Mac Mikrofon Çalışmıyor

Mac Mikrofon Çalışmıyor Mac (Macintosh veya MacBook olarak da bilinir), Apple tarafından üretilen ve tasarlanan bir dizi kişisel bilgisayardır. Mac’lerin mükemmel donanım yazılımı entegrasyonundan oluşan birinci sınıf bilgisayar olarak bilinmektedir. Bunlar, Windows tarafından işletilen bilgisayarların doğrudan rakipleridir ve on yıldan fazla bir süredir sürekli bir savaş içindedirler.

Üstün özelliklere ve mükemmel donanıma rağmen, kullanıcıları endişelendiren bazı sorunlar var. Bu sorunlardan biri Mac bilgisayarlarda çalışmayan Mikrofonu içerir. Mikrofon ya hiç çalışmıyor, sadece bazı uygulamalar için çalışıyor ya da herhangi bir somut garanti olmaksızın az miktarda çalışıyor.

Mac’in Mikrofonunun Çalışmamasına Ne Sebep Olur?

Çok sayıda kullanıcı vakasını ve anketi göz önüne alarak ve sonuçları kendi kişisel soruşturmamızla birleştirdikten sonra, mikrofonun neden beklendiği gibi çalışamayacağına dair bir sebep listesi bulduk. Bu nedenlerin tümü sizin için geçerli olmayabilir, ancak düzeltmeler yapılabilir.

 • Düşük giriş seviyesi: Mac’in dahili mikrofonunun giriş seviyesi düşükse, ses düzgün şekilde alınamayabilir. Olsa bile, ayar düşükse, diğerleri sesinizi alamaz. Mikrofon ayarlarının değiştirilmesi sorunu çözebilir.
 • Eksik sürücüler: Sürücüler, mikrofon donanımınızı işletim sisteminize bağlamanın ana bileşenleridir. Sürücüleriniz eskiyse veya herhangi bir şekilde bozuksa, mikrofonu tam kapasiteyle veya doğru şekilde kullanamazsınız. Doğru sürücülerin yüklendiğinden emin olmak için kullanacağımız birkaç geçici çözüm vardır.
 • Bozuk ayarlar: Mac cihazınızda depolanan geçici ayarların bozuk veya eksik olması da mümkündür. Burada, tüm ayarları varsayılana sıfırlamayı deneyebiliriz, böylece cihazınızı tekrar açtığınızda, tüm varsayılan ayarlar başlatılır.
 • Kullanıcı hesabı aksaklığı: Kullanıcı hesabınızın hata durumunda olması veya aksaklığı olması ihtimali de vardır. Bu genellikle gerçekleşmez, ancak gerçekleştiğinde, Mikrofonunuz da dahil olmak üzere birkaç modül çalışmayı durdurabilir.
 • Uygulama izinleri: Mac, hangi uygulamaların mikrofona erişebileceğini kontrol edebileceğiniz gizlilik ayarlarına sahiptir. Mikrofon ayarları iptal edilirse, kullanamazsınız.
 • Uygulama mikrofon seviyesi: Her üçüncü taraf uygulamasında, genellikle işlediği giriş düzeyini ayarlayabileceğiniz bir mikrofon ayarı vardır. Giriş seviyesi düşükse, ses bozulabilir veya hiç aktarılmadığını hissedebilir.
 • Bozuk uygulama: Doğru izinler ayarlanmış olsa bile, mikrofonun belirli bir uygulama için kalıcı olarak çalışmadığını yaşıyorsanız, uygulamanın kurulumunun bozuk olması mümkündür. Uygulamayı yeniden yüklemek burada çalışıyor.
 • Üçüncü taraf çevre birimleri: Mac bilgisayarlarınıza bağlı diğer çevre birimlerinin olduğu çok sayıda örnek vardır. Bazen bu, mikrofonunuz ve hoparlörlerinizle çelişir ve düzgün çalışmayabilir. Bağlantıyı kesme ve sonra tekrar denemek burada çalışıyor.
 • Diğer üçüncü taraf yazılımlardan kaynaklanan parazitler: Mikrofon modülünüzle çakışabilecek başka üçüncü taraf yazılımlardan da parazitlenme olabilir. Burada bilgisayarınızı güvenli modda önyükleyebilir ve bizi nereye götürdüğünü görebiliriz.
 • Mikrofon tıkalı: Bu durum çok nadir, ancak mikrofonun kaset veya etiketlerle gizlendiği bazı durumlar bulduk. Bu durumda ses düzgün şekilde iletilmez.
 • Gürültü azaltma: Mac bilgisayarlar, ses girişindeki arka plan gürültüsünü azaltan bir ‘gürültü azaltma’ özelliğine sahiptir. Bu modül bazen yanlış çalışabilir ve sesinizin kesilmesine de neden olabilir.
 • Çoklu giriş: Bağlı birden fazla mikrofon girişiniz varsa, doğru seçilmemeleri veya bunlardan birinin sesini kapatmanız mümkündür.
 • Fiziksel olarak zarar görmüş: Mikrofon fiziksel olarak zarar görmüşse, ondan giriş yapamazsınız. Buradaki en iyi bahis, araştırılması için bir Apple teknisyenine götürmek.

