deneyin ve sesi mükemmel duyabiliyor musunuz kontrol edin.

Minecraft’ta Ses Kontrolü

Minecraft’ın içindeki sesin, oyunun hiç ses çıkarmayacak şekilde kısıldığı veya alçaltıldığı bazı durumlar da vardır. Bu çok yaygın bir senaryodur ve oyunun ses kontrolünün varsayılan olarak düşürüldüğü zamanlar vardır. Bu çözümde oyunun ayarlarına gideceğiz ve ayarların yanlış yapıldığından emin olacağız.

 • Bilgisayarınızda Minecraft’ı başlatın ve ekran tamamen yüklendiğinde Seçenekleri tıklayın. Minecraft’ı Windows mağazasından yüklediyseniz, bunun yerine Ayarları tıklayın (Seçenekler düğmesi kullanılamaz).

Minecraft Ayarları

 • Şimdi oyunun seçenekleri ortaya çıktığında, Müzik ve Sesler seçeneğine tıklayın. Minecraft’ı Windows mağazasından indirdiyseniz, Ses seçeneğine tıklayın.

Ses Ayarları – Minecraft

 • Şimdi her bir ayarın % 100 olarak ayarlandığından emin olun. Bu, Müzik, hava durumu, bloklar vb. Dâhil tüm ses seçeneklerini içerir.

Minecraft’ta Hacmi% 100’e değiştirme

 • Ayarları değiştirdikten sonra, Tamam seçeneğini seçin. Şimdi oyununuzu yeniden başlatın ve sesi sorunsuz şekilde duyabiliyor musunuz kontrol edin.

Mipmap Seviyelerinin Değiştirilmesi

Mipmapping, oyununuzdaki uzak dokuların kalitesini düşürür. Dokunun kendisi üzerindeki titremeyi ve takma adımı azaltır. Mipmap seviyeleri oyunun haritada bulunduğunuz konumla (bulunduğunuz yerle) karşılaştırıldığında dokuları bulanıklaştıracağını belirler. Bu seçeneğin oyunla hiçbir ilgisi olmasa da, bu seçeneğin değiştirilmesinin sorunu anında çözdüğünü ve sesin yeniden iletildiğini gösteren birkaç rapor var. Bu çözümde oyunun ayarlarına gidip mipmap seviyelerini değiştireceğiz.

 • Minecraft’ı başlatın ve Seçenekler’i tıklayın.
 • Seçenekler açıldıktan sonra, Video Ayarlarını seçin.

Video ayarları – Minecraft

 • Şimdi mipmap’i bulun Bir kaydırıcı göreceksiniz. Mipmap seviyelerini değiştirmek için onu hareket ettirmelisiniz. 4 olarak değiştirin ve oyununuzu yeniden başlatın. Bu işe yaramazsa, başka bir seviyeye değiştirmeyi deneyin ve ardından tekrar kontrol edin.

Mipmap Ayarlarını Değiştirme – Minecraft

 • Herhangi bir sorunun olmadığı doğru mipmap seviyesini keşfettikten sonra, değişikliklerinizi kaydedin ve oyunun tadını çıkarın.

Sesi Stereoya Değiştirme

Karşılaştığımız bir başka ilginç durum ise, sesin çevrelenmeye ayarlanması durumunda Minecraft’ın düzgün çalışmamasına ve ses iletmemesine neden oldu. Bu, oyun içerisinde dahili olarak bir hata gibi gözüküyor, çünkü tüm oyunların seçilen herhangi bir ses ayarına bağlı olmadan ses iletme özelliği var. İşte bu çözümde, ses ayarlarınıza gideceğiz ve ayarı Surround yerine Stereo olarak değiştireceğiz.

 • Windows + S tuşlarına basın, iletişim kutusuna ” ses ” yazın ve uygulamayı açın.
 • Ses ayarlarına girdikten sonra, çıkış hoparlörünüzü tıklayın ve ekranın sol alt köşesinde bulunan Configure’ut ıklayın.

Sesi Yapılandırma – Minecraft

 • Stereo seçeneğini seçin ve İleri tuşuna basın.

Stereo Seçme – Ses seçenekleri

 • Kurulumu tamamlayın. Varsayılan ayarları bırakıp İleri’ye basmaya devam edebilirsiniz.
 • Ses ayarları değiştirildikten sonra, bilgisayarınızı yeniden başlatın ve sorunun çözülüp çözülmediğini ve Minecraft’ı mükemmel bir şekilde duyabildiğinizi kontrol edin.

Ses Geliştirmelerini Devre Dışı Bırakma

Bazı ses sürücüleri, ses kalitenizi artırmak için geliştirmeler kullanır. Bu özellikler Minecraft ile uyumlu değilse, bu bazı büyük sorunlara neden olabilir. Ses geliştirmelerini devre dışı bırakmayı deneyebiliriz ve ses sorununun çözülüp çözülmediğini kontrol ederiz. Tüm ses sürücüleri bu işlevi yerine getirmez. Geliştirmeler sekmesine ses patlayıcı olarak yeniden adlandırılmış olabilirler. Bu durumda, sese olan tüm efektleri etkisizleştirmeyi deneyebiliriz.

