Linux’ta Kodi Nasıl Kurulur

Linux’ta Kodi Nasıl Kurulur Medya akışına gelince, Kodi’den daha iyi bir oyuncu yok. Orijinal Xbox’taki mütevazi başlangıcından çok uzakta olan boxset koleksiyonunuzdan canlı TV’ye kadar her şeyi aktarabilir. Çapraz platform olduğundan Linux bilgisayarınıza yüklemede sorun yaşamayacaksınız.

Bazı Linux depoları halihazırda Kodi’yi yazılım paketlerinin bir parçası olarak içermekte, hepsini içermemektedir. İşte Kodi’nin en popüler Linux dağıtımlarından bazılarına nasıl yükleneceği.

Ubuntu ve Kodi’nin Kurulumu

Ubuntu’nun son sürümleri, Kount’u Ubuntu’nun varsayılan yazılım havuzlarının bir parçası olarak ekledi. Bu, ilk önce yeni bir yazılım deposu eklemenize gerek kalmadan doğrudan terminalden kurabileceğiniz anlamına gelir. Tek yapmanız gereken bir terminal penceresi açmak ve şunu yazmak:

 sudo apt install kodi

En yeni Kodi sürümlerini arıyorsanız, Kodi’yi Team Kodi depolarından kurmak isteyebilirsiniz. Bunu yapmak için şunu yazın:

sudo apt install software-properties-common 
sudo add-apt-repository ppa:team-xbmc/ppa 
sudo apt update 
sudo apt install kodi 
Kodi Ubuntu Terminal Penceresini Kur

Kodi’nin en gelişmiş sürümünü (beta sürümleri veya gece sürümleri gibi) edinmek isterseniz, geliştirici havuzlarına ihtiyacınız olacaktır.

Yukarıdaki talimatları uygulayın ve beta sürümleri için “ppa: team-xbmc / ppa” ile beta sürümleri için “ppa: team-xbmc / kararsız” veya en çok yapılanlar için gecelik kurulumlar için “ppa: team-xbmc / xbmc-nightly” yazın. güncel düzeltmeler ve özellikler.

Bu yönergeleri Kubuntu gibi Ubuntu’nun diğer lezzetleri ve Linux Mint gibi dağıtımlar için de uygulayabilirsiniz.

Bir GUI kullanarak yükleme yapmak istiyorsanız, Kodi’yi Ubuntu yazılım kataloğunu kullanarak ek bir paketten yükleyebilirsiniz. Uygulamalar menüsünü açın (sol altta) ve Kodi yazın. Kodi’nin üstünde bir sonuç olduğunu görmelisin. Vur ve seni yazılım kataloğuna götür.

Kodi Ubuntu Kurulum Kataloğu Penceresi

Oradan yükle’ye tıkla, Kodi otomatik olarak yüklenecek.

Debian ve Kodi’nin Kurulumu

Ubuntu, Debian’a dayanmaktadır, bu nedenle Debian’a kurulum talimatları oldukça benzer. En basit yöntem, Stretch (Debian sürüm 9) ve üstü çalıştırdığınızı varsayarsak, ana Debian deposundaki Kodi sürümünü kullanmaktır. Bir terminal açın ve şunu yazın:

sudo apt update  
sudo apt install kodi 

Bu talimatlar ayrıca Raspberry Pi için Debian merkezli dağıtım Raspbian için de geçerli olacak.

Kodi Raspbian Kurulum Terminali Penceresi

Bir GUI yükleyici mi tercih edersiniz? “Uygulamalar -> Sistem Araçları -> Synaptic Paket Yöneticisi.” ‘Ye gidip apt, GUI olan Synaptic’i açın. “Ara” yı tıklayın ve Kodi aramaya başlayın.

Kurulum için işaretleyiniz, ardından “Uygula” ya tıklayınız. Synaptic kurulum işlemine başlayacaktır.

Fedora ve Kodi’nin Kurulumu

Debian ve Ubuntu’dan farklı olarak, Fedora için “resmi” bir depodan Kodi sürümü mevcut değildir. Önce RPM Fusion deposunu eklemeniz gerekir. Bunu yapmak için bir terminal açıp şunu yazın:

sudo dnf install https://download1.rpmfusion.org/free/fedora/rpmfusion-free-release-$(rpm -E %fedora).noarch.rpm https://download1.rpmfusion.org/nonfree/fedora/rpmfusion-nonfree-release-$(rpm -E %fedora).noarch.rpm

 

Linux çekirdeğinin bir parçası olan bir güvenlik mekanizması olan SELinux’un yapılandırmasını da düzenlemeniz gerekecektir. Terminalde şunu yazın:

 sudo gedit /etc/selinux/config

“SELINUX = enable” parametresini bulun ve “enable” ı “permissive” olarak değiştirin. İşiniz bittiğinde kaydedin, çıkın ve yeniden başlatın. RPM Fusion ve SELinux seti ile artık Kodi’yi yükleyebilirsiniz. Tür:

 sudo dnf install kodi

Bu, mevcut en son paketi kullanarak Kodi’yi yükleyecektir.

Arch felsefesi

Arch felsefesi, Linux dağıtımınızı ihtiyaçlarınıza göre uyarlamakla ilgilidir. Bununla birlikte, Kodi’yi yüklemek için Arch’ın derinliklerine girmenize gerek yoktur. Terminalinizi açın ve şunu yazın:

Pacman -Syu 
pacman -S kodi

Bu, Kodi’nin en son sürümünü Arch-running cihazınıza yükleyecektir. Arch Wiki ile ilgili kapsamlı bir Kodi makalesi, ihtiyaç duymanız durumunda Kodi’yi derleme talimatlarının yanı sıra, Arch on Kodi için destek ve optimizasyon ipuçları sunar.

Linux’ta Kodi ile Daha İyi

Kodi yüklüyken, ihtiyaç duyacağınız tek medya merkezine dönüştürmek için en iyi Kodi eklentilerini kurmaya  başlayabilirsiniz Gelişiminin açık kaynaklı, işbirlikçi doğası Kodi’nin pek çok hayranını kazandı

Sence hangi Linux medya oynatıcı en iyisi? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Linux’ta Kodi Nasıl Kurulur için yorumda bulun

    Linux’ta Kodi Nasıl Kurulur için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Linux’ta Kodi Nasıl Kurulur için ilk yorumu yapabilirsin.