Bu makalede, bu sorunun neden ortaya çıkabileceği, olası nedenlerin neler olduğu ve düzeltmek için ne yapabileceğiniz konusunda tüm nedenleri ele alacağız. İlki ile başlayan çözümleri takip ettiğinizden emin olun ve uygun bir şekilde çalışın. Zorluk ve kullanışlılık seviyelerine göre listelenirler. Ayrıca, bilgisayarı tekrar tekrar kapattığımızdan ve hatta bazı yapılandırmaları sıfırlayabileceğimizden, devam etmeden önce yedeklediğinizden emin olun.

1. Çözüm: Uygulama İzinlerini Kontrol Etme

Bir uygulama kullanıyorsanız ve sesinizin düzgün bir şekilde iletilmediğini ya da hiç iletmediğini fark ederseniz, belirli bir uygulamaya Mac bilgisayarınızda yeterli izin verilme olasılığı vardır. macOS, hangi uygulamaların bilgisayarın mikrofonuna ve kamerasına erişimi olduğunu kontrol etmesine izin veren ayarlarda izinler sayfasına sahiptir. Bu çözümde ayarlarınıza gideceğiz ve uygulamanın tüm modüllerinin beklendiği gibi çalışmasını sağlamak için uygun izinlere sahip olduğundan emin olacağız.

 1. Ekranın sol üst tarafında bulunan Apple logosuna tıklayarak Sistem Tercihleri’ne gidin.
 2. Sistem tercihlerine girdikten sonra Güvenlik ve Gizlilik seçeneğini seçin.
 3. Gizlilik ayarlarına girdikten sonra, soldaki gezinme bölmesinden Mikrofona tıklayın. Şimdi sağ tarafınızda, mikrofonunuza erişebilecek tüm uygulamaları göreceksiniz.
 4. Burada, hangi uygulamaya izin vermek istediğinizi kontrol edebilir veya işaretini kaldırabilirsiniz. Sorunlu uygulamayı bulun ve kontrol edildiğinden emin olun. Değişiklikleri Kaydet ve Çık.
 5. Şimdi uygulamayı yeniden başlatın ve mikrofonu test edin. Sorunun çözülüp çözülmediğine bakın.

Not: Değişiklik yapamazsanız , küçük pencerenin altındaki  kilitle  düğmesini tıklamanız ve ayarları değiştirmek için kimlik bilgilerinizi girmeniz gerekir.

2. Çözüm: Uygulama Giriş Seviyesini Kontrol Etme

Mikrofonu test etmeye devam etmeden önce, uygulamanızın mikrofon ayarlarının doğru yapılandırmaya ayarlandığından emin olmalısınız. Her uygulamanın, kullanıcıların hem giriş seviyesini hem de hoparlör seviyesini değiştirmelerini sağlayan kendi ses ve mikrofon ayarları vardır. Bas-konuş veya Sesli Etkinlik gibi ayarlar da vardır. Amacımız, her uygulamanın kendi ayarları olduğu ve kendinizi keşfetmeniz ve mikrofonun doğru ayarlandığından emin olmanız gerekiyor.

Uygulama tarafında herhangi bir sorun olmadığından ve tüm ayarların doğru yapıldığından kesinlikle emin olduktan sonra, devam edebilirsiniz.

