Instagram Hikayelerine Müzik Nasıl Eklenir

6 dk okuma süresi

Instagram Hikayelerine Müzik Nasıl Eklenir Diğer sosyal ağların çoğunun aksine, Instagram metin üzerinde ağır değildir. Mesajlarımızı iletmek için çoğunlukla yayınladığımız fotoğraflara ve videolara dayanır. Bunlar kalıcı fotoğraflar veya videolar olarak ya da arkadaşlar ve takipçilerle paylaşılan zaman sınırlı Instagram hikayeleri olarak yayınlanabilir.

Instagram hikayelerinizi biraz daha öne çıkarmak istiyorsanız, ancak bunları müzik ekleyerek özelleştirebilirsiniz. Instagram, pek çok büyük müzik şirketiyle hak sözleşmelerine sahiptir ve bu, üzülecek herhangi bir hak sorunu olmaksızın Instagram hikayelerinize popüler müzik parçalarını doğrudan eklemenize olanak tanır. 

İşte Instagram hikayelerinize müzik eklemeye ve onları daha eğlenceli hale getirmeye nasıl başlayacağınız. 

Instagram Hikayelerine Müzik Nasıl Eklenir

Bir Instagram hikayesine müzik eklemek, takipçileriniz için daha eğlenceli bir hikaye oluşturmanın iyi bir yoludur. Sesi paylaşabilir ve ayrıca, takipçilerinizin de şarkı söyleyebilmesi için hikayenizle birlikte kayan görsel olarak etkileyici şarkı sözleri yerleştirebilirsiniz. 

Bu, Facebook (Instagram’ın sahibi) ve büyük plak şirketleri arasında yapılan anlaşmalar sayesinde mümkün. Android, iPhone veya iPad cihazlarında Instagram uygulamasının kendisi aracılığıyla hikayelere ad veya kategoriye göre eklemek için müzik bulabilirsiniz. 

Bu yalnızca kişisel Instagram hesapları için geçerlidir. Bir işletme hesabı çalıştırıyorsanız, kullanabileceğiniz lisanslı müzik miktarı çok daha sınırlı olacaktır.

Yeni Bir Instagram Hikayesi Oluşturmak

 1. Bir Instagram hikayesine müzik eklemeye başlamak için Android veya Apple cihazınızda Instagram uygulamasını açın ve sol üstteki Hikayeniz düğmesini seçin. Veya sağ üstteki Ekle simgesini seçin, ardından alttaki atlı karıncadan Öykü seçeneğini seçin.
 1. Daha sonra bir hikaye yüklemek istediğiniz içeriği oluşturmanız veya yüklemeniz gerekecek. Bu, uygulamanın kendisinde çektiğiniz bir fotoğraf veya video ya da başka bir yerde oluşturduğunuz içerik olabilir. Alt kısımdaki atlı karınca menüsünde Hikaye’yi seçin, ardından bir fotoğraf çekmeye başlamak için Kamera düğmesini seçin (veya bunun yerine bir video çekmek için seçin ve basılı tutun).
 1. Yüklemek için bir video veya fotoğraf yüklemek isterseniz, sol alttaki Medya simgesini seçin, ardından cihazınızın kamera rulosundan uygun bir video veya fotoğraf seçin.

Instagram Hikayesine Müzik Eklemek

 1. Instagram hikayenizde paylaşmak için içerik oluşturduktan veya ekledikten sonra, sağ üst menüdeki Çıkartmalar simgesini seçin.
 1. Çıkartmalar arama menüsünde Müzik seçeneğini seçin. Bu hemen görünmüyorsa, aramak için üstteki arama çubuğunu kullanın.
 1. Müzik menüsünde, videonuza eklemek için uygun müziği arayabilirsiniz. Örneğin, Sizin İçin sekmesinde hemen önerilen seçeneklerden birini seçebilir veya kategoriye, müzik stiline veya ruh haline göre düzenlenmiş müzikleri aramak için Gözat’ı seçebilirsiniz. Alternatif olarak, belirli bir parça veya sanatçıyı aramak için üstteki arama çubuğunu kullanın. Hikayenize eklemek istediğiniz bir şarkı bulduğunuzda, onu daha da özelleştirmek için seçin.