 • Çalıştırı başlatmak için Windows + R düğmesine basın. İletişim kutusuna uygulamayı başlatmak için “ Denetim Masası ” yazın.
 • Kontrol paneline girdikten sonra, ekranın sağ üst köşesinde bulunan arama çubuğuna “ ses ” yazın. Arama sonucundaki geri dönüş ses seçeneklerini açın.
 • Ses seçenekleri açıldığında, bilgisayarınıza bağlı ses cihazına tıklayın. Sağ tıklayın ve Özellikler seçeneğini seçin.

Tüm Geliştirmeleri Devre Dışı Bırakma

 • Şimdi Donanımlar sekmesine gidin ve etkin olan tüm donanımların işaretini kaldırın (“Tüm donanımları devre dışı bırak” yazan kutuyu da işaretleyebilirsiniz).
 • Şimdi seçmek Gelişmiş sekmesini ve münhasır modu işaretini uygulamaları ayarlarını geçersiz kılmak için izin verilir. Değişikliklerinizi kaydedin ve çıkın.

Özel Modu Devre Dışı Bırakma

 • Şimdi Minecraft’tan ses çıkarmayı deneyin ve sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol edin.

Ses Sürücülerini Yeniden Yükleme

Yukarıdaki yöntemlerin tümü başarısız olursa, Ses sürücülerinizi yeniden yüklemeyi deneyebilir ve hile yapıp yapmadıklarını görebiliriz. Ses sürücüleri, ses donanımı ile işletim sistemi arasında bağlantı kurmak için kullanılan ana bileşenlerdir. Sürücüler sorunluysa ve düzgün çalışmıyorsa, hiç ses duyamazsınız veya orta düzeyde sorun yaşamayacaksınız (tartışılan kişi gibi). Bu çözümde, Ses sürücülerinizi yeniden yükleyeceğiz ve sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol edeceğiz.

İlk önce, ses sürücülerini Devre Dışı Bırakma ve Etkinleştirme’yi  deneyeceğiz. Bu işe yaramazsa, varsayılan sürücüleri yüklemeye çalışacağız. Varsayılan sürücüler de çalışmazsa, sürücüleri en son sürüme günceller ve bunun sorunu çözüp çözmediğini görürüz.

 • Windows + R tuşlarına basın, “ devmgmt yazın. İletişim kutusunda msc ”ve Enter tuşuna basın.
 • Bir kez cihaz yöneticisinde, kategorisini genişletmek Ses giriş ve çıkışlar, sağ tıklayıp ses cihazınızda ve seçmek devre dışı bırak Aygıtı.

Ses Aygıtını Devre Dışı Bırakma

 • Şimdi, cihazı tekrar etkinleştirmeden önce birkaç saniye bekleyin. Şimdi sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol edin.

Ses cihazını basitçe etkinleştirmek / devre dışı bırakmak işe yaramazsa, varsayılan ses sürücülerini hareket ettirip kuracağız.

 • Ses donanımına sağ tıklayın ve Cihazı kaldır seçeneğini seçin.

Ses Aygıtını Kaldırma

 • Şimdi ekranda herhangi bir yere sağ tıklayın ve Donanım değişikliklerini tara’yı seçin. Bilgisayar kurulmamış herhangi bir donanımı taramaz ve ses modülünü bulur. Varsayılan sürücüleri otomatik olarak yükler.

Şimdi Minecraft’ın sesini düzgün duyabiliyor musunuz kontrol ediniz. Hala yapamıyorsanız, ses donanımına sağ tıklayın ve Sürücü güncelle seçeneğini seçin. Daha sonra otomatik güncelleme isteyebilir. Ayrıca üreticinizin web sitesine gidebilir ve en son ses sürücülerini indirebilir ve bunları bilgisayarınıza uygun şekilde yükleyebilirsiniz.

Minecraft’ı Yeniden Yükleme

Yukarıdaki yöntemlerden hiçbiri bilgisayarınızda işe yaramazsa ve hala Minecraft’tan ses çıkışı sağlayamıyorsanız, tüm oyuna devam etmeli ve yeniden yüklemelisiniz. İlerlemenizi kaydettiğinizden ve gelecekte ihtiyaç duyabileceğiniz dosyaları yedeklediğinizden emin olun. Ayrıca, bilgisayarınızda yönetici olarak oturum açtığınızdan emin olun.

 • Windows + R tuşlarına basın, “ appwiz ” yazın. İletişim kutusunda cpl ”ve Enter tuşuna basın.
 • Uygulama yöneticisine girdikten sonra Minecraft’ı bulun, üzerine sağ tıklayın ve Kaldır’ı seçin. 
  Oyunu kaldırıcıyı klasör dizininden çalıştırarak da oyunu kaldırabilirsiniz. Ayrıca tüm mod dosyalarını ve geçici ayar dosyalarını da sildiğinizden emin olun.Minecraft’ın yeni kopyasını indirme
 • Şimdi Minecraft’in resmi web sitesine gidin, kimlik bilgilerini girin ve oyunu tekrar indirin. Kurduktan sonra, oyunu başlatın ve sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol edin.
Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

x