3. Çözüm: Giriş Sesini Ayarlama

Öncelikle ilk önce, Mac bilgisayarınızda mikrofonunuzun giriş sesinin kabul edilebilir seviyelere ayarlanmış olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Giriş seviyesi, bilgisayarın ‘okuyacağı’ ve ses seviyelerini ileteceği seviyeyi belirtir. Örneğin, giriş seviyesi ayarınız düşükse, sesiniz çok soluk veya bozuk olabilir. Çok yüksek giriş seviyeleri ayarlarsanız sesiniz çok yüksek olabilir ve dinleyicileri rahatsız edebilir. Doğru dengeyi bulmak, iyi bir mikrofon ses seviyesinin anahtarıdır. Bu çözümde, Mac ayarlarınıza gideceğiz ve giriş sesini ayarlayacağız, böylece optimum ses iletilir.

 1. Önceki çözümde yaptığımız gibi Sistem Tercihlerini açın ve ardından Sese gidin
 2. Şimdi seçmek Girişini üst bardan sonra seçmek İç Mikrofon seçin.
 3. Şimdi ses seviyesini artırmak için giriş ses seviyesini sağ tarafa doğru kaydırın. Şimdi konuştuğunuzda, Giriş Seviyesi Tasarrufundaki değişiklikleri göreceksiniz ve çıkın.
 4. Şimdi sorunun çözülüp çözülmediğini test edin. Bilgisayarınıza daha fazla ses vermek için kaydırıcıyı kademeli olarak artırabilirsiniz.

Not: Bilgisayarınıza bağlı başka bir mikrofon varsa ve bunlar arasında ses alma konusunda sorun yaşıyorsanız, bunları seçip giriş düzeylerini de ayarlayabilirsiniz.

4. Çözüm: Ortam Gürültüsünü Azaltma’yı Devre Dışı Bırakma

Mac bilgisayarlarda istenmeyen ortam seslerini ve aktif gürültüyü azaltan bir seçenek bulunur. Aktif ses, profesyonel kulaklık standardına uygun olmasa da, yine de bir fark yaratıyor. Genellikle, Mac bilgisayarlarında ortam gürültüsünü azaltma seçeneği varsayılan olarak etkindir. Bu özellik kullanışlı görünebilir, ancak mikrofonlarının normal ses girişiyle çakıştığını, ya da çok kısık kaldıklarını veya bazen sesin iletilmeyi reddettiğini belirten birkaç kullanıcı raporumuz var. İşte bu çözümde, Ses ayarlarına gidip seçeneği devre dışı bırakacağız.

 1. Önceki çözümde yaptığımız gibi Sistem Tercihlerini açın ve ardından Sese gidin
 2. Şimdi seçmek Girişini üst bardan sonra seçmek İç Mikrofon seçin.
 3. Şimdi Ortam gürültüsünü azaltma kullan seçeneğinin işaretini kaldırın. Ayrıca bağlı olan diğer mikrofonları da seçebilir ve oradan da gürültü azaltmayı devre dışı bırakabilirsiniz.
 4. Değişiklikleri Kaydet ve Çıkın. Şimdi mikrofonunuzun beklendiği gibi çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

5. Çözüm: Dikteyi Açmak

Mac bilgisayarlarda, sözlü kelimelerin ihtiyaç duyduğunuzda metne dönüştürüldüğü şık bir dikte özelliği vardır. Bu, yazarlar için çok faydalıdır ve şirket ortamlarında çok kullanılır. Bu özellik çalışmayan mikrofonla ilgili olmasa da, Dictation’ın etkinleştirilmesinin Mac bilgisayarların belirli ses sürücülerini indirmesine neden olduğunu tespit ettik. Bu ses sürücüleri mikrofonun çalışmamasını düzeltiyor gibi görünüyor. Dikte etmeyi etkinleştirdiğinizde, sürücüler otomatik olarak sıraya alınır, indirilir ve yüklenir.

 1. Daha önceki çözümlerde yaptığımız gibi Sistem Tercihlerini  açın  ve  Klavye kategorisini tıklayın.
 2. Bir kez Klavye ayarları yukarı açılır, üzerine tıklayın Dikte üstündeki mevcut seçenek. Şimdi özelliğini açmak Açık ve  kontrol  seçeneği kullanın Enhanced Dikte 
 3. Değişiklikleri kaydet. Artık Mac’iniz ilgili sürücüleri kurmaya otomatik olarak başlayacaktır. İlerlemeyi ekranın sol alt tarafında göreceksiniz. Sürücüler indirilip yüklendikten sonra, değişiklikleri kaydedin ve çıkın.
 4. Şimdi makinenizi yeniden başlatın ve sorunun çözülüp çözülmediğine bakın.