Instagram Hikaye Müziğini Özelleştirme

 1. Bir videoya eklenen müzik 15 saniyeye kadar sürebilir. Bu süreyi değiştirmek için sağ alttaki ses uzunluğu seçeneğini seçin . Onaylamak için Bitti’yi seçmeden önce yeni bir süre (uzunluk olarak 5 ila 15 saniye arasında) seçin.
 1. Parçacığın konumunu şarkıda farklı bir noktaya değiştirmek için menünün altındaki çalma kaydırıcısını sola veya sağa hareket ettirin. Sola hareket ettirmek, ses parçacığını şarkının başlangıcına yaklaştırırken sağa doğru hareket ettirmek şarkının sonuna yaklaşmasını sağlar.
 1. Hikayenize müzik eklemek, müzik klibi oynatılırken sırayla görünen otomatik olarak oluşturulmuş şarkı sözlerini eklemeyi de içerir. Bu şarkı sözlerinin nasıl görüntülendiğini değiştirmek için menünün altında (oynatma kaydırıcısının hemen üzerinde) sağlanan seçenekleri kullanarak alternatif bir stil seçin.
 1.  Şarkı sözlerini tamamen kaldırmak istiyorsanız, bunun yerine şarkı sözü stilleri atlı karıncasının sonundaki sanatçı etiketlerinden birini seçin.
 1. Eklediğiniz şarkı sözlerinin rengini (veya eklenen sanatçı etiketinin rengini) değiştirmek için menünün üst kısmındaki renk değiştirme aracını seçin. Bunu seçmek rengi değiştirecektir — farklı renkler arasında geçiş yapmak için tekrar tekrar seçin.
 1.  Müziğinizde değişiklik yaptıktan sonra sağ üstteki Bitti’yi seçin.
 1.  Bu, yayınlamadan önce görüntülemeniz ve düzenlemeniz için hikayenize şarkı sözü bandı veya sanatçı etiketini ekleyecektir. Şarkı sözü veya sanatçı etiketini seçip parmağınızla hareket ettirerek taşıyabilirsiniz. Ayarlarınızı değiştirmek istiyorsanız, Müzik menüsüne dönmek için ona dokunun.
 1.  Alternatif olarak, atlı karıncayı veya sanatçı etiketini ekranınızın altına doğru sürükleyin ve Kaldır simgesinin üzerine bırakın . Bu, müziği hikayenizden kaldıracaktır.

Müzikle Instagram Hikayesi Yayınlamak

 1.  Müziği yeni hikayenize ekledikten sonra yayınlamanız gerekecek. Hikayenizde gerektiği gibi ek değişiklikler yapın (metin veya başka çıkartmalar eklemek gibi), ardından sağ alttaki Gönder düğmesini seçin.
 1.  Hikayenizi yalnızca seçtiğiniz yakın arkadaşlar listenize eklenen takipçilerle paylaşmak istiyorsanız, Arkadaşları Kapat seçeneğinin yanındaki Paylaş düğmesini seçin. Hikayeyi, Instagram gizlilik ayarlarınıza bağlı olarak tüm takipçilerinizin veya ziyaretçilerinizin görüntülemesi için yayınlamak için, bunun yerine Hikayeniz seçeneğinin yanındaki Paylaş düğmesini seçin.

Müzikle Bir Instagram Hikayesi Görüntüleme

 1. Ana Instagram menüsünde Hikayeniz simgesini seçerek veya profil menüsünde ekran resminizi seçerek  yayınlanan bir hikayeyi görüntüleyin (ve eklediğiniz müziği duyun) 

Instagram Hikayelerine Harici Müzik Kaynakları Nasıl Eklenir

Yukarıdaki yöntem, Instagram’ın kendi yerleşik müzik veritabanını kullanarak bir Instagram hikayesine nasıl müzik ekleneceğini gösterir. Bununla birlikte, Spotify gibi harici kaynakları kullanarak Instagram hikayelerinize müzik ekleyebilirsiniz . Hikayelerinize telif hakkı olmayan müzikler (veya haklarına sahip olduğunuz müzikler) eklemek istiyorsanız bunu yapmak isteyebilirsiniz.

Ancak bunu yapmak için cihazınızda yüklü olan uygun uygulamaya (Spotify uygulaması gibi) ihtiyacınız olacak.

 1. Örneğin Spotify kullanarak bir Instagram hikayesine müzik eklemek için Spotify uygulamasını açın ve eklemek istediğiniz bir şarkıyı arayın. Şarkıyı hikayenize eklemek için, oynatma menüsünde üç noktalı menü simgesi> Paylaş’ı seçin.
 1. Paylaş seçeneklerinde Instagram seçeneğini seçin.
 1. Bu, şarkıyı ve sanatçı adını, albüm kapağını ve diğer mevcut medyayı (şarkı videosu gibi) hikayenize ekleyecektir. Hikayenizi yayınlamaya başlamak için Gönder seçeneğini seçin, ardından arkadaşlarınızın veya daha geniş takipçi listenizin kullanımına açmak için Arkadaşlarınızı Kapat veya Hikayenizi seçin.
Yapılan Yorumlar
Bu yazı için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

x