iPhone neden aşırı ısınıyor?

Bildiğiniz gibi, iPhone  gittiğiniz her yerde yanınızda taşıdığınız küçük bir bilgisayar. Bilgisayarınız ile hemen hemen aynı bileşenlere sahip.  Ayrıca, bilgisayarınızdan farklı olarak, iPhone telefonda bir fanı veya bu konuyla ilgili herhangi bir hareketli parçanız olmadığını fark etmiş olabilirsiniz.

Bir şeyler ters gidene ve iPhone’unuz aşırı ısınmaya başlayana kadar sorun değil. Bir masaüstü bilgisayarı ele alalım bileşenin üzerinde dev bir ısı emici ve üstüne bir fan yerleştirilmiş bir fan olacaktır: CPU. Bilgisayarınızın en hızlı ısınan kısmı CPU’dır ve aynı şey iPhone’unuz için de geçerlidir.

IPhone’unuz aşırı ısınıyor, çünkü CPU her zaman% 100 ile çalışıyor!

Demek istediğim: Bilgisayarınızın veya telefonun CPU’su muazzam derecede güçlü bir çip, ve arabanızın motoru gibi . Arabanız en çok ne zaman gaz kullanıyor? Hızlanırken. Gaza bastığınızda, arabanız bir seyir hızına ulaşıncaya ve pedalı bırakana kadar yukarı doğru hareket eder. Bir otomobilin hızlanmaktan çok daha fazla iş yapması gerekiyor.

Pedalı, saatlerce ve saatlerce pedallara tutturarak, motoru gidebildiği kadar zorluyorsanız ne olur? Motor aşırı ısınır ve çok fazla gaz kullanır. Bu tam olarak iPhone telefonda da aynı şey oluyor

IPhone’unuzun CPU’su o kadar güçlü ki, kapasitelerinin% 5’ini nadiren kullanıyor. Bu sayfayı iPhone’unuzda Safari kullanarak okuyorsanız telefonunuza fazla yük getirmeyecektir ancak bir uygulama indirdiğinizde  daha fazla CPU kullanır.

IPhone’unuz aşırı ısınıyor çünkü ekran kapalıyken ve cebinizde olsa bile CPU% 100’e kadar çıka biliyor

Durumların% 99’unda, iPhone’unuz sıcakken, bir yazılım sorununuz var. Yani, telefonunuzu suya düşürdüyseniz ve sonra aşırı ısınmaya başladıysa, bir donanım sorununuz olabilir. 

Motoru kontrol eden tek bir sürücüye sahip olan aracınızın aksine, iPhone’un her biri aynı anda çalışan ve CPU’yu 100’e kadar değiştirebilen kendi “hızlandırıcı pedallarına” sahip çok sayıda “sürücü” veya uygulama var.

Telefonunuzda hangi uygulamanın neden ısındığını ve nasıl duracağınızı tam olarak nasıl anlatacağınızı söyleyeceğim .  Biz ilk  olarak en basit çözümlerle başlayacağız

Sorunu teşhis ve düzeltme

1. Uygulamalarınızı kapatın

iPhone’unuzdaki iş yükünü olabildiğince hafifletmemiz gerekiyor, bu yüzden uygulamalarınızı kapatalım . Ana Ekran düğmesini (iPhone ekranınızın altındaki dairesel düğme) çift tıklatın ve ekranın üstünden her uygulamayı kaydırın. 

2. Çöken Uygulamalar İçin Bakın: Bölüm 1

IPhone’unuzda kaç uygulama çöktü?

Kendinize şunları sorun: “iPhone’um ilk ne zaman aşırı ısınmaya başladı? Belirli bir uygulamayı yükledikten hemen sonra mıydı? ” Öyleyse, söz konusu uygulama sorunlu olabilir. Bir ipucu lazım mı? IPhone telefonlarda çökmüş olan her uygulamanın bir listesini tutar listesi için Ayarlar -> Gizlilik -> Analiz -> Analiz verileri.

Bu listede birkaç giriş görmek normaldir, çünkü günlük dosyaları burada da sona eriyor, ancak aynı uygulamayı tekrar tekrar görüyorsanız, bu uygulamada bir sorunla karşılaşırsınız. Not: Sorun bir süredir devam ediyorsa ve hangi uygulamanın sorunu başlattığını bilmiyorsanız, sorun değil, bir sonraki adıma geçin.

Tüm iPhone Uygulamaları Eşit Değildir

App Store’da 1 milyondan fazla uygulamayla, bir ya da iki tanesi olan birkaç tane olduğundan emin olabilirsiniz. Yapabiliyorsanız, aslında aynı şeyi yapan farklı bir uygulamayı indirmeyi deneyin. Örneğin, “Bird Sounds Pro” yu indirdiyseniz “Songbird” veya “Squawky” yi deneyin.