6. Çözüm: Üçüncü taraf çevre birimlerinin bağlantısını kesme

Yukarıdaki yöntemlerin tümü işe yaramazsa, sorunun bilgisayarınıza bağlı olan üçüncü taraf çevre birimleri nedeniyle olup olmadığını gidereceğiz. Bu tuhaf görünebilir, ancak üçüncü taraf çevre birimlerinin Mac işletim sistemiyle çakışmalara yol açabileceğini gördük. Birçok kullanıcı tüm çevre birimlerinin bağlantısını kesmenin ve sistemlerini yeniden başlatmanın sorunu derhal çözdüğünü bildirdi.

Tüm çevre birimlerinin bağlantısını kesme

Burada çevre birimleri ayrıca bilgisayarınıza bağlı herhangi bir ek mikrofonu veya kulaklık da içerir. Bu ayrıca fareleri ve klavyeyi de içerir. Her bir çevre biriminin bağlantısını kesin ve ardından mikrofonun kayıtlı olup olmadığını kontrol edin.

7. Çözüm: PRAM veya NVRAM’ı Sıfırlama

NVRAM (Geçici Olmayan Rasgele Erişim Belleği olarak da bilinir), Mac bilgisayarınız tarafından daha sonra erişebilmeleri için belirli ayarları depolamak için kullanılan küçük bir bellek bloğudur. PRAM (Parametre RAM) temelde aynı şeydir ve her iki hafıza da aynı yöntem kullanılarak sıfırlanabilir. Tüm konfigürasyonlarınız burada saklanır ve herhangi bir sorun varsa (bozuk veya eksik), sıfırlamayı deneyebiliriz, böylece her şey varsayılan olarak ayarlanır.

Not: Bazı durumlarda, bazı geçici veya özelleştirilebilir yapılandırmalar kaybedileceğinden, bunların nasıl geri alınacağını bildiğinizden emin olun. Devam etmeden önce tüm çalışmalarınızı kaydedin.

 • Mac bilgisayarınızı kapatın . Şimdi tekrar açtığınızda, aşağıdaki tuşlara aynı anda basmanız gerekir:

(alt) + komut + P + R

 • Tüm tuşları bırakmadan önce yaklaşık 20-30 saniye bekleyin. Bu süre zarfında Mac’iniz başlayacaktır. Şimdi anahtarları bırakmanız gereken iki senaryo var?

Bazı Mac bilgisayarlarda, ikinci kez bir başlangıç sesi duyacaksınız (ilk kez Mac’e tuşlara basmadan önce açtığınızda gelecek). İkinci başlangıç ​​sesini duyduğunuzda, tuşları serbest bırakın.

Apple T2 Güvenlik Yongasının bulunduğu diğer Mac bilgisayarlarda , Apple Logosu göründüğünde ve ikinci kez kaybolduktan sonra tuşları bırakabilirsiniz .

 • Bilgisayar başladıktan sonra ayarlarınıza gidebilir ve herhangi bir işe yarayıp yaramadığını görebilirsiniz.

8. Çözüm: Yeni bir Kullanıcı Hesabı Oluşturma

Yukarıdaki yöntemlerin tümü sorunu çözmüyorsa, yeni bir kullanıcı hesabı oluşturmayı düşünmelisiniz. Normalde, Mac bilgisayarlardaki kullanıcı hesapları bozulmaz veya sorunları olmaz. Bununla birlikte, bunun gerçekleştiği istisnalar vardır ve yeni bir hesap oluşturmak sorunun teşhis edilmesine yardımcı olacaktır. Burada ilk önce yeni bir hesap oluşturup kontrol edeceğiz. Mikrofon düzgün çalışıyorsa, bu fiziksel bir sorun olmadığı ve sorunun büyük olasılıkla aşağıdaki yöntemleri kullanarak çözülebileceği anlamına gelir. Olmazsa, verilerinizi bu hesaba taşımayı düşünebilirsiniz.

