Kategoriler İnternet

mesh wifi nedir ne işe yarar

mesh wifi nedir ne işe yarar evinizin veya dairenizin ne kadar büyük veya küçük olduğu önemli değildir, WiFi sinyal gücü akıllı telefonunuzu veya dizüstü bilgisayarınızı nerede kullandığınıza bağlı olarak önemli ölçüde değişebilir. Bu sorun özellikle büyük evlerde veya birden fazla hikayesi olan evlerde yaygındır. Bunun nedeni, evinizin inşa edildiği malzemelerle birlikte WiFi sinyallerinin yayınlanma şeklidir.

WiFi sinyalleri genellikle tuğla veya beton gibi katı bir malzeme ile karşı karşıya kaldığında sinyal gücü o kadar düşer ne kadar çok köşeniz veya duvarınız varsa veya sinyal yolunda ne kadar çok nesne olursa, alımınız o kadar kötüye gidecektir.

Peki bu sorunu nasıl çözersiniz?

Tam bu noktada Mesh WiFi router sistemlerinin devreye girdiği yerdir ve giderek popülaritesindeki artışla olan br cihaz, bir Mesh router almanız gerekiyorsa ne işe yaradığını merak ediyor olabilirsiniz. bu makalemizde aklınızdaki sorulara cevap vermeye çalışacağız

Mesh WiFi router? nedir?

Bir ağ WiFi yönlendirici, özünde bir yönlendiricidir. Mesh WiFi yönlendirici sistemini, modeminize bağlı birden fazla yönlendirici olarak düşünün, ancak hepsi aynı WiFi ağını paylaşıyor. Kablosuz olarak da çalışmaktadır, bu da kabloları sürüklemek zorunda kalmadan herhangi bir ölü noktadan iyi sinyal almak için Mesh sistemini evinizin etrafına kolayca yerleştirebileceğiniz anlamına gelir, bu da daha büyük evler için dağınık ve zahmetli olabilir.

Mesh router VS menzil genişleticiler

Şimdi bazılarınız menzil genişleticileri duymuş olabilirsiniz. Bunlar temel olarak router’un kablosuz erişimini genişletir. Öyleyse neden bir ağ WiFi router yerine bir menzil genişletici olmasın? Küçük bir eviniz varsa bir menzil genişleticiye güvenmek mümkündür, ancak büyük bir eviniz varsa menzil genişleticiler ideal olmayabilir.

Bunun nedeni menzil genişleticilerle ağ hızınızı düşürebilmesidir. Ayrıca, odadaki veya evdeki konumunuza bağlı olarak, genişletici ve yönlendirici arasında atlayabileceği ve dolayısıyla internet bağlantınızı kesintiye uğratabileceği bağlantı sorunları oluşturabilir. Bir video izlerken oturma odanıza giderken yatak odanızdan yürüdüğünüzü düşünün.

Neden bir ağ WiFi router almalısınız?

Yukarıda sıraladığımız nedenlere ek olarak, ölü noktaları ortadan kaldırmak ve menzil genişleticilere kıyasla daha sorunsuz bir bağlantı sağlamak gibi, bir ağ WiFi yönlendirici sistemi almanın başka nedenleri de vardır.

Bu, günümüzde çoğu ağ WiFi yönlendirici sisteminin, ağın yönetimini basit ve kolay hale getiren mobil uygulamalarla birlikte geldiği ve hepsinin telefonunuzda yapılabildiği kolay ağ yönetimini içerir. Öte yandan menzil genişleticiler kullanmaz.

Bu uygulamalarla, kullanıcılar ağlarının performansını kontrol edebilecek, belirli erişim noktalarında WiFi erişimini kapatabilecek, konuk ağları oluşturabilecek, akıllı ev cihazlarını bağlayabilecek vb.

Mesh WiFi yönlendiricileri de “daha ​​akıllıdır” çünkü aralık genişleticilerden veya normal yönlendiricinizden farklı olarak, günümüzün mesh WiFi yönlendirici sistemleri, kullanıcıya mümkün olan en iyi bağlantıyı sağlamak amacıyla bağlantınızı yönlendirmenin en iyi yolunu belirlemek için algoritmalar ve yazılımlar kullanır neredeler.

WiFi yönlendiricileri örmek için dezavantajlar

Tabii ki tüm avantajları ile, bir örgü WiFi yönlendirici sisteminin dezavantajları ve dezavantajları vardır. En belirgin olanı maliyet olacaktır.

Menzil genişleticilerle, kendiniz için yaklaşık 150 TL karşılığında kolayca alabilirsiniz, ancak Google’ın Nest WiFi’si gibi bir örgü WiFi yönlendirici sistemi 1600 TL den başlayan fiyatlarla fiyatlandırılacaktır. Bu, bazılarının haklı çıkaramayabileceği maliyette önemli bir adımdır.

Mesh WiFi yönlendirici sistemleri de aşırı kilolu gibi hissedebilir.  Bahsettiğimiz gibi, menzil genişleticiler küçük evler için harikadır, bu nedenle nispeten küçük bir eviniz varsa, bir ağ WiFi sistemi biraz fazla hissedebilir. Ayrıca, daha fazla ekipmanla uğraşmanız gerektiği anlamına gelirken, menzil genişleticiler sadece bir elektrik prizine takılır ve hazırsınız demektir. Şimdilik yazacaklarımız bu kadar merak ettiniz yada makaleye katkıda bulunmak istiyorsanız yorum yolu ile bunu yapabilirsiniz.

yakın zamanda Gönderilenler

Google Chrome’dan Bildirimler Nasıl Kapatılır

Google Chrome'dan Bildirimler Nasıl Kapatılır Bildirimler, bir kullanıcının çeşitli web sitelerinden, uygulamalardan veya uzantılardan aldığı… Daha fazla oku

1 gün önce

Windows 10’da Güvenlik Soruları Nasıl Devre Dışı Bırakılır

Windows 10'da Güvenlik Soruları Nasıl Devre Dışı Bırakılır Windows 10 hesabınızın şifresini sıfırlamak söz konusu… Daha fazla oku

1 gün önce

Bir WIA Sürücü Tarayıcısına ihtiyacınız var

Bir WIA Sürücü Tarayıcısına ihtiyacınız var Bu hata, Windows Image Acquisition sürücüsü bilgisayarınızda eksik olduğunda… Daha fazla oku

1 gün önce