Farklı bir uygulamayı denemeyi göze alamazsanız, uygulamayı silmeyi ve App Store’dan yeniden yüklemeyi deneyin. Bir uygulamayı silmek için , uygulama simgesine basın ve kıpırdamaya başlayıncaya kadar basılı tutun ve görüntülenen siyah x öğesine dokunun . Ardından App Store’a gidin ve tekrar indirin.

3. Çöken Uygulamalar İçin Bakın: 2. Bölüm

IPhone’unuzun CPU’su motorsa, aküsü gazdır. Bir uygulama çok fazla pil ömrü kullanıyorsa, iPhone’unuzun CPU’unu vergilendirir. Sık kullanmadığınız bir uygulama orantısız derecede yüksek bir pil kullanıyorsa, iPhone’unuzun arka planında çökebilir.

Git Ayarlar -> Pil ve uygulamalar En yüksek pil ömrü kullandıklarını görmek Pil Kullanımı bölümündeki uygulamalar listesinde bakmak ve sıcak almak için iPhone’unuzu neden olabilecek uygulamaları tanımlamak.

4. iPhone’unuzu Kapatıp Tekrar Açın

Bu basit bir çözümdür, ancak iPhone’unuzu kapatıp tekrar açmak, zamanla biriken küçük sorunları giderebilir. Bu yazılım sorunlarından biri iPhone’unuzun ısınmasına neden olduysa sorun çözüldü.

IPhone’unuzu kapatmak için, ekranda “kapatmak için kaydırın” görünene kadar güç düğmesini basılı tutun ve ardından ekran üzerinde güç simgesini kaydırmak için parmağınızı kullanın .

IPhone’unuzun tüm yolu kapatmak için 20 veya 30 saniye sürmesi normaldir. IPhone’unuzu tekrar açmak için, Apple logosu ekranda belirene kadar güç düğmesini basılı tutun ve bırakın.

5. Uygulamalarınızın Güncel Olduğundan Emin Olun

Uygulama geliştiricileri (iPhone uygulamaları yapan bilgisayar programcıları için tercih edilen terim) her zaman yeni özellikler eklemek için güncellemeler yayınlamamaktadır. Çoğu zaman, yazılım güncellemeleri hataları düzeltmek için tasarlanmıştır. Tartıştığımız gibi, yazılım hataları iPhone’unuzun aşırı ısınmasına neden olabileceğinden, uygulamalarınızın güncel olduğundan emin olmanız önemlidir.

Uygulama güncellemelerini kontrol etmek için App Store’u açın ve ekranın altındaki Güncellemeler’e  dokunun  . Bir veya daha fazla uygulamanız güncellenebiliyorsa, uygulamalarınızı teker teker teker teker teker güncelleştirebilirsiniz. Bu size çok fazla zaman kazandırmaz, ancak seçenek mevcutsa Tümünü Güncelle’ye dokunmanızı öneririm  .

6. iPhone Yazılımınızı Güncelleyin

Sonraki soru: “iPhone için herhangi bir yazılım güncellemesi var mı?” Apple, belirli uygulamaların hatalı çalışmasına ve iPhone’unuzun ısınmasına neden olabilecek sorunlara yönelik yazılım güncellemelerini düzenli olarak yayınlamaktadır. Kontrol etmek için Ayarlar -> Genel -> Yazılım Güncelleme’ye gidin .

Bir güncelleme varsa, yüklemeyi deneyin. Sorununuzu giderebilir. Not: iPhone’unuz güncellemenin yeterli depolama alanı olmadığı için yüklenmediğini söylüyorsa, iPhone’unuzu iTunes ile bir bilgisayara bağlayabilir ve yazılımınızı güncellemek için bilgisayarı kullanabilirsiniz. Başka bir deyişle, iPhone yazılımınızı yükseltmek için bir bilgisayar kullanıyorsanız, telefonunuzda yer açmak için herhangi bir şeyi silmeniz gerekmez.

7. Tüm Ayarları Sıfırlayın

Yukarıdaki adımları denedim ve iPhone hala sıcak alma durumunda Tüm Ayarları Sıfırla başlığı ile Ayarlar -> Genel -> Tüm Ayarları Sıfırla .

‘Tüm Ayarları Sıfırla’ seçeneğine dokunduğunuzda, Wi-Fi şifreleriniz silinir (bu nedenle, sizden önce sizinkini bildiğinizden emin olun), duvar kağıdınızı sıfırlar ve Ayarlar uygulamasında diğer ayarları varsayılanların geri yükler. IPhone’unuzdaki hiçbir veriyi silmez. Yanlış uygulamalarla ilgili sorunları çözdüğünü gördüm.