 1. Gidin Sistem Tercihleri ve ardından gidin Kullanıcılar ve Gruplar 
 2. Kullanıcılar ve Gruplara girdikten sonra , ekranın sol alt tarafındaki + düğmesine tıklayın. Yeni bir pencere açılacaktır. Hesap türü dahil gerekli detayları ekleyin ve Kullanıcı Oluştur üzerine tıklayın.
 3. Şimdi oturumu kapatın. Bu çok önemli. Oturumu kapattıktan sonra, makinenizi yeniden başlatın ve yeni hesaba giriş yapın. Sorunun orada devam edip etmediğini kontrol edin.

9. Çözüm: SMC’yi Sıfırlama (Intel tabanlı makineler için)

Mac makinenizdeki SMC, pil yönetimi, termal yönetim, klavye arka aydınlatması, vb. Gibi çeşitli işlevlerden sorumludur. Resmi Apple web sitesine göre, Mac makinenizde tuhaf davranışlar veya sorunlar yaşarsanız, SMC’yi sıfırlamanız gerekebilir. Mikrofonun düzgün çalışmamasını içerir. Şimdi SMC’yi sıfırlamanız gereken çeşitli varyasyonlar var. Bu varyasyonlar, bilgisayarın pili olup olmadığını veya yeni T2 güvenlik yongasına sahip olup olmadığını içerir. Bu yöntemde, normal Mac bilgisayarlarda SMC’nin nasıl sıfırlanacağını gözden geçireceğiz. T2 güvenlik yongasını nasıl sıfırlayacağınıza ilişkin yöntemler almak için Apple’ın resmi web sitesine gidebilirsiniz.

Mac Notebook’ta SMC’yi Sıfırlama (çıkartılamaz pil)

Bu çözüm, pili çıkaramadığınız daha yeni makinelere yöneliktir.

 1. Makinenizi Apple menüsü> Kapat ile kapatın.
 2. Mac’iniz kapandıktan sonra , yerleşik klavyenin sol tarafındaki Shift – Control – Option’a basın. Ardından güç düğmesine aynı anda basın. Tüm bu tuşlara (güç düğmesi dahil) 10 saniye boyunca basmanız gerekir.
 3. 10 saniye sonra tüm tuşları serbest bırakın ve sonra bilgisayarınızı tekrar açmak için güç düğmesine tekrar basın.

Not: Bir Dokunmatik Kimliğiniz varsa, Dokunmatik Kimlik de güç düğmesidir.

Mac Dizüstü Bilgisayarlarda SMC’yi Sıfırlama (çıkarılabilir pil)

Daha önceki Mac makinelerinin modelleri, daha yeni modellerde bulunmayan pili çıkarma seçeneğine sahipti. Bu eski makinelere yöneliktir. Burada, sadece makineyi çalıştırmaya devam edeceğiz.

 1. Makinenizi kapatın ve pili çıkarın.
 2. Bilgisayarın gücü kesildikten sonra, güç düğmesini yaklaşık 10 saniye basılı tutun.
 3. Şimdi pili yeniden takın ve bilgisayarınızı açın. Sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol edin.

Çözüm 10: Fiziksel Hasar / Engelin Kontrol Edilmesi

Yukarıdaki yöntemlerin tümü işe yaramazsa, mikrofonunuzun fiziksel olarak zarar görme ihtimali vardır. Alanı temizlemek için bazı nesneler (pimler dahil) yerleştirilmişse mikrofonlar genellikle fiziksel olarak hasar görür. Mikrofon ayrıca fiziksel olarak gizlenmişse çalışmayabilir. Mikrofonun bantlar ve makinenin sesi seçmemesine neden olan diğer nesneler tarafından gizlendiği birçok kullanım durumuyla karşılaştık.

Apple’ın resmi desteği

Burada, bilgisayarınızı doğrulanmış bir teknisyen tarafından kontrol ettirmelisiniz. Garantiniz varsa bir Apple mağazasına gitmeyi düşünün. Bilgisayarınızı analiz eder ve buna göre yönlendirir. Seyahate çıkmadan önce, Apple destek web sitesini başlatabilir  ve destek grubuyla konuşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Mac Mikrofon Çalışmıyor için yorumda bulun

  Mac Mikrofon Çalışmıyor için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Mac Mikrofon Çalışmıyor için ilk yorumu yapabilirsin.